החשד להעסקה פוגענית בבלפור: 8 חודשים לאחר שסילבי גנסיה, העובדת לשעבר במעון ראש הממשלה, הגישה תביעה בגין העסקה פוגענית נגד שרה נתניהו, נגד חברת כוח האדם "מוריה" שהעסיקה את עובדי המשק בבלפור ונגד משרד ראש הממשלה - היום (רביעי) הגישה המדינה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים את כתב ההגנה בשם המדינה.

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המדינה, כאמור אחת משלוש הנתבעות, דורשת מבית המשפט להורות על דחיית התביעה נגדה ולחייב את גנסיה בהוצאות המשפט מכמה נימוקים. ראשית טוענת המדינה שלא היא הייתה המעסיקה הישירה של העובדת, אלא חברת "מוריה". עם זאת, כפי שעולה מכתב התביעה רעיית ראש הממשלה נתניהו, בכל הקשור לעבודות הניקיון ומשק הבית בקומה השנייה (קומת המגורים במעון), "היא זו שהייתה אחראית על תפקידיהם, שנתנה הוראות והנחיות והיא זו שפיקחה על תקינות תפקודם, על סדר הפעולות, סדרי העדיפויות, המטלות וכדומה".

המדינה לא מתייחסת ישירות לטענות של גנסיה או לעימותים לכאורה עם נתניהו ועומדת על כך שמשפחת ראש הממשלה הם אנשים פרטיים ועל כן לה אין אחריות על מעשיהם: "יודגש כי הנתבעת 1 (שרה נתניהו) ויתר בני המשפחה אינם עובדי מדינה ומשכך, אין בסמכות עובדי משרד ראש הממשלה לפקח עליהם, לנהל אותם או ליתן להם הנחיות. כמו כן, אין ביכולתם של הגורמים מטעם משרד ראש הממשלה לחייב אותם בנורמות התנהלות או להטיל עליהם סנקציות כאלה או אחרות".

ביוני השנה הגישה נתניהו תביעה נגד גנסיה בסך 200 אלף שקלים בגין פגיעה בפרטיות ולשון הרע. לטענתה, העובדת לשעבר הפרה התחייבות לשמירה על סודיות, אימצה וחיקתה טיעונים מכפישים שנטענו על ידי עובדים לשעבר במעון – תוך שפגעה בפרטיותה ובשמה הטוב של שרה. לטענתה של נתניהו, ניצלה סילבי את אמצעי התקשורת העוינים את ראש הממשלה ורעייתו, ומספר ימים לפני הבחירות לכנסת פרסמה טענות בדיוניות שזיכו אותה בפרסום חסר תקדים.

גנסיה מצדה אמרה כי מטרת התביעה היא להשתיק אותה ושהיא מצדה רוצה שהאמת על מעון ראש הממשלה תיחשף, כך לטענתה. "הם רוצים להשתיק אותי, אני רק רוצה להגיד את האמת ומה עבר עליי", אמרה בריאיון לשש עם עודד בן עמי. "אני לא רוצה שום כסף, אלא שהאמת תצא לאור ושיידעו את כל ההתעללויות שעברתי. שיידעו מה אני עוברת בלילות ובימים".

עו"ד אופיר שמשון שמייצג את גנסיה מסר בתגובה לכתב ההגנה של המדינה כי "עצוב מאוד שבכתב ההגנה, שהוגש 8 חודשים אחרי הגשת התביעה, מדינת ישראל מודה לראשונה באופן מפורש שהיא מודעת להתעמרות ולנורמות העסקה לא ראויות ופוגעניות, אך טוענת שאין באפשרותה ואין בסמכותה לפקח על רעיית ראש הממשלה, הגב' שרה נתניה. מכעיס שלטענת הפרקליטות, לא ניתן לחייב את הגב' נתניהו לעמוד בנורמות התנהלות בסיסיות. כלומר, מדינת ישראל מטילה את כל האחריות על הגב' נתניהו, כי למדינה "אין כל שליטה על הנעשה בקומה השנייה". 

עו"ד אופיר שמשון

עו"ד שמשון הוסיף: "חמור ביותר שמתגלה שבמשרד ראש הממשלה בחרו לעצום עיניים למרות שהיו מודעים לטענות הקשות והמתמשכות של עובדים רבים, בעניין העסקה לא ראויה ופוגענית במעון הרשמי, במשך שנים. אך, כפי שהתברר גם בחקירת להב 433, במקום למנוע את המשך ההתעמרות וההשפלה, בכירים במשרד רוה"מ ובחברת מוריה, שנפגשו עם סילבי ועם עובדות נוספות שסבלו מהתעמרות קשה, מבהירים שהפעילו עליהן לחצים קשים, כדי שהעובדות המסכנות יוותרו על טענותיהם ואף יחתמו על מכתבי כופר שקריים, בשבחה של הגב' נתניהו. הכול כחלק משיטה של הפעלת לחץ ואיומים על כל עובדת שעזרה אומץ והתלוננה. סילבי לא נרתעת מתביעות ההשתקה הבזויות שהגישה נגדה הגב' נתניהו. סילבי תמשיך בתביעתה עד שתוכיח את כל טענותיה, בין היתר, ע"י הקלטות וראיות רבות שבידיה. סילבי מודה לכל האנשים שתומכים בה ושתורמים לקמפיין הפייסבוק "מגינים על סילבי" באמצעותו ממומנים ההליכים".