ספברהן טספציון הורשע היום (שני) באונס וברצח הילדה סילבנה צגאיי ז"ל בת ה-12 בתל אביב לפני כשנתיים. טספציון, אזרח אריתראי שהגיע ארצה ב-2010 והיה בן זוגה של אמה של סילבנה, הודה במעשים במסגרת הליך גישור.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

טספציון היה בן זוגה של אימה של סילבנה, והיא גם הייתה זו שהתלוננה עליו. מכתב האישום עולה כי הם חיו ביחד במשך תקופת נישואיהם בדירה בתל אביב: במהלך נישואיהם, הוא נהג באלימות כלכלית ופיזית קשה כלפיה, עד שהחליטה להתגרש ממנו. בסמוך ליוני 2018 הם התגרשו והוא עזב את הדירה.

לאחר הגירושין, ובעקבות הפחד של האם, היא החליפה את מנעול הדירה וכן את המנעול של הבניין, שכפלה מפתחות חדשים לשכנים וביקשה מהם לא להכניס את בן זוגה לשעבר לבניין. כמה ימים לפני האונס והרצח, הוא החל לעקוב אחרי המתלוננת ולארוב לה במקומות שונים. 3 ימים לפני כן הגיע למקום עבודתה ונכנס לאזור המנוחה לעובדים. משהבחינה בו המתלוננת, היא לקחה עמה את המפתחות שלה ועזבה בפחד את המקום.

יומיים לפני האירוע, הוא הגיע בשעות הערב לדירה, נכנס פנימה ומצא את סילבנה ששהתה אז לבדה בדירה. היא אמרה לו שאימה לא נמצאת, וביקשה ממנו לצאת. הוא חיטט במסמכים ובתיק של האם ולקח עמו מספר מסמכים בעוד שהשכנים, שהבחינו בו, הגיעו ודרשו ממנו לצאת מהבניין. רק אז הוא עזב ומייד לאחר מכן, התקשרה סילבנה למשטרה.

מלאי גועוי, אימה של סילבנה צגאיי שנרצחה (צילום: החדשות)
מלאי גועוי, אימה של סילבנה ז"ל | צילום: החדשות

ב-25 בנובמבר 2018 בשעת לילה, כשאימה של סילבנה חזרה מעבודתה, היא ראתה את בן זוגה לשעבר אורב וממתין לה מחוץ לבניין. היא נכנסה מייד לביתה ונעלה את השער. מספר דקות לאחר מכן, הוא התקשר אליה ממכשיר הטלפון הנייד שברשותו, אך המתלוננת לא ענתה. אז הוא התקשר פעם נוספת, הפעם מטלפון ציבורי ממספר לא מוכר, והיא ענתה לו ואמרה שיתרחק ממנה והביעה תרעומת על כך שנכנס לדירה ביום קודם לכן ללא הסכמתה.

טספציון אמר למתלוננת שהוא לא גנב שום דבר, הביע את כעסו על כך שהיא מתעלמת ממנו, וגם איים על המתלוננת בכוונה להפחידה: "אל תדאגי, אני אראה לך, אל תדאגי". בשלב זה הוא החליט לנקום בזוגתו לשעבר - ולגרום למותה של בתה היחידה.

למוחרת היום, כשהוא מודע לכך שסילבנה אמורה לחזור מבית הספר ולהיות לבדה, הוא הגיע לסביבת הבניין, טיפס על גג בניין צמוד וארב לה. בסמוך לשעה 15:00, משהבחין שדלת הדירה פתוחה, הוא דילג מעל הגג ונכנס לבניין ולדירה. עם כניסתו לדירה החל דין ודברים בינו לבין סילבנה על רקע כניסתו לדירה ללא רשות יומיים קודם לכן, ועל כך שהיא הזעיקה משטרה.

"הותיר את בת ה-12 להתבוסס בדמה - ויצא לרחוב"

בשלב זה חנק טספציון את צווארה של סילבנה והפיל אותה למיטה. היא נאבקה בו, שרטה אותו, משכה שרשרת שהייתה על צווארו וקרעה אותה. הוא הפשיל את מכנסיה ותחתוניה של המנוחה, התיישב עליה, אחז בכח את ידיה ואז אנס אותה. בהמשך חנק אותה בחוזקה זמן ממושך, עד שחדלה להתנגד. הוא כיסה את גופה בשמיכה ויצא מהדירה. לאחר מכן, כדי להבטיח את מותה, הוא לקח את מכשיר הטלפון שלה ואת צרור המפתחות שלה, נעל את הדירה והכניסה לבניין, בעוד שהיא מתבוססת בדמה ויצא מהבניין אל הרחוב.

בסמוך ל-18:50, משלא יצרה סילבנה קשר עם אימה ובעקבות איומיו של טספציון, התעורר חששה כי בן זוגה לשעבר פגע בבתה. בעקבות החשד חייגה המתלוננת לטלפון הנייד של בתה מספר רב של פעמים, אך היא לא ענתה. האם ניסתה להתקשר לחבריה הקרובים ושאלה אם ראו את סילבנה, וביקשה מהם לבדוק אם בתה הגיעה לחוג ולפעילות שבהם הייתה אמורה להיות. בהמשך היא גם התקשרה לחברתה וביקשה ממנה לבדוק אם בתה בדירה.

החברה הגיעה לדלת הדירה בסיוע השכנים: הם דפקו על הדלת, שהייתה נעולה, אך לא היה מענה. בסביבות 20:30, התקשרה אימה של סילבנה למעסיק שלה בבכי, וביקשה ממנו לסיים את העבודה ולחזור לביתה. תוך כדי השיחה היא מציינת שהיא חוששת מבן זוגה לשעבר ומכך שעשה משהו לבתה. בעקבות כך, המעסיק, שדאג לשלומה של המתלוננת, הגיע לאסוף אותה וגם ביקש ללוותה עד לדירה. השניים הגיעו לדירה, ומצאו את סילבנה ז"ל כשהיא במיטה, ללא רוח חיים, וסימני אלימות על פניה וגופה.

"יודעות שלא באמת שומרים עלינו". צפו בכתבה (צילום: החדשות)
חברותיה של סילבנה ז"ל | צילום: החדשות

בהמשך למעשים הנוראיים של טספציון, הוא זרק את התחתונים והמכנסיים שלבש בדירה, החביא את הטלפון הנייד והמפתחות של סילבנה ואת הטלפון שלו, וגם את הכסף שמשך. אחר כך הסתתר באזור שוק הכרמל, עד שנתפס יומיים לאחר מכן. במהלך הליך הגישור החליט טספציון להודות ברצח בכוונה תחילה ובאינוס קטינה באלימות ותוך גרימת חבלה גופנית. בנסיבות אלו, הסכימה הפרקליטות להסתפק בהודאתו ולהוריד מכתב האישום את העבירות האחרות - תקיפה בנסיבות מחמירות, איומים ושיבוש מהלכי משפט - ש"נבלעות" בעבירות בהן הוא מודה. בנוסף, הוא מסכים גם לכך שיוטל עליו עונש מאסר עולם חובה. באשר לעבירת האינוס - הפרקליטות תדרוש מבית המשפט שיגזור 20 שנות מאסר בפועל במצטבר למאסר העולם ולפיצוי מקסימלי.