בחודשים האחרונים התרחשו מקרים רבים של אלימות נגד מפגינים, וחלק ניכר מהאירועים אף הסתיים במעצרים. ואולם, כעת מתברר כי מרבית החשודים שוחררו ולא יועמדו לדין בגין מעשיהם. בין המקרים שתועדו היו תקיפות חמורות במכות, בגז מדמיע, בבקבוקי זכוכית ואף בסכין, אך רק אחד מהם הגיע לכדי הגשת כתב אישום. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במקרה שאירע בתל אביב לפני כמה חודשים הותקפו מפגינים בבקבוקי זכוכית ואחד מהם נפצע. זה היה אירוע מתוקשר במיוחד. התוקפים נעצרו, אך בית המשפט קבע שמדובר בקטטה הדדית. על כל פנים, כתב אישום לא הוגש נגד אף אחד מהצדדים. בפרקליטות אומרים שהמקרה בבחינה.

מפגין הותקף בתל אביב (צילום: N12)
המפגין שהותקף בתל אביב | צילום: N12

במקרה מסוף אוגוסט, אדם שלף נשק דמה נגד מפגינים בצומת הסירה, הוא נעצר לשלושה ימים, אך כתב אישום לא הוגש. בחודש יולי בצומת אלוף שדה רוסס גז מדמיע לעבר מפגינים. מי שריסס את הגז טען שמדובר בחומרי ניקוי. גם במקרה הזה - כתב אישום לא הוגש.

רק במקרה של תקיפת מפגין אחד, ניר סער, הוגש כתב אישום. סער נדקר בצווארו במהלך הפגנה בדרום. בגין המקרה הזה הוגש כתב אישום נגד פליקס אליאב, בן 20 משדרות.

תיעוד: שולף גז מדמיע ומרסס לעבר מפגינים (צילום: חדשות)
ריסוס מפגינים בגז מדמיע, שבוע שעבר בחולון | צילום: חדשות

לא תמיד מדובר באלימות פיזית קשה אך אין ספק היא מרובה. גם אם מרבית האירועים הם ברף הפלילי הנמוך, צבר האירועים מצייר תמונה קשה ומסוכנת, הדורשת התערבות של הרשויות והרגעה של הרוחות מצד המנהיגים.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אנחנו רואים בחומרה אלימות מכל סוג שהיא, במחאות ובכל מקום אחר. כל דיווח או תלונה המתקבלים במשטרה מטופלים ונבדקים ביסודיות. וכך גם לגבי מקרים אלו, שברובם נעצרו או עוכבו חשודים, ובחלקם החקירה כבר הסתיימה והתיק הועבר לפרקליטות/התביעה לעיון והחלטה באשר להגשת כתב אישום. בכל הנוגע לחקירות מתנהלות שטרם הסתיימו, נמשיך לבצע את כל הפעולות הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת ולמצות את הדין עם המעורבים, בהתאם לחומר הראיות ותוצאות החקירה".