צעיר בשנות העשרים לחייו שנפגע קשה בתאונת דרכים יזכה לפיצוי כולל של יותר מ-7.5 מיליון שקלים – למרות שבזמן התאונה נהג ברכב שבבעלותו ללא ביטוח, כך עולה מפסק הדין בעקבות תביעה שהגישו הוריו לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב שפגע בו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התאונה אירעה לפני כחמש שנים, בשעת לילה מאוחרת בחודש פברואר. מהתביעה עולה כי בעת שנהג הצעיר בכביש בין-עירוני ברכב שבבעלותו וללא ביטוח, הגיח מן הנתיב הנגדי רכב שניסה לבצע עקיפה במהירות מופרזת תוך חציית קו הפרדה רצוף בדרך לא פנויה. הרכב חדר למסלול נהיגתו של הצעיר, התנגש בו חזיתית ובעוצמה רבה. כתוצאה מכך הועף רכבו של התובע לאחור והתנגש ברכב נוסף שנסע אחריו.

במהלך החקירה נמצא כי הנהג המתנגש הוא האשם בתאונה, והוגש נגדו כתב אישום בגין עקיפה מסוכנת בדרך לא פנויה, עקיפה תוך חציית קו הפרדה רצוף, נהיגה בקלות ראש, נהיגה במהירות בלתי סבירה, גרימת חבלה של ממש והתנהגות הגורמת נזק.

בית החולים הדסה עין כרם (צילום: אבי חיון, חדשות)
צילום: אבי חיון, חדשות

צוות מגן דוד אדום שהוזעק למקום התאונה פינה את הצעיר לבית החולים הדסה עין-כרם, כשהוא מחוסר הכרה וסובל מפגיעת ראש, משבר פתוח ברגל ימין, מסימני חגורה בחזה ומחתך בסנטר. כשהגיע לבית החולים, בעודו מונשם, הוא הורדם ועבר שני ניתוחים ברגליו. במהלך אשפוזו שב הצעיר להכרה חלקית והחל לתקשר עם סביבתו, חזר לנשום ספונטנית והועבר בהמשך לשיקום נפגעי ראש בבית החולים "שיבא" בתל השומר.

באבחון נמצא כי הוא סובל מפגיעה מוחית-קוגניטיבית-התנהגותית קשה, הכוללות בלבול, שיתוף פעולה חלקי ולקוי, עצבנות, תגובות אגרסיביות וקשיי דיבור. לאור מצבו הוא נזקק לסיוע מנוף לצורך ביצוע מעברים, לרחצה באלונקה ולעזרה מלאה בהאכלה ובלבישה. מבחינה פסיכולוגית נמצא כי הוא נמנע מקשר עם הסביבה מלבד אימו. מתוך הצורך לסייע לבנה במשך כל שעות היממה, האם נאלצה לעזוב את עבודתה כמטפלת בקשישים. נוכח מצבו בית המשפט מינה את אימו כאפוטרופוס.

בתביעה לבית המשפט המחוזי ביקשה המשפחה לקבל פיצוי בגין הפסדי שכר, זכויות סוציאליות ופנסיוניות, עזרת הזולת, נסיעה וניידות מוגברת, הוצאות להתאמת דיור, הוצאות רפואיות, כאב וסבל, הוצאות רכישה ואחזקה של רכב והתאמתו ועוד. בכתב ההגנה, חברת הביטוח ביקשה לדחות את התביעה על הסף ולחייב את התובע בהוצאות משפט, בין היתר בטענה כי הוא היה האשם בתאונה וכי נהג ללא ביטוח.

עורך דין שי גבאי
עו"ד שי גבאי

במסגרת פסק הדין שאישר את הסדר הפשרה אליו הגיעו בא כוחם של התובעים, עו"ד שי גבאי העוסק בתביעות בגין נזקי גוף ורשלנות רפואית, לבין חברת הביטוח, סוכם כי הצעיר והוריו יזכו לפיצוי כולל של מעל ל-7.5 מיליון שקלים, ממנו ינוכה סכום של 634 אלף שקלים לטובת קרנית, הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים.