שמחת ערב חג שביעי של פסח בזכרון יעקב נקטעה בצלילים צורמים, כשתושבי אחת השכונות התעמתו עם עשרות חסידי ראש ישיבת "שובו בנים" אליעזר ברלנד שהגיעו לעיר מכיוון שהם מאמינים שרבם שוהה שם במעצר בית. תושבי המקום מתלוננים כעת על הפרה בוטה של שגרת חייהם. צוות חדשות 12, שי שפירא ומוניס זחאלקה, שהגיעו לתעד את האירוע, נקלעו בעצמם למתקפה וספגו איומים מהחסידים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אליעזר ברלנד מואשם ב-16 פרשיות של מרמה ועושק בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, ובעבר הוא כבר ריצה עונש מאסר על עברות מין. אחרי שנה שבה שהה ברלנד במעצר שהיה אמור להימשך עד תום ההליכים, בית המשפט המחוזי בירושלים החליט לפני כחודשיים לשחרר אותו למעצר בית, ואחד התנאים לשינוי הוא  שמקום המעצר יהיה חסוי וסודי מפני אנשי קהילתו ושהוא לא יורשה לבוא במגע עם חסידיו.

עימות בזכרון יעקב (צילום: N12)
עימות בזכרון יעקב | צילום: N12

"הם התחילו להשתלט על כל האזור. נכנסו לבניין שלנו והתחבאו בחדר חשמל, הביאו את כל הציוד שלהם והם התחילו להתפלל בקול רם ולהשתולל ולצעוק ולשיר. המשטרה הגיעה, כמה דקות, עזבו, התאספו עוד פעם, וככה זה במשך כל היום כבר קרוב לשבועיים", מספרת דבורה עוזר, תושבת זכרון יעקב.

דפנה ברמן-בלום, תושבת העיר, סיפרה על אירוע דומה: "פלשו לבניין שאני גרה בו עשרות חסידים שנעמדו על גג הבניין והתחילו לצעוק ולהשתולל. עליתי למעלה לגג וביקשתי בצורה מנומסת: 'תפנו את המקום - חדרתם לשטח פרטי', הם לא התייחסו. הם שברו לנו את המנעול בכניסה לבניין".

עימות בזכרון יעקב (צילום: N12)
זיו דשא, ראש המועצה המקומית זכרון יעקב | צילום: N12

"צאן מרעיתו של ברלנד מתפרץ כאן לבתים, לדירות, עולה לגגות. יש כאן גם הפרעה לסדר הציבורי מעת לעת. אירועים כאלה שלא יכולים להימשך כאן בשכונה הזאת", אומר זיו דשא, ראש המועצה המקומית זכרון יעקב. "המועצה פועלת במגוון ערוצים. אני לא יכול להיכנס לכולם ולפרט את כולם כרגע. המשטרה כמובן צריכה להגביר כאן נוכחות ואכיפה יחד עם הפיקוח שלנו שנמצא פה בכל שלב שצריך".

תגובת משטרת ישראל: "כל דיווח המעלה חשד לביצוע עבירה פלילית מטופל, כך גם ביחס לדיווחים שטופלו בחשד להסגת גבול והקמת רעש באזור. לצד זאת נציין כי התקהלות במרחב הציבורי אינה מהווה עבירה פלילית".