אחרי שנחשפה וריגשה מדינה שלמה - שירה איסקוב, שניצלה מניסיון הרצח במצפה רמון בערב ראש השנה, שבו נאשם בעלה לשעבר, הגיעה הבוקר (ראשון) לדיון בבית המשפט המחוזי בבאר שבע. במהלך הדיון, היא העידה וסיפרה את שאירע לה באותו ערב. באולם בית המשפט נמצא גם אביעד משה בעצמו. "הילד זעק לשמים, צעקתי שיפסיק", שחזרה שירה בדיון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"צעקתי שיפסיק, הוא אמר לי: 'תמותי, את לא תהיי האמא של הבן שלי'"

איסקוב התחילה בפירוט האירועים שקדמו לערב ניסיון הרצח - על גרידת העובר שהיה בבטנה ועל הימים הקשים שעברו עליה: "ישבתי שבעה, רק בכי". היא סיפרה גם על הקטנות שהגיעו מצד בעלה לשעבר, בימים שקדמו למעשה: "הוא אמר לי שאני מכוערת, שנראית זקנה יותר מאמו בת ה-70". 

בשלב זה, עברה לתיאור האלימות הפיזית שחוותה לכאורה מצד אביעד משה במהלך אותו ערב: "הוא תפס אותי וזרק אותי לרצפה. צעקתי עליו: 'הבטחת שלא תיגע בי'". היא סיפרה שבזמן שהייתה בטלפון עם הוריה, כשנערכה לנסוע יחד עם בנם להעביר את החג אצלם בכרמיאל - "אביעד ניסה להחביא את התיק שארזתי, כל הזמן הלך אחריי". 

שירה איסקוב בבית המשפט
שירה איסקוב באולם הדיונים, הבוקר

לאחר מכן, לפי עדותה, בעלה לשעבר נעמד ונעל את הדלת ואת החלון - והטיח בה את החבטה הראשונה. "אחר כך הגיעה עוד אחת ועוד הרבה, ואני צועקת ומבקשת ממנו שיפסיק. ביקשתי סליחה, וביקשתי גם עזרה מאבא שלי שהיה כל הזמן על הקו".

איסקוב תיארה תמונה קשה ביותר, שבה הילד היה עד לכל אירוע הזוועה: "הילד התיישב לידי, כולו התמלא בדם שלי. הוא זעק לשמיים ובכה, בזמן שאביעד לא הפסיק להכות". היא הוסיפה: "ואז הוא ניגש למגירה של הסכו"ם והוציא סכין. ביקשתי ממנו שלא יעשה את זה, ואז אמר לי 'תמותי. את לא תהיי האמא של הבן שלי'". 

"ביקשתי מהשכנה: 'רק תשמרו לי על הילד', הרגשתי שאני עוד רגע הולכת"

"זוכרת שהשכנה הגיעה, ואז הוא גם המשיך עם הדקירות. אמרתי לו: 'אני רוצה לחיות, תפסיק'". היא המשיכה ושחזרה: "השלב הבא שאני זוכרת הוא את השכנים מחזיקים אותי ואומרים לי שהאמבולנס תכף מגיע". אמרתי לשכנה: 'רק תחזיקו את הילד, תשמרו עליו, אין לי אוויר'. הרגשתי שאני עוד רגע הולכת". 

שירה איסקוב בבית המשפט
שירה איסקוב בבית המשפט, הבוקר

בשלב החקירה הנגדית, אישרה שירה בפני ההגנה כי שמרה הקלטת שיחה בין אביעד לאחותו מהשנה שעברה ואף האזינה לה ביום התקיפה. כשנשאלה למה התכוונה כשאמרה לו שלבן שלהם יהיה אבא אחר, סיפרה: "אמרתי שאני אתגרש ממנו – אם מתגרשים, מתחתנים שוב ואז יש עוד בעל בבית". עוד הוסיפה שירה: "אני לא הרמתי עליו את היד, אבל הוא מקליט והוא עושה את זה בכוונה – הוא איים עלי שהוא ייקח לי את הילד ושאני אצטרך לבוא פעם בשבועיים לקחת אותו".

על שאלת ההגנה מדוע התעקשה לקחת את הילד ולא נסעה להוריה, השיבה שירה: "בוא תשאל את האדון למה ביום רביעי ההוא, כשנסענו למצפה רמון מבאר שבע, למה אז הוא לא חגר אותו? רק כשהיינו בפנייה ראיתי שהוא לא חגור. זה בן אדם שאוהב את הילד שלו - בן אדם שניסה לרצוח את אימא שלו?". 

בתום הדיון, אמרה השופטת: "אנחנו רוצים להודות לך - באת לכן וסיפרת שעות ארוכות על יום מאוד מר בחיים שלך, מאחלים לך הרבה בריאות והצלחה". נדגיש כי אביעד משה יעיד בפי עורכי דינו בדיון הבא.

שירה איסקוב בבית המשפט מעידה לראשונה (צילום: החדשות 12)
שירה איסקוב מחוץ לאולם בית המשפט | צילום: החדשות 12

יו"ר נעמת, חגית פאר, התייחסה לעדותה של שירה בבית המשפט: ״אומץ ליבה של שירה איסקוב יכול להציל את חייהן של נשים רבות בישראל. מבלי שביקשה זאת או ייחלה לכך, הפכה שירה לשומרת אחיותיה: כ-200 אלף נשים שנמצאות במעגל האלימות בישראל ושרואות כיצד היא מתייצבת מול המפלצת שניסה לרצוח אותה. אין לי ספק שבפעולותיה היא נותנת כוח לנשים נוספות לומר 'עד כאן'".

את הדיון פתחה נציגת הפרקליטות, עו"ד מיטל אמואיל, שאמרה: "זמן קצר לפני כניסת ראש השנה, זעקת אישה וצרחות בכי של ילד קטן החרידו את השלווה בשכונת המגורים במצפה רמון. הצרחות היו של שירה איסקוב. הבכי היה של בנה הקטן מתבוסס בדמה וצופה במחזה אימה, צופה כיצד אביו הנאשם מנסה בכל דרך אפשרית לגרום למותה של אמו. באותה שעה, הוריה נמצאים על הקו מרחק משמעותי בכרמיאל".

"באותם רגעים שירה איסקוב הייתה כפסע להפוך לעוד שם בסטטיסטיקה עגומה של נשים שנרצחו על ידי בני זוגם", הוסיפה. "נס גדול הפריד בינה ובין המוות".

שירה איסקוב (צילום: N12)
שירה איסקוב, בריאיון בשבוע שעבר למהדורה המרכזית | צילום: N12

סנגורה של שירה איסקוב, עורך הדין בן מעוז מסר בתגובה: "למרות הקושי לחסור לרגעי האימה שירה הגיעה לכאן ובעוצמה רבה היא העידה בפני בית המשפט וסיפרה את הטרגדיה ואת הקושי שחוותה באותו יום. אני חושב שקו ההגנה שהסנגורים בחרו הוא קו הגנה משיועד לכישלון".

בן מעוז הדגיש כי "כל ניסיון להסביר, להצדיק, להפחית מחומרת המעשים או לייחס לשירה איזשהו חלק בדבר הזה - זו טענה שדינה לכישלון. בסופו של דבר אני חושב שבית המשפט התרשם כמונו שיש להשית על אביעד את העונש החמור ביותר שצריך בנסיבות העניין".

בשבוע שעבר, חמישה חודשים אחרי ניסיון הרצח שבו נאשם בעלה לשעבר אביעד משה, העניקה שירה איסקוב ריאיון מיוחד למהדורה המרכזית. בדבריה, סיפרה על הרגעים שבהם נאלצה לפגוש לראשונה את אביעד משה פנים אל פנים – במעמד קבלת הגט לפני כשבועיים.

"היה קשה להיות איתו באותו חדר", שחזרה. "בהתחלה הוא סירב לתת לי גט, ואחר כך הוא החליט שכן. ואז, בשורה האחרונה שהוא צריך להקריא, הוא החליט פתאום שלא. יצאתי מהאולם וכמעט התעלפתי".