לפני כשנה וחצי הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד ויקטור קטן בן ה-75 בגין רצח אופיר חסדאי ברמלה, והבוקר (חמישי) יחל שלב ההוכחות במשפטו. רעייתו של קטן תעלה על דוכן העדים ותמסור את עדותה. דקלה חסדאי, אלמנתו של הקורבן, הגיעה אל בית המשפט כדי לשמוע את העדויות ואמרה: "אופיר לא איתנו כאן אבל אנחנו כאן כדי שהאמת תצא לאור". במהלך הדיון בבית המשפט הוצג תיעוד ממצלמת הגוף של השוטר שהגיע לזירה זמן קצר אחרי התקרית. במהלך הקרנת התיעוד, רעיית הנאשם ודקלה חסדאי פרצו בבכי. על פי כתב האישום, קטן ירה למוות בחסדאי בגלל ויכוח על מקום חנייה בקניון בעיר רמלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דקלה חסדאי אמרה ל-N12: "אני רוצה שהאמת תצא לאור ושאופיר שנמצא בשמיים יראה שאנחנו עושים הכול כדי שהרוצח ייכנס לכלא. אין לי מה להגיד לנאשם ולרעייתו. אני מצפה שהיא תגיד את האמת ושבעלה יקבל את העונש שמגיע לו. לא קל לי, הבנות בוכות לי שהן מתגעגעות אליו ומנשקות את התמונה שלו לפני שהן הולכות לישון. הבת הקטנה? לא זוכרת אותו ולא מכירה אותו".

ויקטור קטן, החשוד ברצח אופיר חסדאי (צילום: כרמל ליבמן - לא לשימוש, החדשות 12)
הנאשם: ויקטור קטן | צילום: כרמל ליבמן - לא לשימוש, החדשות 12

בפתח עדותה של מוניקה קטן היא סיפרה: "אנחנו נשואים 47 שנים, יש לנו שני ילדים ונכדים. אנחנו מתגוררים בלוד, משפחה נורמטיבית ותומכת". בהמשך קטן סיפרה על שיחה שהתקיימה בפרקליטות ואמרה: "אמרתי שאינני מעוניינת לשתף פעולה עם הפרקליטות כי זה עלול לפגוע בבעלי, התחלתי לבכות, אמרתי שלא צפיתי שהאירוע הזה יתרחש".

"סיפרתי על החיים שלנו מאז האירוע - אנשים פשוטים ללא יכולות כספיות וחיים בהמתנה לזקנה", הוסיפה. "אני מתלבטת אם לקנות קפה, אולי גלידה, וליהנות מהנכדים. המצב בבית מאוד קשה, ושנינו סובלים ממחלות. ויקטור מאוד סובל, יש לו סיוטים בכל לילה שעמוסים בהמון בכי. קשה לנו מאוד להתמודד עם זה".

זירת הירי ברמלה שבה אופיר חסדאי ז"ל נורה למוות (צילום: פלאש 90)
זירת הרצח ברמלה | צילום: פלאש 90

"יש לו גידול בגזע המוח, בצד שמאל הוא בקושי שומע, בצד ימין אחוזי השמיעה נמוכים", המשיכה. "הוא צריך אותי. לוקח לו זמן להבין. מצבו מאוד הידרדר לאחר האירוע, פחדים, בכי - זה משהו נורא, הוא אפילו פוחד לצאת החוצה. כמה שמנסים להסביר לו לצאת להתאוורר, כי הוא בפחדים, לאחר האירוע הוא מאוד הסתגר - יש קושי לתקשר".

מוניקה קטן המשיכה לשחזר את האירוע: "המנוח שאל למה אנחנו חונים בשתי חניות, אמרתי לו שאין אפשרות אחרת, כי הרכב הקודם חנה לא נכון, אז נכנסנו ונשאר קצת מעבר". היא הדגימה את תנועת ה"זלזול" שלטענתה המנוח אופיר חסדאי סימן לכיוונה. בתגובה טענה קטן, כי השיבה לו באותה התנועה.

"חסדאי נסע וחזר, ירד מהאוטו וניגש אליי - לא ציפיתי שהוא יבוא אליי ואמרתי לו 'אני לא פוחדת ממך', אז הוא אמר לי  'כדאי לך'", סיפרה. "ואז הוא נתן לי סטירה מצלצלת. ואמרתי לו 'אתה לא תרים עליי יד', הרמתי את התיק שהיה לי ורציתי להחזיר לו, זה היה תיק כבד, הוא התעצבן וזרק אותי על הרצפה".

"נפלתי בחוזקה על הגב, וקיבלתי מכה בראש. הלסת שלי נשמטה ונגרם לי נזק בשיניים", אמרה. היא סיפרה כי במהלך העימות, לא ראתה את בעלה: "ראיתי את אופיר מגיע אליי ותוך כדי שמעתי אותו אומר 'מה אתה עושה' אבל את בעלי לא ראיתי בכלל". עוד היא סיפרה: "ויקטור לא ענה לאופיר, אני ניסיתי לקום וראיתי את אופיר פונה לבעלי באיום, ואז שמעתי רעש. לא הבנתי באותו רגע שויקטור ירה, שמעתי את הרעש אבל לא הבנתי את הסיטואציה היה רעש חזק מדי ואז ראיתי את אופיר עושה כמה צעדים ונופל".

בהמשך סיפרה קטן כי היא ניגשה לאופיר חסדאי ושאלה אותו אם הוא צריך עזרה. בשלב זה התעוררה מהומה באולם בית המשפט ודקלה חסדאי התפרצה לעבר קטן ואמרה: "זה לא נכון לא ניסיתי לעזור לו. היחידה שרצה לאופיר כדי לעזור לו הייתה אני".

אופיר חסדאי ז"ל (צילום: חדשות)
אופיר חסדאי ז"ל ושתי בנותיו | צילום: חדשות

מהאישום עולה כי ב-28 ביולי סביב השעה 14:00, הגיעו הנאשם ואשתו לקניון עזריאלי ברמלה והחלו לחפש חניה בחניון. באותה עת, הגיעו לקניון המנוח, אשתו ושתי בנותיהם הקטינות והחלו גם הם לחפש אחר מקום חניה פנוי. בשלב מסוים איתרה אשתו של הנאשם מקום חניה פנוי. בסמוך לכך, הבחינו אף המנוח ואשתו בחניה הפנויה והתקרבו אליה. הנאשם הגיע לחניה והחנה את רכבו עם החזית לקיר, באופן שחורג מהקווים המסומנים על הכביש.

בשלב זה, על פי כתב האישום, עצר חסדאי את רכבו, יצא ממנו, התקרב אל אשתו של הנאשם וצעק לעברה: "למה אתם חונים בשתי חניות?". בין השניים התפתח דין ודברים, במסגרתו הכתה אשתו של הנאשם את חסדאי באמצעות התיק שלה. חסדאי צעק בתגובה: "מה את מרימה עליי ידיים?!" והדף אותה בשתי ידיו. אשתו של הנאשם נפלה ארצה על ישבנה והמנוח התרחק מהמקום לעבר מכוניתו.

קטן הבחין בהתרחשות בין חסדאי לאשתו ויצא מרכבו כשהוא נוטל עמו תיק המכיל אקדח, והניח אותו על תא המטען. לאחר שאשתו נפלה, התקרב קטן אל חסדאי, נעמד ביניהם וצעק לעבר המנוח: "למה אתה מרביץ לאשתי?". אז פנה לעבר רכבו, שלף את האקדח מהתיק וירה מטווח קצר בירכו של חסדאי.

חסדאי, שנותר עומד על רגליו, זעק אל עבר הנאשם: "מה אתה יורה בי?!", ואז אשתו של הנאשם צעקה לעבר הנאשם לחדול. הנאשם לא הקשיב לקריאות אלו, כיוון את האקדח לפלג גופו העליון של המנוח וירה לעברו ירייה נוספת אשר פגעה בחזהו, בריאותיו, ופילחה את ליבו. לפי כתב האישום, המנוח התמוטט, נפל ארצה ואיבד את הכרתו. בחלוף דקות ספורות הגיעו כוחות משטרה ומד"א למקום, ביצעו במנוח פעולות החייאה והובילו אותו כשהוא מחוסר הכרה לבית החולים אסף הרופא. בשעה 14:56 נקבע מותו.

הלווייתו של אופיר חסדאי (צילום: החדשות 12)
הלווייתו של אופיר חסדאי ז"ל | צילום: החדשות 12

לפני כשנה נחשפה ב-N12 עדות הראייה הדרמטית ברצח חסדאי. בעדות מתוארת השתלשלות האירועים מראשית הוויכוח על החניה ועד היריות הקטלניות. תיאור האירועים מחזק את הסברה שאשתו של קטן תקפה את המנוח קודם לדחיפתה וסותרת לא מעט ממצאי חקירה אחרים שעלו עד כה.

יחד עם זאת, תיאוריה של עדת הראייה אכן תואמים לחלק מהפרטים שעלו בחקירה, בהם הטענה שנורו שתי יריות שפגעו ברגל ובחזה, ההבנה לגבי פרק הזמן הקצר שחלף בין היריות, ועצם הוויכוח על החניה שקדם לירי. העדות גם מחזקת את הסברה שמוניקה קטן, אשתו של הנאשם, תקפה את המנוח לפני שהוא דחף אותה.

ואולם, יש גם פרטים רבים וחשובים שעדת הראייה לא בטוחה לגביהם כמו צבע הרכבים והיכן בדיוק עמד כל רכב. גם תיאור התיק שעמו הכתה לכאורה מוניקה קטן את חסדאי ז"ל, שונה בגרסת העדה. לצד זאת, הפרטים המשמעותיים ביותר בעדות הם אלה שעומדים בסתירה של ממש אל מול ממצאי החקירה האחרים שעליהם התבסס כתב האישום.