המסר התקיף של ריבלין: נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס היום לבחירות הרביעיות - וגם למתקפות כלפי מערכת המשפט. מבלי לנקוב בשמות המבקרים של מערכת המשפט, אמר ריבלין כי חלק מהאמירות "חוצות באופן בוטה את סף הלגיטימיות". גם נשיאת העליון אסתר חיות הגיבה לביקורת וגינתה את "הטלת הדופי בהכרעות שיפוטיות ופגיעה במעמדם העצמאי והנייטרלי של בתי המשפט".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך טקס השבעת 54 שופטים בבית הנשיא, אמר: "גואה המתח בין הדרג המקצועי בשירות המדינה, המכונה לעיתים בצורה מזלזלת כפקידות, פקידים, פקיד וההנהגה הפוליטית בישראל, ודומה כאילו הוא עומד בפני נקודת שבר בלתי נסבלת. בשם מה שמכונה 'משילות', נחצים גבולות וקווים אדומים".

על המתח בין הרשויות אמר: "אני חסיד גדול של הגדרת הגבולות בין הרשויות והתבטאתי לא פעם באשר לסכנת הפלישה של הרשות האחת לתחומיה של האחרת. ופעמים רבות, סוגיות מעין אלו חייבות להגיע לפתחו של בית המשפט, ותפקידו הוא להכריע בהן. אלא, שלאחרונה הפכו עימותים אלה לנכסים פוליטיים וככאלה, הם מזיקים לאזרחי ישראל. ככל שהמתח בין גורמי הפקידות וההנהגה הפוליטית יגבר, כל עוד יהיה מי שיחשוב שהשיח הלעומתי והמשסה כלפי הפקידות ומערכת המשפט משתלם פוליטית, נמשיך כולנו להיות עדים לעימותים מכוערים, הולכים וגוברים והכל בשם ה'משילות'".

טקס הצהרת אמונים של שופטים בבית הנשיא
טקס הצהרת האמונים בבית הנשיא

"השטח שבין רשות לרשות - לא תוכנית ריאליטי"

עוד תקף במרומז את מבקרי מערכת המשפט וציין: "לעיתים המקרים נולדים רק מתוך עניין פוליטי מובהק. הקורבנות העיקריים של המאבקים הללו הם אזרחי ישראל עצמם. השטח העדין שבין רשות לרשות, ובין הדרג המקצועי לדרג הנבחר – איננו זירת התגוששויות, ולא אולפן של תוכנית ריאליטי. זהו מרחב רגיש שיש להתנהל בו במקצועיות וכבוד". לשופטים אמר: "אל יהא במתקפות הללו כדי לרפא את ידיכם. אל יהא עליכם מורא – מלבד מוראו של החוק. אל תהא דעתכם מושפעת מאופנות חולפות, כי אם מהממלכתיות הישראלית, וערכי המדינה היהודית והדמוקרטית".

עוד התייחס למשבר הפוליטי ואמר: "מדינת ישראל נמצאת בפתחה של מערכת בחירות נוספת, בעיצומו של המשבר הבריאותי החריף והחמור בתולדותינו. המשבר כבר גבה את חייהם, של אלפי ישראלים. ורשימת הנפגעים מההדף – הבריאותי, הנפשי, החברתי, הכלכלי והפוליטי – ארוכה וכואבת".

הטקס התקיים בבית הנשיא בשתי פעימות עקב מגבלות נגיף הקורונה ואחד המתמנים שחלה בקורונה ולא יכול היה להשתתף באירוע התבקש להצהיר באמצעות הזום בפני הנשיא, שר המשפטים ונשיאת בית המשפט העליון. השופטים נכנסו בזה אחר זה ובנפרד, אל אולם בית הנשיא, ללא ליווי משפחות.

גם נשיאת העליון אסתר חיות נאמה בטקס ואמרה: "משבר הקורונה, כפי שתוכלו להיווכח בקרוב מאוד, מציב בפני מערכת בתי המשפט אתגרים לא פשוטים. ואם לא די בכך, אנו עומדים בפני מערכת בחירות – רביעית במספר – בתוך שנתיים ימים, והתרחשות זו, שאין לה אח ורע בתולדות המדינה, אף היא אינה תורמת ליתר ודאות ויציבות. בזמנים כאלה נודעת חשיבות מיוחדת לשמירה על תפקודה התקין של הרשות השופטת ועל יציבותה".

נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות  (צילום: הרשות השופטת)
השופטת אסתר חיות בטקס, היום | צילום: הרשות השופטת

חיות: החלטות בית המשפט מאוזנות

בביקורת מרומזת על נציגי הימין אמרה: "אין זה סוד שעבודתה של הוועדה לבחירת שופטים שמונתה לאחר הקמת הממשלה ה-35, הייתה רצופת קשיים וניסיונות לרפות את ידיה. אני רואה לנכון לשוב ולהדגיש כי אין מקום לניסיונות החוזרים והנשנים לגרור את מערכת בתי המשפט ואת תהליך מינוי השופטים אל המגרש הפוליטי, תוך הטלת דופי בהכרעות שיפוטיות ופגיעה במעמדם העצמאי והנייטרלי של בתי המשפט".

עוד הצהירה חיות: "הטענה הנשמעת כאילו בתי המשפט, ובעיקר בית המשפט העליון, מיקמו את עצמם במגרש הפוליטי - אין לה בסיס. שופטים דנים ומכריעים בשאלות משפטיות המובאות בפניהם, בהתאם להוראות הדין הנוגעות לעניין". חיות ציינה את העובדה שנמתחת ביקורת מכל קצוות הקשת הפוליטית: "בעיניי, זוהי הוכחה מובהקת לכך שבית המשפט הוא עצמאי וא-פוליטי ולכך שהחלטותיו מאוזנות וניתנות לגופם של דברים, כיאה להחלטות הנטועות בשדה המשפטי. זאת, אף שיש מי שמסיבות פוליטיות מנסים להציג את הדברים אחרת".

שר המשפטים בני גנץ התריע גם הוא בטקס ואמר: "סכנה מרחפת מעל שלטון החוק ואנחנו נמצאים כעת בקרב בלימה קשה, מול יריב שלא בוחל במניפולציות, מול מי שמוכנים להסית ציבור שלם ולהחריב את יסודות הדמוקרטיה שלנו. עד היום ניצחתי המון קרבות למען מדינת ישראל, ואני מתכוון להיות מנצח גם בקרב הזה. על רקע הנעשה בשנים האחרונות, הגיעה העת שממשלה יציבה, ישרה והוגנת, תעגן את מעמד חוקי היסוד, ותסדיר את מעמד הרשויות כולן. יש לעשות זאת בדרך של הידברות שתשמור על עצמאות המערכת".

עוד אמר גנץ: "אני גאה לחיות במדינה שבה גורל משפטי נקבע רק על פי ראיות ועדויות, ולא בכיכר העיר או ברשתות החברתיות. אם יש מי שחושב שיש נתיב עוקף, שאפשר להטות משפט על ידי דה לגיטימציה, דחיות ותחמנויות, הוא פשוט יגלה - שזה בלתי אפשרי. אנחנו ניאבק כדי שזה לעולם לא ישתנה. אני גאה וכולנו צריכים להיות גאים לחיות במדינה שבה יש לשלטון גבולות והוא נתון לביקורת".