לפני כשנה התפרסמו סרטונים מזעזעים של כמה עובדים בשופרסל בגוש עציון קשרו והתעללו בי' - צעיר בעל צרכים מיוחדים שעבד עמם. בעקבות הסערה נעצרו החשודים, נחקרו ולפני כמה ימים הוגש לבית המשפט כתב אישום נגד חשוב אחד בלבד, כמאל חאמידן. כתב האישום מגולל ארבעה מקרים שונים של פגיעה, תקיפה והתעללות בחבברם ולמרות כל זאת, רק הוא מואשם בעבירה קלה במיוחד - תקיפה. אם יורשע, העונש המקסימלי שצפוי לו הוא שתי שנות מאסר, וזה קורה רק במקרים מיוחדים. "אנחנו בהלם מזה, אנחנו מזועזעים. לא מבינים את זה", אמרה אימו של י', חיה בלוי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פניו ההחלטה על כתב האישום הקל מקוממת. גורם בפרקליטות אמר היום לחדשות 12: "לא מדובר בשורה ארוכה של מקרים שנמשכו חודשים והאירועים עצמם לא היו ברף חומרה גבוה. לכן סברנו שלא ניתן להאשים במקרה זה בעבירה של התעללות בחסר ישע".

"אם זו לא התעללות אז מה כן התעללות? אנחנו פשוט לא מבינים את זה", אמרה האם. עורך הדין איתמר בן גביר, פרקליטה של משפחת בלוי, הסכים עם הדברים. "אם זו לא התעללות בחסר ישע צריך למחוק את העבירה הזו מספר החוקים. איך יכול להיות שהפרקליטות לא מוצאת לנכון להגיש כתב אישום על התעללות ונגד כל שאר השותפים למעשה הזה? זה ביזיון, זו בושה וחרפה, יש כאן ליקוי מאורות של הפרקליטות".

אשר לעובדה שרק חשוד אחד מואשם, טוענים בפרקליטות שהאירועים לא היו מתוכננים מראש, ונעשו באופן ספונטי. לא היו ראיות למעורבות של אנשים אחרים במעשה. טיעון מוזר בהתחשב בתיעודים מ-4 מקרים, מישהו צילם את האירוע.

"זה ילד, הוא ירק בתפקוד כ- 25% מהסיפור הזה ואנחנו חייבים לטפל בו יותר מאשר פעם, איך סוגרים תיק כזה", תמהה האם. ממצאי החקירה העלו שאחד ממנהלי השופרסל ידע על המתרחש אך מכיוון שלא היה שותף למעשים, גם נגדו לא יוגש כתב אישום. "אין דין ואין דיין", אמרה אימו בייאוש. י' עדיין עובד שם באותו בשופרסל, כך הוא ביקש - כי הוא לא אוהב שמשנים את שגרת חייו.

גורם שהיה מעורב בחקירת האירוע הזה התקשה להאמין שראה היום את כתב האישום. "זה הזוי", אמר. "זה לא הגיוני. היו 4 חשודים. לא ייתכן שבכתב האישום שאר רק אחד. היו כמה סרטונים שממחישים היטב את העובדה שהייתה התעללות בחסר ישע. איך אפשר לייחס לאירוע הזה עבירה כל כך קלה של תקיפה סתם?"

פרקליטות מחוז ירושלים בתגובה: מדובר בכתב אישום חמור. לאחר בחינת כלל מכלול הראיות מצאה הפרלקיטות כי המעשים לא מגיעים לידי עבירת התעללות כפי שפורשה בפסיקת העליון. כתב האישום הוגש בגין 4 עבירות תקיפה.