רובין הוד גרסת 2021: אלמוני גנב את פרטיהם של 29 כרטיסי אשראי ותרם מהם כרבע מיליון שקלים לצדקה. עמותת "מתנת חיים", שפועלת לעידוד אנשים המעוניינים לתרום כליה לשם הצלת חיים - זכתה בחודש האחרון למספר תרומות נדיבות מאוד, אלא שאז זיהו דפוס מוזר שחזר בכולן והבינו כי ייתכן שמדובר בכסף שנגנב. המשטרה פתחה בחקירת פרטי המקרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הגנב שביצע את התרמית העביר תוך שבוע אחד בלבד 391 תרומות שונות מ-29 כרטיסי אשראי, כאשר בכל פעם תרם סכום אקראי בדפוס חוזר: 1,100 שקלים, שקל בלבד ובסכום הגבוה ביותר הגיע ל-11 אלף שקלים בתרומה אחת. כל התרומות הללו הועברו תוך זמן קצר באופן בלתי מזוהה כשעליהן חתום רצף חסר משמעות של אותיות באנגלית ומספרים. הסכום המצטבר: כ-250 אלף שקלים שהועברו לעמותה לעידוד תרומת כליה.

ג'ודי סינגר, סמנכ"לית עמותת 'מתנת חיים', הגישה תלונה במשטרה וסיפרה על המקרה בשיחה עם N12: "אנחנו מקבלים תרומות באשראי כמו כל עמותה ועל כל תרומה מתקבל אצלנו מייל עם הפרטים. בשבוע שעבר גיליתי שורה של תרומות מוזרות: כל השמות נכתבו בג'יבריש באנגלית וכל מספרי הטלפון ליצירת קשר שהוזנו היו הספרה "1". בהתחלה התרומות היו קטנות יותר - 110 שקלים ולפעמים תרומה של שקל בודד אחד. בהמשך זה הפך ל-11 אלף שקלים. כשעלינו על הדפוס הבעייתי, פעלנו כדי לעצור אותו".

אשראי (צילום: shutterstock By Kostenko Maxim)
דפוס חוזר ולא חוקי בתרומות | צילום: shutterstock By Kostenko Maxim

כספי התרומות מועברים באמצעות ארגון סליקה שנקרא "ישראל תורמת" ומשתף פעולה עם עמותות רבות ברחבי הארץ כדי לסייע להן לקבל תרומות בכרטיסי אשראי. ג'ודי פנתה לארגון הסליקה וביקשה סיוע, והם הצליחו לחסום את כתובת ה-IP שממנה נשלחו התרומות.

"עקבות הדפוס המוזר של התרומות עלה אצלנו החשד שמדובר בפעילות בלתי חוקית. אומנם אנחנו זקוקים לכל שקל, אבל לא רצינו לקחת סיכון שייתכן כי מישהו נפגע מהתרומות האלו", היא מספרת. אך גם לאחר שכתובת ה-IP נחסמה, הגנב הנדבן עבר למחשב אחר: "התרומות המשיכו להגיע גם מכתובת IP אחרת ובשלב זה פנינו גם לחברות האשראי".

מהקשר עם חברות האשראי עלה כי אכן חלק ממחזיקי הכרטיסים התלוננו על הוצאה שאיננה עומדים מאחוריה. בעקבות זאת, הוגשו תלונות בתחנת המשטרה 'מוריה' בירושלים ושם הן הועברו להמשך טיפול במחלקת ההונאות ונפתחה חקירה. סינגר אמרה: "כששמעתי שהיו לקוחות שהכחישו את העסקאות, היה ברור לי במאה אחוזים שיש פה הונאה ולא משהו אנחנו מעוניינים להשתתף בו. בעבר כבר נכווינו ממצב שבו ניסו לפגוע בטוהר של העמותה באמצעות העברת כספים ולכן אנו חשדנים". נכון להיום, עוד לא ברור מי האדם שעומד מאחורי העברת הכספים ומה היה המניע שלו.