מאז התפוצצה פרשת יהודה משי זהב בשבוע שעבר ב"הארץ", עוד ועוד עדויות על פשעים שעשה לכאורה נחשפות. אחת השאלות הקשות שעלו היא איך במשך כל כך הרבה שנים איש לא התלונן נגד משי זהב, למרות שלפי החשדות הוא אנס, תקף והטריד עשרות - אם לא יותר - נשים וגברים, חלקם קטינים? הערב חשפנו ב"אולפן שישי" עדות של אחד הקורבנות, שמספר בגילוי לב מדוע לא התלונן, ומה אמר לו הרב שאליו פנה השבוע בשאלה אם ללכת עכשיו למשטרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתברר שהחשד שעשה עבירות מין התעורר בחקירת משטרה כבר ב-2013, אבל אז אף אחד מהנפגעים לא העז להעיד במשטרה. גם עכשיו, בימים אלו, מסע ההשתקה בחלק מהמגזר החרדי נמשך ביתר שאת, כפי שמספר לנו ל' כששאלנו אותו אם אחרי שנפגע ידעת שיש עוד נפגעים.

"ברור, מה השאלה בכלל", סיפר ל'. "הוא היה בא עם רכב חדש לשכונה, נותן לכל הילדים לנהוג ברכב בתוך מאה שערים והיה מתעסק איתם בזמן נהיגה. את זה לא שמענו - ראינו, הרגשנו". לדבריו, רק לחץ על הרבנים יוביל לכך שתלונות יתחילו להגיע למשטרה. "זה מה שיפתח את הכול. רב אחד לא אמר לנו לצאת (עם זה), אז למה שנצא".

יהודה משי זהב (צילום: Gideon Markowicz FLASH90, פלאש/90 )
יהודה משי זהב | צילום: Gideon Markowicz FLASH90, פלאש/90

ל' סבור שלא מדובר בטאטוא פסיבי מתחת לשטיח – אלא בהסתרה אקטיבית. "זה לא שהם יושבים בצד ולא עושים כלום - לילה אחד השבוע קראו לי דחוף לרב מאוד מאוד חשוב והוא אמר לי: 'חילול השם שזה (תלונה במשטרה) גורם - הנזק יותר גדול, מה לעשות'. הייתי עם דמעות בעיניים". למה חילול השם? "כי אחר כך בטוקבקים החילונים כותבים 'אין אלוהים', ואחרי כל הסיפורים כבר לא מאמינים - זה חילול השם".

ל' העיד שגם כיום, כשהוא מבין את מערכת הלחצים אחרת משהבין בצעירותו, הוא לא מתכוון להעיד במשטרה: " יש לי רב, ואני עושה מה שהרב אומר, שרק יגידו שאנחנו לא 'מוסרים'. שייתנו לנו רק אישור לצאת להעיד - ותראי מה יהיה".

גם ג', שנפגע לטענתו ממשי זהב לפני 25 שנה והיום הוא אב לילדים, מבין את האבסורד שבשתיקה. הוא עצמו מתייסר על כך שעדיין לא אזר אומץ להתלונן ולצאת נגד הרבנים שמורים ליישר קו. "איך יצא שכזה מפלצת מסתובב 30 שנה בין אנשים? איך זה יכול להיות? איך זה יכול להיות שהחברים של אבא שלך והסבא שלך ידעו, ואף אחד לא עשה כלום? הדור החדש אסור לו לעבור את מה שאנחנו עברנו. לא יכול להיות שמסתובב לך פדופיל ופוגע בילדים. כל הסיסטם פה דפוק".

להגנתו טוענים מקורבים למשי זהב כי היחסים היו בהסכמה ובתשלום. הגענו למ' - אישה שטוענת שמשי זהב שילם לה לפני שמונה שנים עבור יחסי מין, דבר שאם היה נעשה היום היה נחשב עבירה פלילית. הדברים שהיא מספרת ששמעה ממנו אומתו בבדיקת פוליגרף. "אין לי מושג למה הוא הרגיש ממש פתוח לדבר על הדברים הכי... זוועתיים, תאוות... זה הרגיש לי כאילו הוא היה צריך את זה יותר מהסקס. כל ההתרשמות שלי שהתרשמתי ממנו בטלוויזיה, הבנתי שכאילו זה ממש הכול משחק. כי במציאות בעיניי הוא מפלצת".

מ', טוענת כי משי זהב שילם לה עבור יחסי מין (צילום: החדשות 12, החדשות12)
מ', טוענת כי משי זהב שילם לה עבור יחסי מין | צילום: החדשות 12, החדשות12

במוקד חקירת המשטרה ב-2013 עמדו אי סדרים בניהול הכספים בזק"א, ונבדקו טענות על כך שמשי זהב השתמש בכספי תרומות. החקירה נסגרה. מ' סיפרה: "הוא דיבר הרבה על זה שיש לו מלא כסף מזק"א ומתרומות ולכן הוא יכול לשלם על דירות, על טיסות לחו"ל, על כל הדברים האלה - זה רק מזק"א. וכשהוא פותח את הארנק את רואה סטפות של דולרים. הוא אמר את זה – 'אני נהנה מהכוח שיש לי, אני נהנה מהפרסום ואני נהנה מהכסף'. וכן, זה כסף שבא מתרומות של זק"א".

תגובת עו"ד אפרים דמרי, פרקליטו של מר יהודה משי זהב: "דברי השקר והכזב שבכתבה ראויים לתגובה אחת ויחידה, תביעת דיבה שתוגש בתוך מספר ימים מיום פרסום הכתבה כנגד כל מי שעומד מאחורי הכתבה, וזו התחייבות של מרשי מר יהודה משי זהב".

מזק"א נמסר: "המעשים המתוארים בתקשורת רחוקים מהערכים שלאורם הולך ארגון זק"א, ואין מילת גינוי מתאימה שביכולתה לבטא את התחושה הקשה, הסלידה והזעזוע. יהודה משי זהב אינו נושא עוד בתפקיד בארגון ויצטרך להתמודד כעת עם הטענות המיוחסות אליו. בתחילת השבוע תמנה הנהלת זק"א מנהל מיוחד אשר יוביל את אלפי המתנדבים להמשך פעולה מבצעית סדירה. עמותת זק"א בהנהלתה הנוכחית זוכה לשבחים ולאישורי ניהול כספי תקין זה 8 שנים. למשי זהב לא הייתה גישה לעניינים הכספיים שנים רבות".

סייע בהכנת הכתבה: אלי הירשמן.