יעקב קוטובסקי וילנה קטובסקי, מנהל גן ומטפלת בני 67 מרחובות, הואשמו הבוקר (רביעי) בחבלה בנסיבות מחמירות, הפרת חובה של אחראי ושיבוש מהלכי משפט. כתב האישום נגד השניים מתאר כיצד שכחו תינוק בן שמונה חודשים ברכב הסעות למשך ארבע וחצי שעות - והסתירו זאת מהוריו. התינוק נפגע באופן חמור, ועל אף שהוא איבד את ההכרה, השניים לא הזעיקו טיפול רפואי מחשש שמעשיהם ייחשפו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי כתב האישום, בבוקר 17 בנובמבר, הסיע קוטובסקי את התינוק לגן, השאיר אותו ברכב ההסעות - ורק בחלוף שעות ארוכות הבחין בכך. לאחר מכן הכניס הנאשם את התינוק לגן והפציר במטפלת הנאשמת לסייע לו. השניים הבחינו כי מצב התינוק חמור. הוא היה מחוסר הכרה, ראשו היה שמוט והוא אינו הגיב לסביבתו. ואולם, במקום להזעיק טיפול רפואי ניסו הנאשמים במשל כשעתיים לטפל בו בעצמם, ובכך גרמו לו חבלה ונזק מוחי ורפואי בנוסף לנזק שנגרם לו בגין השארתו ברכב.

במסגרת ניסיונות הנאשמים לטפל בתינוק, הם הכניסו לפיו בקבוק חלב וניערו אותו בפיו - ללא תגובה מצידו. לאחר מכן שפכה הנאשמת מים על ראשו וגופו של התינוק, עיסתה את חזהו, נדנדה ונענעה אותו, הפשיטה אותו מבגדיו וסטרה על פניו. עוד מתואר בכתב האישום כי יחד עם מטפלת נוספת הכניסו השתיים לפיו של התינוק כפית והפעילו לחץ על לשונו - כמה פעמים ולפרקי זמן ממושכים.

הנאשם לאם התינוק: "הוא עייף ולא חש בטוב"

רק לאחר יותר משעתיים התקשר הנאשם לאימו של התינוק, ובעודו מסתיר ממנה את שאירע, אמר לה כי התינוק אינו חש בטוב, הקיא פעמיים, והוא חלש ועייף וסובל משלשולים. עוד אמר הנאשם כי התינוק היה עייף וישן בשעות פעילות הגן עד לשעה 10:00 בבוקר, אז ניסו להעיר אותו, והוא פתח מעט את העיניים. בעקבות דברים אלה ביקשה האם להחזיר את התינוק לביתם.

מיד לאחר השיחה, נכנסו הנאשמים והמטפלת לחדר התינוקות, חיתלו את התינוק והלבישו אותו. אחר כך עזב הנאשם את הגן כשהוא נוטל את התינוק והסיע אותו לכיוון ביתו. לאחר שהנאשם הגיע לבית התינוק, אימו של התינוק הבחינה כי מצבו חמור. בהמשך הובהל התינוק באמבולנס לטיפול נמרץ לבית החולים כשהוא במצב קשה ונזקק להחייאה בחדר מיון. 

אילוסטרציה (צילום: nkos, 123RF)
"סבל התינוק מתרדמת ופרכוסים במשך כשבועיים". אילוסטרציה | צילום: nkos, 123RF

מיום האירוע ועד ל-29 בנובמבר, סבל התינוק מתרדמת עמוקה ופרכוסים, קיבל טיפול רפואי אגרסיבי ושהה בטיפול נמרץ. לפי כתב האישום, בשל הדיווח הכוזב של הנאשם, התקשה הצוות הרפואי לגלות ממה נגרם הנזק החמור לתינוק - ולכן נאלץ לבצע בדיקות מיותרות שגרמו סבל ניכר לתינוק ולהוריו.

במסגרת ניסיונותיו הרבים של הצוות הרפואי לאבחן רפואית את הגורמים שהביאו למצבו החמור של התינוק, ביקשו הרופאים מהאם לברר מול הגן פרטים מדויקים על אודות יום האירוע. אולם כשפנתה האם לנאשם, הוא הסתיר ממנה את שאירע. גם כשוחחה הנאשמת עם אימו של התינוק בהמשך היא לא מסרה לה פרטים על האירוע. ב-3 בדצמבר הועבר התינוק לשיקום ונדרש להשגחה צמודה.

"אנחנו לא מפסיקים לבכות, אני שבור, כל היום בלחץ. החיים שלנו השתנו מן הקצה אל הקצה לאחר האירוע", אמר אבי התינוק ל-N12 לאחר חשיפת האירוע. "למה לא ניסו להציל אותו? הוא בננו היחיד".

במקביל להגשת כתב האישום, ביקשו בפרקליטות מחוז לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים. בבקשת המעצר כתבה עו"ד עינת בניטה מהפרקליטות: "המשיבים, בהיותם מטפלים בתינוקות וילדים, הפרו בצורה בוטה את האמון שניתן בהם על ידי הוריו של תינוק בן שמונה חודשים שהפקידו בידיהם את היקר להם מכל".