יעל פנחס, מאמנת כושר בת 21 מתל אביב, טענה שהותקפה מינית במהלך חופשה באילת ע"י קצין צה"ל בחופשה. היא הגישה תלונה במשטרה ואף התעמתה עם החשוד - אך לאחר חצי שנה גילתה שהמשטרה סגרה את התיק. בזכות התערבות של עורך דינה, החקירה נפתחה לאחרונה מחדש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יעל נסעה בקיץ שעבר לפגוש את חבריה מימי השירות הצבאי באילת. היא לא תיארה לעצמה ששיחת הטלפון שקיימה עם אימה מהאוטובוס שבה שיתפה אותה בתוכניותיה לחופשה תהפוך אותה לכאורה - למטרה של קצין צה"ל. "הוא סיפר לי שהוא משרת ביחידה מובחרת, והוא וחבר שלו ישהו בחדר באחד מבתי המלון באילת, ושבטעות הם הזמינו 3 מיטות לחדר ולא שתיים - ואם אני מעוניינת אני יכולה לשכור איתם את החדר בתמורה לתשלום על המיטה. הסכמתי כי הם נראו לי חבר'ה איכותיים. לא ידעתי שבהמשך אעבור כזאת חוויה מטלטלת", היא שחזרה.

"בלילה השני לחופשה", יעל טוענת, "נכנסתי למיטה ומתוך שינה אני מוצאת את עצמי עם יד אחת שלו בחזה שלי ויד שנייה הייתה מתחת למכנס שלי. אני אומרת לו 'תעזוב אותי, תעזוב אותי, מה אתה עושה?' והוא לא עוזב, ואני צועקת 15-10 פעמים והוא לא עוזב. אז הסתובבתי אליו, הבאתי לו ברך מתחת למכנסיים, מכה חזקה וכואבת, הוא השתנק על הרצפה, נשכב וצרח, ואני לקחת את הטלפון הנייד, בפיג'מה ברחתי מהחדר". נסערת היא ברחה מהמלון, חיפשה מחסה, התחבאה בין שיחים, והתקשרה למוקד 100 של המשטרה והגישה תלונה.
השוטרים שהוזעקו לזירה הצליחו בתוך זמן קצר לאתר במהירות את החשוד ולעצור אותו.

יעל פנחס (צילום: באדיבות המצולמות)
יעל פנחס, 21, טוענת שהותקפה מינית באילת | צילום: באדיבות המצולמות

יעל סיפרה על העימות שנערך ביניהם: "אחרי כל דבר הוא הגיב בתוקפנות עם הגוף שלו, דפק על השולחן וצעק 'שקר וכזב'. הוא האשים אותי שאני הזויה, ושאולי אני מעשנת ולוקחת פטריות". היא סיפרה שהחוקרת שאלה את הקצין החשוד במהלך העימות למה שיעל תשקר בנוגע למה שקרה לה, אז הוא אמר ש"לא חסרות בחורות שרוצות להרוס לגבר את החיים".

יעל חזרה הביתה, והייתה משוכנעת שהמשטרה ממשיכה בחקירת יסודית של אירוע התקיפה שעברה בבית המלון, אבל אז התברר לה שהמשטרה סגרה את התיק והעבירה אותו למשטרה הצבאית - ובמשך חצי שנה לא קרה כלום. יעל לא האמינה שזה קרה: "אני נותרתי מצולקת, עם טראומה - עד היום אני בטיפולים פסיכולוגיים, בוכה כשמדברים איתי על גברים - פשוט פורצת בבכי, זה לא מגיע לי". מתסכל לחשוב כמה עוד תיקים כאלה מתגלגלים, ורק פנייה חיצונית מחזירה אותם לטיפול אקטיבי של המשטרה. "עד שכבר עוצרים את החשודים במעשים האלה, ועד שהבחורה אוזרת אומץ ומצליחה לדבר על הטראומה הקשה שעברה - לא עושים שום דבר", היא סיכמה.

פרקליטה של יעל, עו"ד שלומי ביזק, הוסיף: "בדרך כלל מפנים אצבע מאשימה בהקשר של עניין הענישה - בטענה שלעיתים הענישה מקלה מדי, במקרה הזה אפילו לא הגענו אפילו לשלב הענישה - התיק פשוט נסגר על ידי משטרת אילת. היא גלגלה את האחריות למשטרה הצבאית, ובמשטרה טוענים שהם מעולם לא קיבלו את התיק ובפועל במשך חצי שנה התיק הזה לא מטופל. כמו שהצלחתי לפתוח מחדש את החקירה הזאת, לא אנוח עד שהצדק יצא לאור".

עו"ד שלומי ביזק (צילום: עופר מתתיהו)
עו"ד שלומי ביזק | צילום: עופר מתתיהו

תגובת המשטרה: "מיד עם קבלת התלונה במשטרה בשנה שעברה נפתחה חקירה, שהועברה גם למשטרה הצבאית עקב מעורבות חייל. בתום החקירה וביצוע כל הפעולות הנדרשות הועברו החומרים לעיון והחלטת הפרקליטות. לפרטים אודות ההחלטה בתיק וסטטוס עדכני תוכל לפנות לפרקליטות".

תגובת פרקליטות מחוז דרום: "התיק הועבר מתחנת אילת לפרקליטות בספטמבר 2020, ומאחר שהוחלט ע"י היחידה החוקרת להעבירו לחקירת משטרה צבאית חוקרת, שכן החשוד הינו קצין צה"ל, נסגר התיק בפרקליטות - סגירה טכנית, בעילה של 'נסיבות העניין בכללותן אינן מצדיקות המשך חקירה'. בעקבות פנייתם של באי כוחם של המתלוננת והנאשם לפרקליטות ולאחר הבירור שעשה באופן מיידי הפרקליט המטפל מול משטרת אילת, התברר כי המשטרה לא העבירה את התיק למצ"ח. לאור זאת, שוחח הפרקליט בשיחת ועידה עם נציגי משטרת אילת ומצ"ח כדי שיקבלו החלטה מי יטפל בתיק והוחלט על ידם כי התיק יטופל ע"י המשטרה. כעת, התיק הוחזר למשטרת ישראל להמשך חקירה".

תגובת דובר צה"ל: "לפי הדיווח שהועבר לצה"ל, האירוע התרחש בנסיבות אזרחיות ללא כל זיקה לצבא. לכן, בהתאם למקובל, הוא מטופל על ידי משטרת ישראל והפרקליטות במערכת האזרחית. גורמי הצבא ימשיכו לעמוד בקשר עם גורמי האכיפה האזרחיים, ולאחר קבלת החלטתם באשר לאופן הטיפול בתיק - תתקבל החלטה באשר להמשך שירותו של הקצין".

תגובת משרד עורכי הדין שטרייכר-פלג, סנגוריו של החשוד: "מרשנו מכחיש מכל וכל את טענותיה השקריות של המתלוננת, אשר כל מטרתה מלכתחילה, הינה ניסיון להתעשר על חשבונו של מרשי ולראיה, עוד לא יבשה הדיו מעל תיק החקירה שנסגר במשטרת תחנת אילת כנגד מרשי, והמתלוננת אצה רצה לשלוח למרשי באמצעות עו"ד מכתב דרישה לפיצוי כספי. מרשנו הינו צעיר נורמטיבי, מלח הארץ, אקדמאי, המתנדב בזמנו החופשי במוסד לנערים במצוקה. בנוגע לאירוע עצמו, תמוה כי אדם נוסף שהיה באותו החדר עם מרשי והמתלוננת וכן יתר הדיירים בחדרים הסמוכים, לא שמעו בשעת לילה מאוחרת את צעקותיה ותלונותיה של המתלוננת בזמן אמת כפי שהיא טוענת. מדובר בטענות מצוצות מן האצבע שכל מטרתן פיצוי כספי ותו לא. בכוונת מרשי להגיש תביעת דיבה כנגד המתלוננת, בגין הנזקים שנגרמו לו מיד עם סגירת התיק כנגדו באופן סופי. בנימה אישית, למרבה הצער, תלונות שווא כגון זו של המתלוננת בכתבה, עושות עוול למתלוננות רבות אחרות אשר רובן היו קורבנות לעבירות מין שאכן אירעו, וחבל".