המשטרה העבירה הבוקר (שלישי) ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, את חוות דעתה - כי יש לפתוח בחקירה פלילית נגד השרה גילה גמליאל. זאת לאחר שפורסמו ידיעות שעל פיהן השרה הפרה את תקנות הקורונה ביום כיפור, בעת ששהתה בבית הורי בן זוגה בטבריה. כעת, מכיוון שמדובר בשרה בממשלה, נדרש אישור של היועמ"ש על מנת לפתוח בחקירה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

השרה שאובחנה כחיובית לנגיף הקורונה, נהנית כעת מחסינות מתוקף כהונתה כשרה בממשלה, ולכן נדרש אישור של מנדלבליט כדי לחקור ולאסוף ממצאים בנוגע להפרותיה של השרה. גמליאל ככל הנראה נדבקה במהלך שהותה בבית כנסת בטבריה ביום הכיפורים, בו נמצאו לפחות 20 חולי קורונה נוספים.

למשרד הבריאות נמסרו שמות של 23 מתפללים במקום, מתוכם 11 חולים ועוד 4 ילדים שנדבקו מאחד המתפללים לאחר מכן. החקירה לא הסתיימה, ולאור שיתוף הפעולה החלקי שהיה בהתחלה ישנה הערכה שלא נמסרו כל השמות. בכל מקרה, אם מתוך 23 איש נדבקו 11, קשה להאמין ששמרו על הכללים.

כעת על היועמ"ש לבחון אם יש מקום לפתוח בחקירה פלילית נגד השרה, וזו מהות פניית המשטרה הבוקר. הבדיקה בעניינה של גמליאל התבססה עד כה בעיקר על איסוף חומרים שהתפרסמו בתקשורת. עכשיו יש צורך גם לגבות עדויות נוספות, ואותן אפשר לאסוף רק בהליך של חקירה פלילית. עיקר ההתלבטות במקרה הזה מתרכז בשאלה עד כמה העבירות שמיוחסות לשרה גמליאל חוצות את רף החקירה פלילית או שניתן להסתפק בקנס כספי בלבד.

תחילה טענו במשרד הבריאות כי גמליאל אינה משתפת פעולה עם החקירה, אך בחלוף שעות ארוכות מחשיפת פעולותיה המנוגדות להנחיות, הושלמה החקירה וכל המגעים שלה הוכנסו לבידוד. בנוסף לכך, שלשום חשף חיים לוינסון ב"הארץ", כי גמליאל ניסתה במשך שעות ארוכות לחמוק מהחקירה האפידמיולוגית של משרד הבריאות.

 הבית בו שהתה שרה גמליאל  (צילום: החדשות 12)
הבית בו שהתה גמליאל בטבריה | צילום: החדשות 12

חשבון הנפש הגיע בזמן הכי מתאים השנה. על רקע השנאה הגוברת והשיח המתלהם - בכנסת, בתקשורת ובעם שלנו. יום הכיפורים מלמד...

Posted by ‎גילה גמליאל - Gila Gamliel‎ on Sunday, 27 September 2020

כשהצליחו החוקרים ליצור עימה קשר, ניסתה לטעון בפניהם שנדבקה מהנהג שלה - מה שהופרך בהמשך על ידי ממצאי החקירה. בהמשך לכך, אתמול חשף לוינסון כי גמליאל נסעה לטבריה כדי להעביר את יום הכיפורים בחיק משפחתה, הרחק מביתה שבתל אביב, ובניגוד להנחיות שקבעה הממשלה שהיא עצמה חברה בה.

אתמול פנתה התנועה לאיכות השלטון בדרישה לפתיחה בחקירה פלילית נגד השרה גמליאל, וכעת עם העברת החומרים על ידי המשטרה מוסרים בתנועה: "הטיפול הפלילי הכרחי - חייבים לשמור על טוהר המידות ואמון הציבור".