בתוכנית "עובדה" הובא סיפורה של שירה איסקוב אשר הוכתה ונדקרה על ידי בן זוגה, אביעד משה, בערב ראש השנה - רק מפני שהודיעה לו כי היא רוצה לעזוב אותו. מי שמנעה מהתקיפה האכזרית להסתיים ברצח היא שכנתה של שירה, עדי גוזי, שהרגישה כי משהו מאוד לא בסדר מתרחש בדירה הסמוכה.

בזכות תושייתה והנכונות של גוזי להתערב ולפרוץ לתוך הדירה, חייה של שירה ניצלו. הבוקר (שני) תיארה בשיחה עם ניב רסקין ב"חדשות הבוקר" מה עורר את תחושת הבטן שלה כי משהו נורא מתרחש בדירה של שירה ואביעד באותו הערב.

"הבן שלי שמע בכי לא שגרתי, בכי לא רגיל, והרגיש שמשהו לא טוב קורה שמה", שיחזרה עדי, "הייתה לו תחושה נוראית שמתחולל שם משהו והוא בא וקרא לי. הוא התעקש שקורה שם משהו. פשוט הלכתי עם התחושות שלו".

עדי נעמדה ליד הדירה הסגורה שתריסיה מוגפים ובשלב זה לא שמעה בכי וצעקות - אבל התעקשה שלא לעזוב את המקום. "לא שמעתי כלום בחוץ אבל החלטתי שצריך לבדוק", תיארה עדי, "לא חזרתי הביתה אלא הנחתי את האוזן שלי על הדלת".

שירה איסקוב, "עובדה" (צילום: מתוך "עובדה", קשת 12)
שירה איסקוב | צילום: מתוך "עובדה", קשת 12

מתוך הדירה היא שמעה את שירה זועקת בכוחותיה האחרונים, "הצילו, הצילו, הוא הורג אותי, הוא הורג אותי". עדי הבינה שאם לא תתערב מיד, שירה תירצח. "דפקתי כל כך חזק על הדלת, צעקתי", סיפרה. היא לא הרפתה עד שאביעד פתח את הדלת.

כשהדלת נפתחה, עדי דחפה אותה על אביעד והתפרצה לתוך הדירה. "ראיתי בן אדם עם מבט מזוגג בעיניים, בן אדם קר. הפנים שלו היו קפואות, לא פנים רגילות", שיחזרה עדי, "הוא היה כל כולו במעשה שלו, חדור מטרה. צעקתי לו שיזוז ושייתן לי להיכנס פנימה".

פחדת שהוא עלול לפגוע גם בך?
"באותו הרגע לא הרגשתי פחד ממנו, רק זעזוע ממה שראיתי שמה. אני לא הייתי המטרה שלו, שירה הייתה. מה שהפחיד אותי זה המראה שהיה שם".

עדי, בסיוע אביה שלמה בן ארוש ושכנים נוספים, עצרה את אביעד מלהמשיך במעשה הנורא והזעיקה את המשטרה. עד שכוחות ההצלה הגיעו עדי ישבה ליד שירה וניסתה לחזק אותה. בעקבות האירוע היא מספרת כי נוצר ביניהן קשר חזק. "זה קשר רוחני ומיוחד", הסבירה עדי, "אי אפשר להגיד ששירה ואני החברות הכי טובות, אצלנו זה משהו מעבר. שירה תישאר איתי כל החיים, היא ההשראה שלי, אישה גדולה מהחיים".

"שירה תהווה דוגמה לכל כך הרבה נשים אחרות, היא אישה חזקה ואני כל כך גאה בה על התהליך שהיא עושה ועל השיקום שלה", המשיכה עדי, "היא שואבת כוחות למען הבן הקטן והמתוק שלה, עושה את הכל למענו. הוא כל כך זקוק לאמא שלו. שירה היא אישה מדהימה ואני אוהבת אותה אהבה שאי אפשר להסביר. אני מעריצה אותה".

מאז שידור הסרט ב"עובדה", עדי מוצפת בתגובות מרגשות מאוד בזכות גבורתה והנחישות שלה להתערב למען שירה: "יש תגובות מדהימות מאנשים מדהימים שמפזרים עליי אהבה. אני מוצפת בכל כך הרבה מילים טובות ומחזקות שמרוממות את הנפש. אני יושבת, קוראת את התגובות ודומעת. איש לא חשב לרגע שדבר כזה יכול לקרות בכלל. זה אינסטינקט ראשוני שברגע שאת רואה דבר כזה, את הולכת ונותנת את המענה. לא ציפיתי שאקבל כל כך הרבה אהבה. אני מודה לכולם מכל ליבי על המילים המחזקות והיפות שקיבלתי".

יש מסר שחשוב לך להעביר בעקבות האירוע הקשה הזה?
"מה שהיה - היה נוראי, אבל נגמר בנס גדול ועכשיו אנחנו עם הפנים קדימה. צריכים למנוע את הפעם הבאה ולנסות למצוא פתרונות אמיתיים ונכונים נגד אלימות. אלימות זה טרור וטרור צריך למגר, בין אם זה טרור נגד נשים או נגד חסרי ישע, פשוט למגר את זה. מי שמתעסק באלימות ומחליט לקחת את החוק לידיים צריך לקבל את העונש הקשה ביותר שיש. אין לאף אחד זכות להרים יד ולהטיל אימה על מישהו אחר".

מה את מייעצת לנשים שנקלעות למצב דומה?
"חשוב לי להגיד לכל מי שראתה את הכתבה על שירה, אם דבר כזה קורה בבית שלכן עם הבעל, אל תישארו עם זה לבד, תפנו לגורמים הרלוונטים, הנכונים והמקצועיים שיכולים לתת לכן מענה. החיים שלכן יקרים וחשובים, אתן עולם ומלואו, בבקשה אל תישארו עם זה לבד".