הפריצה למוזיאון השואה: כנופיה של פלסטינים מהשטחים, בסיוע של תושב מזרח ירושלים, ביצעה בחודשים האחרונים מעשי שוד במוזיאון "יד ושם", במוזיאון של קיבוץ הזורע - ובמטווח בקיסריה. על פי חומרי החקירה שנחשפו בבית המשפט ומתפרסמים הערב (שני) לראשונה, מדובר בחבורה מתוחכמת ונועזת שביצעה פריצות בכמות גדולה תוך גרימת נזק רב לרכוש. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נציג היחידה החוקרת של הפרשה אמר בדיון האחרון שהכנופיה הזו, בה חברים שלושה שוהים בלתי חוקיים מהשטחים ותושב מזרח ירושלים, ביצעה שורה של מעשי שוד במקומות הללו - מחודש אוגוסט האחרון ועד לפני כשבועיים, אז המשטרה שמה את ידה עליהם ועצרה אותם. 

נציג המשטרה בדיון לא היה מוכן לפרט אילו פריטים גנבו חברי הכנופייה מ"יד ושם". לדבריו, "נגנבו פריטים בעלי ערך" - זאת למרות שבמוזיאון הגדול בארץ לזכר השואה, מכחישים זאת. בכל האמור לפריצה למוזיאון של קיבוץ הזורע - שם נגנבו פריטים מהמזרח הרחוק בשווי של מיליוני שקלים – בהם פסלים רבים. 

מוזיאון יד ושם, ירושלים.  (צילום: טימוטי הרסלי)
יד ושם: "נגנב מעט כסף מזומן ושוקולד" | צילום: טימוטי הרסלי

בכל האמור למעשה השוד במטווח בקיסריה, עולים כמה סימני שאלה: כיצד מטווח שאמור להיות מאובטח עם מצלמות אבטחה וממוגן באמצעי בטיחות נפרץ שלוש פעמים – כשהכנופיה נעלמת עם רכוש רב, כזה שנציג היחידה החוקרת לא היה מוכן לפרט גם אודותיו. 

הכנופיה הגיעה גם למושב משמרות, שם שדדה בתי עסק שונים - בהם עסק למכירת אופנועים יוקרתיים. "נכון שהחשודים לא משתפים פעולה ושותקים, אבל בידינו ראיות רבות: עקבנו אחריהם ובין היתר יש לנו גם ראיות פורנזיות על חלק מהממצאים שאספנו", אמר נציג היחידה החוקרת. 

תעלומת שוד הפסלים בקיבוץ הזורע (צילום: החדשות 12)
אחד השודדים כפי שתועד במוזיאון בקיבוץ הזורע | צילום: החדשות 12

עורכי הדין יוסי זילברברג ונאשף דרוויש, שמייצגים את החשודים אמרו: "כיצד המשטרה עקבה אחרי חשודים במשך כל כך הרבה זמן ולא נמצא שום רכוש? המשטרה לא הציגה לנו שום רכוש. אם לא די בכך, הם לא הטיחו בפניהם אף ראייה שקושרת אותם לביצוע העבירות. האנשים הללו עצורים מעל שבועיים – הגיע הזמן שבית המשפט ישחרר אותם למעצר בית". 

עו"ד יוסי זילברברג
עו"ד יוסי זילברברג | צילום:
"הצדק יצא לאור", סנגורו של קטוסה (צילום: החדשות)
עו"ד נאשף דרוויש | צילום: החדשות

אלא שהשופט שדן בעניינם של החשודים אמר בדיון: "אכן הצטברו מספיק ראיות שקושרות את החשודים למעשים. בשלב זה החשש לשיבוש הליכי חקירה הוא ברמה גבוהה ומדובר בחשודים שמסוכנים לציבור". בכך, הוא החליט להאריך את מעצרם.

33 פסלים עתיקים נגנבו מהמוזיאון בקיבוץ הזורע: "מסתבר שזו הייתה פריצה מתוכננת ומקצוענית"

לפני כחודשיים, שידרנו ב"אולפן שישי" כתבה על השוד הגדול שבוצע במוזיאון בקיבוץ הזורע - שוד שבמהלכו נגנבו עשרות פסלים בעלי ערך כספי ורגשי רב. השודדים הסתובבו בקיבוץ במשך כשעתיים וחצי ותועדו כשהם נכנסים ויוצאים מהמוזיאון, במה שנראה כמו פעולה מתוכננת היטב ומקצועית. בשעה 1:42 בלילה נקלטו לראשונה שלושת השודדים במצלמה אבטחה, כשהם חוצים את הדשא הגדול שבין חדר האוכל של הקיבוץ למוזיאון. "המצלמה הייתה כלפי מעלה, ובסרטון רואים איך שאחד הפורצים לוקח מוט ומעלה אותה למעלה", סיפרה מזכירת המוזיאון. מערכת האזעקה המיושנת לא הפעילה התרעה כשנותקה, ו-10 דקות בלבד לאחר שחדרו למוזיאון היו השודדים כבר בחוץ, חוצים את הדשא הגדול בכיוון ההפוך.

במצלמות האבטחה הם נראים חוצים את חצר המשק. הראשון חובק פסל גדול, השני עם פסל בימינו ומספריים גדולות לחיתוך ברזל לשמאלו, והשלישי סוחב את הפסל הכי גדול - את "השומר". מאז שנצפו הגנבים עם שומר הקברים יש חור שחור של 45 דקות, לא ברור היכן הם, אבל ב-2:45 לפנות בוקר הם נצפים שוב, בדרך חזרה למוזיאון ל'נגלה' שנייה. פתאום הם עוצרים. יש להם רעיון. אחד השודדים ניגש למכבסה ולוקח בהשאלה סדין אחד ושני שקים. זה יהיה מאוד שימושי לאסוף בתוכם את השלל.

בסיבוב השני הם כבר פחות ממהרים. ב-3:20 לפנות בוקר הם חוצים את חצר המשק, הראשון עם שק מלא על גבו ובידו השמאלית המספריים הגדולים, השני עם פסל גדול על הכתף ופסל קטן בידו השמאלית, והשלישי מתאמץ להדביק אותם - גם הוא עם פסל בידו ושק כבד על גבו. כמעט 40 דקות אחר כך הם עשו את דרכם החוצה.

מ"יד ושם" נמסר בתגובה: "הפריצה הייתה למשרדים ולא למוזיאון ולא נגנב שום פריט יקר ערך, אלא מעט כסף מזומן שהיה במגירה ושוקולד. כמו כן נגרם נזק למכונת שתייה".