כתב אישום הוגש היום (ראשון) נגד קטין בן 17 שהוביל לכאורה את ההתפרעויות בשכונת מאה שערים בירושלים בחג הפורים, ואת ניסיון הלינץ' שבוצע בנהג ההסעות איברהים חאמד. בניסיונו להימלט מהפורעים, חאמד דרס למוות את איתמר בן אבו בן ה-47. על כן, מואשם הקטין בגרימת מותו ברשלנות של בן אבו, השתתפות בהתפרעות, יידוי אבן או חפץ לעבר כלי תחבורה ועבירות נוספות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי כתב האישום, בשעות הערב התקהלו עשרות רבות של מתפרעים בשכונת מאה שערים והפרו את הסדר הציבורי. הנאשם התגודד ביחד עם אחרים על הכביש, ומנע מרכבים נסיעה חופשית. המתפרעים יידו אבנים, בקבוקים וחפצים שונים על כלי רכב של נהגים ממוצא ערבי, ופגעו בכלי רכב משטרתיים.

עוד הופיע בכתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד ענת ארוסי-כהן, כי לאחר שהתנכלו לכמה רכבים, הגיע למקום רכב הסעות והאט את רכבו עקב ההתפרעות. הנאשם רץ במהירות לעבר צידו הימני של הרכב ובעט בעוצמה במראה הימנית שלו עד שנתלשה מהמקום. בשלב הזה החלו המתפרעים להתגודד סביב רכב ההסעות, והנהג, שחש במצוקה, החל בניסיון להימלט מההתפרעות.

בהמשך יידה הנאשם אבן לעבר השמשה הימנית של הרכב, והמשיך לרדוף אחריו ולהשליך עליו אבנים. בשלב זה הנאשם והמתפרעים צבאו על רכב ההסעות וברקע קראו המתפרעים "ערבי ערבי", "נהרוג אותו". הנהג, שניסה להימלט, התקדם ונסע נגד כיוון התנועה, התנגש במכוניות שעמדו ברחוב, ובמקביל, המתפרעים תקפו אותו דרך חלון הנהג, יידו אבנים, ניפצו את השמשות, בעטו בדלתות ואף ניסו להיכנס לרכב. בשלב הזה, הנהג היה לכוד בין רכבים שעמדו בנתיב מולו ובין המתפרעים.

הנאשם המשיך לרדוף אחר רכב ההסעות, פתח את הדלת הימנית קדמית וניסה להיכנס אליו. הנהג שניסה להימלט, נסע אחורה והיה מוקף במתפרעים. במהלך הנסיעה חצה איתמר בן אבו ז"ל את הרחוב בין רכב ההסעות לרכב שעמד בנתיב נסיעתו. בשלב הזה, נסע הנהג קדימה והתנגש ברכב שמולו - ובעקבות ההתנגשות נמחץ איתמר בן אבו ובהמשך מת מפצעיו. לאחר ההתנגשות, נכנסו הנאשם והמתפרעים לתוך רכב ההסעות והחלו לתקוף את הנהג, עד שהצליח להימלט ולהזעיק עזרה.

איברהים חאמד, הנהג שדרס למוות צעיר בירושלים‎ (צילום: החדשות 12, החדשות12)
"אמרו 'הנה ערבי, ערבי' וזרקו עליי אבנים מכל מקום". נהג ההסעות | צילום: החדשות 12, החדשות12

"כשהגעתי למקום ברכב ההסעות ראיתי מלא אנשים בכביש", סיפר חאמד בתחילת החודש והוסיף: "כשהם ראו אותי, כמה אמרו 'הנה ערבי, ערבי' וזרקו עליי אבנים מכל מקום". הוא סיפר גם על התחושות הקשות שמלוות אותו מאז האירוע הטרגי, והסביר כי לא יכול היה למנוע את המקרה. "אני מאוד מצטער שזה קרה, ואם הייתי יכול למנוע את זה הייתי עושה זאת. זה לא ביד שלי וגם לא היה ביד שלו". 

חאמד נחשד בגרימת מוות בקלות דעת של בן אבו. הוא תיאר כי לפני שהאיץ את הרכב ופגע בו, מתפרעים שברו את החלונות והדלתות ברכבו, והוא נותר ללא יכולת אחרת להימלט מההמון. "לא ידעתי מה לעשות. בשלב מסוים, אחד מהם צעק 'לרצוח אותו, לרצוח אותו', ואז עלו גם אליי למיניבוס וחנקו אותי. לא הצלחתי לסגור את הדלתות, או להתגונן".