הליכוד אומנם לא הגיבה באופן רשמי להכרזת לפיד כי עלה בידו להרכיב ממשלה - אך היום (חמישי) פורסם בחשבון הפייסבוק של נתניהו כי "בנט מכר את הנגב לרע"מ". בליווי טבלה שמציגה כביכול את ההבטחות שניתנו לעבאס, הוא תקף את יו"ר ימינה - שמפלגתו ענתה לו באותו מטבע: עם טבלה משלה.

ההכרזה של לפיד פורסמה כחצי שעה לפני פקיעת המנדט שלו בשעה חצות. ההכרזה גרפה תגובות כמעט מקיר לקיר - אך בליכוד נרשמה שתיקה רועמת, ולא רק שמפלגת השלטון לא פרסמה גינוי, היא לא פרסמה תגובה כלל להתרחשות הפוליטית.

השתיקה הרועמת נשברה חלקית בחשבון הפייסבוק של נתניהו, שבו פרסם בפוסט טבלה שמציגה את ההבטחות לכאורה שניתנו לעבאס. יש לציין כי הסיכומים בין סיעות הקואליציה המסתמנת טרם פורסמו במלואם, ויתרה מכך - כדי למנוע את הכרזת לפיד, לאורך כל היום דווח שנתניהו הפעיל לחץ כבד על עבאס להימנע מהצטרפות לגוש השינוי, והבטיח ליו"ר רע"ם שלל הצעות מרחיקות לכת.

למעשה ההצעות שהועברו היו כה נדיבות, עד שבכיר בגוש השינוי אמר אתמול כי "נתניהו מוכר לרע"ם את הנגב והגליל כדי להפיל את גוש השינוי. אלה הבטחות על הקרח". עבאס מיהר להגיב, ובעיצומו של המו"מ עם לפיד אישר את הדיווחים כשאמר: "נתניהו הבטיח לי לא פחות ממה שעל השולחן". הבוקר הוא נשמע אחרת לגמרי כשאמר בריאיון ל-103FM כי "לא התקבלה הצעה מהליכוד להיות שר הנגב והגליל".

בפוסט טען נתניהו כי בנט ולפיד הבטיחו "ביטול-תיקון" חוק קמיניץ, זאת למרות שבפועל - לפי הפרסומים - החוק לא יבוטל, אלא יתוקן בתוך 120 ימים. עוד נטען כי השניים הבטיחו הכרה "ברוב היישובים הלא חוקיים בנגב", זאת למרות שבפועל מסתמן שמדובר ב-3 בלבד, שתהליך ההכרה בהם כבר החל בממשלות עבר. נציין כי עבאס התעקש על הכרה ב-14 יישובים בלתי מוכרים בנגב. בטבלה של הליכוד צוין גם הסכום 52 מיליארד שקלים וחצי כ"תקציבים למגזר הערבי", ובפוסט נכתב: "כל חברי הכנסת שנבחרו בקולות הימין חייבים להתנגד לממשלת השמאל המסוכנת הזאת".

בימינה מיהרו להגיב לנתניהו - ובאותו מטבע: מפלגתו של בנט פרסמה ברשתות החברתיות טבלה משלה שמציגה חלק מתוצאות המשא ומתן הקואליציוני - ובמקביל, כך נראה, גם הציגה את ההצעות מרחיקות הלכת שהעבירו בליכוד לרע"ם, כאמור בעיצומו של המו"מ אתמול עם בנט ולפיד.

בטבלת התגובה לנתניהו כתבו בימינה כי חוק קמיניץ כן יישאר בתוקף לצד "השהיית האכיפה כפי שנהוג היום", במה שנראה כמו עקיצה לממשלות נתניהו ולמדיניות שהנהיג בנושא הבנייה הלא חוקית במגזר הערבי. באשר לבנייה בנגב כתבה מפלגת ימינה: "הקפאת מצב ל-3 חודשים עד למיסוד מנגנון הסדרה - אין הריסות ואין בניה". בימינה אומנם לא נקבו בסכום המדויק שהוסכם עם עבאס, אך כן ציינו בטבלה תחת סעיף "שילוב החברה הערבית" כי הממשלה החדשה תפעל ל"חיזוק התקציבים החברתיים להשתלבות בחברה הערבית".

אמש, דקות לאחר שעשה היסטוריה כשהפך ליו"ר המפלגה הערבית הראשונה בתולדות המדינה שנכנסת לקואליציה, הודיע עבאס כי "נפעל בנחישות להצלחת הממשלה. יש בהסכם דברים רבים לטובת החברה, בייחוד אזור הנגב. יש הקצאת תקציבים משמעותית. זו פעם ראשונה שמפלגה ערבית שותפה להקמת ממשלה. ההחלטה הייתה קשה, יש הרבה מחלוקות. השתכנענו שיש סיכוי רב שתקום ממשלה".

נתניהו זימן הבוקר ל"פגישה דחופה" בבלפור את ראשי גוש הימין: ליצמן, גפני, דרעי וסמוטריץ' יחד עם ראשי מועצת יש"ע לצד יריב לוין ומיקי זוהר מהליכוד. ההערכה היא שנתניהו מתכנן מאבק ציבורי עיקש נגד הממשלה החדשה שעשויה לקום בשבוע הבא.