מחיצות שקופות הותקנו וחוזקו, האולם הוברק וצוחצח, ומחר (שני) ב-9:00 בבוקר יחל בבית המשפט המחוזי בירושלים השלב המרכזי במשפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו: הכפירה בהאשמות, לוח הזמנים להמשך והעדויות הארוכות.

אחרי שהדיון במשפט נתניהו נדחה בחודש שעבר בשל הסגר, הפעם הוא צפוי להתנהל תחת הגבלות הקורונה. הוא יתקיים באולם ששופץ לאחרונה במיוחד לטובת המשפט המתוקשר והורכב למעשה משני אולמות ישנים. כך זה אמור להיראות בתוך האולם:

 

כתבות נוספות ב-N12:

סדר הישיבה הצפוי בתוך אולם:

  1. במרכז שולחן השופטים תשב ראש ההרכב, השופטת רבקה פרידמן-פלדמן. משני הצדדים שלה השופט משה בר-עם והשופט עודד שחם. בשולחן הסמוך לשופטים ישבו הקלדנים שיתמללו את הדיון כולו.
  2. בשני השולחנות הראשונים ישבו בצד אחד הנאשם נתניהו וסנגוריו, ובצד השני התובעת ליאת בן ארי וצוותה. בהמשך מאחוריהם ישבו שאר הפרקליטים, אנשי התביעה והנאשמים האחרים (שלא מן הנמנע שידלגו קדימה בחלק מהדיון).
  3. בחלקו האחורי של האולם הוצב תא זכוכית. הוא מיועד בדיונים שוטפים לעצורים, אך בדיון מחר ישבו בו ככל הנראה עיתונאים שיסקרו את המשפט.
האולם בו יתנהל משפט נתניהו (צילום: אריה בן וייס , החדשות12)
האולם, מבט מאחור | צילום: אריה בן וייס , החדשות12
האולם בו יתנהל משפט נתניהו (צילום: אריה בן וייס , החדשות12)
האולם, מבט משולחן השופטים | צילום: אריה בן וייס , החדשות12
האולם בו יתנהל משפט נתניהו. (צילום: אריה בן וייס , החדשות12)
תא הזכוכית בקצה האולם | צילום: אריה בן וייס , החדשות12

האם הציבור יוכל לצפות בדיון?
לא. באולם בית המשפט הותקנו מצלמות במעגל סגור. עיתונאים ישבו בחדר אחר בבניין בית המשפט ויוכלו לראות את המתרחש באולם. את רשמיהם יעבירו למערכות התקשורת בטקסט כתוב.

איך ייפתח הדיון?
בתחילת הדיון ישאלו השופטים את רה"מ אם הוא כופר בכתב האישום. סנגוריו צפויים לכפור בשמו, אך ייתכן שנתניהו ירצה, ויקבל, זכות לדבר ולכפור בעצמו באישומים נגדו.

משפט נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
נתניהו בביהמ"ש, ארכיון | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במה בעיקר יעסוק הדיון?
הדיון עשוי להימשך שעות, במהלכו יעסקו הצדדים בעיקר בשאלות מקדמיות. בין השאר צפויים לדון שם בשאלה אילו והאם ניתנו אישורים לחקירתו של רה"מ וכן בבקשה לפסול חלק מהראיות בטענה כי צווי החיפוש לא ניתנו בצורה מסודרת.

משפט נתניהו (צילום: עמית שאבי, פלאש 90)
דיון במשפט נתניהו, ארכיון | צילום: עמית שאבי, פלאש 90

באיזה שלב יסתיים הדיון?
בסוף הדיון הרכב השופטים צפוי לבקש מהסנגורים ומהתובעים לפתוח יומנים ולסמן את הדיונים הבאים, בתדירות של 3 ימים בשבוע.

על מה עשויה להתנהל המחלוקת בקביעת הלו"ז להמשך?
החלק המעניין בשלב הבא של המשפט כולל את נאום הפתיחה של התובעת ליאת בן ארי ועדותו של עד התביעה המרכזי בתיק 4000 (בזק-וואלה) מנכ"ל וואלה לשעבר אילן ישועה. הסנגורים צפויים לבקש לדחות את השלב הזה לאחרי הבחירות, כדי לא להשפיע עליהן. התביעה תטען שמערכת הבחירות לא רלוונטיות להתנהלות המשפט.

איך מתנהל משפט של ראש ממשלה בזמן שהוא מכהן?
שאלה טובה. בעיקרון, נתניהו אמור להיות נוכח בדיונים, מבוקר עד ערב, 3 ימים בשבוע. מנגד, הוא אמור להמשיך לנהל את ענייני המדינה, וקשה לעשות זאת מתוך אולם בית המשפט. מעניין יהיה לראות עד כמה השופטים יאפשרו לו להיעדר ולצאת מחוץ לאולם.

במה מואשם נתניהו?
תיק 4000 - (בזק-וואלה) שוחד, מרמה והפרת אמונים: על פי כתב האישום, בין נתניהו לשאול אלוביץ', שהיה בעל השליטה בקבוצת בזק, הייתה מערכת יחסים של "תן וקח". נתניהו הפעיל לכאורה את כוחו ואת סמכויותיו כעובד ציבור כדי לקדם נושאים שאלוביץ' היה מעוניין בקידומם, בעוד שאלוביץ' התאים את הפרסומים על ראש הממשלה באתר וואלה לפי דרישותיו.

תיק 2000 - (נוני מוזס) מרמה והפרת אמונים: הפרקליטות מאשימה את נתניהו שקיים שיחות עם עורך ידיעות אחרונות נוני מוזס ובאחת מהן הציע לו מוזס שוחד. לפי ההצעה, מוזס ישנה את הסיקור בידיעות אחרונות בנוגע לראש הממשלה ומשפחתו, ובתמורה לכך - נתניהו ינצל את השפעתו כראש הממשלה לקדם חקיקה שתטיל הגבלות על ישראל היום ותביא להטבות כלכליות משמעותיות למוזס. נתניהו אומנם לא קיבל את הצעתו של מוזס, אך לא עצר את השיחות ונתן את הרושם כי הצעת שוחד לראש הממשלה היא דבר לגיטימי שיש לשקול אותו.

תיק 1000 - (פרשת המתנות) מרמה והפרת אמונים: על פי כתב האישום, נתניהו קיבל לאורך השנים מתנות בשווי 690 אלף שקלים מידידיו ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר וקידם אינטרסים כלכליים ואישיים של השניים.

משפט נתניהו (צילום: ראובן קסטרו, חדשות 12)
התובעת בן ארי, נתניהו ואלוביץ' | צילום: ראובן קסטרו, חדשות 12

איך אנחנו מסקרים את הדיון?
החל מ-8:30 בבוקר, משדר מיוחד בערוץ 12 וב-N12, עם סיקור שוטף מהמתרחש בדיון בכתבות ובצ'אט הכתבים.