הפרקליטות הגישה הבוקר (חמישי) כתב אישום חמור נגד יזם הנדל"ן אורן קובי בגין עבירות מס, הלבנת הון, סחיטה באיומים, תקיפה ועבירות נוספות. על פי הודעת הפרקליטות, לאחר שפשט את הרגל בחברת אדמה, קובי הקים מספר חברות עם תחום עיסוק דומה לזה של אדמה, כדי להחביא את הונו מנושיו, ואף הסתיר את שליטתו בהן. כתב האישום מתאר גם איך קובי איים על אחת מבעלי החברות הללו, שהפכה גם לעדת מדינה, שיפיץ סרטון אינטימי שלה ותקף אותה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי המתואר בכתב האישום, בשנת 2012 הקים קובי את קבוצת אדמה שעסקה בסיחור אופציות בלעדיות לקניית קרקע חקלאית. בשנת 2016 קרסה קבוצת אדמה, ובעקבות הקריסה, נכנס הנאשם להליכי פשיטת רגל ופירוק. החל משנת 2017, הקים קובי בחשאי מערך חברות שתחום עיסוקן זהה לזה של קבוצת אדמה, ורשם שתי נשים כבעלי החברות, ביודעו כי בנקים יסרבו לתת לו שירותים.

"במסגרת הליכי הפשיטה והפירוק, תבעו הנושים מקובי וחברת אדמה מעל ל-244,000,000 שקלים. כדי להמשיך לייצר הכנסות לשימושו האישי", נכתב בהודעת הפרקליטות. התביעה מציינת שכך העביר קובי לידיו מעל ל-8 מיליון שקלים מקופת אחת החברות, לטובת צרכיו האישיים מבלי שנרשמו כמתחייב בספרי החברות.

אורן קובי  (צילום: שלומי יוסף, גלובס)
אורן קובי | צילום: שלומי יוסף, גלובס

מכתב האישום עלה גם שא.א, עדת מדינה בתיק שהייתה בעליה של 5 חברות באותו מערך, נסחטה באיומים כאשר הביעה את מורת רוחה על אופן התנהלות החברות, וקובי אף איים להפיץ סרטון אינטימי שלה. נוסף על כך, בשני מקרים שונים קובי גם תקף אותה כדי לגרום לה להמשיך לשתף עימו פעולה. בין היתר, שלח לה הנאשם את ההודעות הבאות: "מחר אם אין צ'קים חדשים של...אני אקפל אותך לקופסה" ו"מחזיר אותך לבית קברות".

לפי הודעת הפרקליטות, כתב האישום נגד קובי הוגש בגין העבירות הבאות: סחיטה באיומים (ריבוי עבירות), תקיפה בנסיבות מחמירות (ריבוי עבירות), הונאת נושים, הסתרת נכסים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות (ריבוי עבירות), עבירות מס, עבירות על חוק המע"מ, הלבנת הון (ריבוי עבירות) ועבירות נוספות.

לפני כחודש דווח ב-N12 כי קובי חשוד בהלבנת הון ועבירות מס. לפני מספר חודשים הסתבך יזם הנדל"ן כשצולם במצלמת האבטחה תוקף את אחד מעובדיו במסדרון באחד מחדרי המשרדים. קובי נחקר אז בחשד לתקיפה. בשנת 2016 פורסם בחדשות 12 תחקיר וממנו עלה כי חברת אדמה מכרה ללקוחותיה קרקע חקלאית באזורים המבוקשים, והבטיחה כי הקרקעות יופשרו בתוך מספר שנים, אך ההבטחות הללו לא מומשו לעולם.