השר אריה דרעי יועמד לדין בכפוף לשימוע: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע הבוקר (שישי) כי בכוונתו להעמיד את השר דרעי בגין עבירות מס. החקירה בעניינו של דרעי שנפתחה לפני 5 שנים עסקה תחילה בחשדות לעבירות שוחד – אך היועמ"ש החליט להאשים אותו בעבירות מס לבסוף, בכפוף לשימוע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מנדלבליט הודיע היום לבא כוחו של שר הפנים אריה דרעי כי לאחר בחינת חומר הראיות הוחלט להעמידו לדין בגין עבירות מס בשלושה אירועים שונים, בכפוף לשימוע. החקירה החלה בחשד לעבירות שוחד – אך היועמ"ש קבע כי אין תשתית ראייתית לעבירות אלו וקבע שדרעי לא יואשם בהן.

דרעי כתב הבוקר: "לאחר למעלה מ-5 שנות חקירה קשות, אני מודה לבורא עולם על ההחלטה לבטל את כל האישומים השקריים נגדי ומשוכנע כי בשימוע יוחלט גם על סגירת התיק בעניין עברות המס, לאחר שכל העובדות יוצגו בפני היועץ המשפטי. אני מתכוון להמשיך להתמקד בתפקידי כשר הפנים והדאגה לחלשים שזקוקים לסיוע, בעיקר בתקופת הקורונה ושמירה על זהותה היהודית של המדינה‎".

עבירות המס המתייחסות לדרעי נוגעות לשלושה מקרים שונים; הראשון הוא עסקת נדל"ן משנת 2013, במסגרתה מכר השר דרעי לאחיו, שלמה דרעי, נכס בשכונת גבעת שאול בירושלים. על פי כתב האישום, במסגרת העסקה הועברו דיווחים כוזבים לרשויות מיסוי מקרקעין. הדיווחים השקריים, על פי האישום, נגעו לגובה העסקה, לתאריך ביצועה ולאופיו של המגרש – שהוצג כמגרש ריק בשעה שכבר היה בניין מגורים בהתהוות.

אריה דרעי ביום כניסתו לכלא, 2000 (צילום: משה מילנר, לע"מ)
צילום: משה מילנר, לע"מ

מקרה נוסף נוגע להכנסות מקרן ההשקעות האמריקנית "גרין אושן", ששילמה לשר דרעי עמלה בגין גיוס משקיע לקרן. על פי כתב האישום, מאז ינואר 2013 כאשר חזר לחיים הפוליטיים הורה השר דרעי ל"גרין אושן" להעביר את העמלות לאחיו שלמה. כך שולמו לשלמה דרעי כ-630 אלף שקלים כנגד חשבוניות "ייעוץ" כוזבות לכאורה שהפיק משרדו של דרעי האח.

המקרה השלישי עוסק בהכנסות מחברת בת של אגד ומאיש העסקים משה הבא. השר דרעי העניק למיזם משותף של הבא ואגד שירותי ייעוץ ושיווק בשנת 2012, כאשר על פי החשד ביקש לקבל את שכרו בדמות תרומה בגובה 180 אלף שקלים שתשולם לעמותת כרמי העיר. העמותה שייכת למקורבו של דרעי, יהודה אזרד.

השכר המדובר, החייב במס, לא דווח כנדרש. בנוסף, הבא אף שילם באותם ימים 100 אלף שקלים מחשבונו האישי שלו לחשבונו האישי של השר דרעי – המהווים גם הם הכנסה שלא דווחה למס הכנסה.

עורך דינו של דרעי, עו"ד נבות תל-צור, מסר בתגובה: "לאחר למעלה מחמש שנות חקירה קשות ומייסרות, קבע היועץ המשפטי לממשלה בפתח החלטתו כי הוא מנקה את השר אריה דרעי מכל חשד לשחיתות שלטונית".

חקירתו של אריה דרעי החלה ב-2015 וכללה חשדות לשוחד. היא הסתיימה בנובמבר 2018 עם המלצה של המשטרה ושל רשות המסים ליועמ"ש להעמיד את דרעי לדין בגין מרמה והפרת אמונים, עבירות מס והלבנת הון. אותה המלצה אומצה בידי פרקליט המדינה דאז שי ניצן באוגוסט 2019. מנדלבליט, כאמור, החליט להאשים את דרעי בעבירות המס בלבד לבסוף.