האחים איציק ואמיר דיין הם המיליארדרים החשודים בהעלמות מס בהיקף מאות מיליוני שקלים, כך הותר היום (חמישי) לפרסום. השניים, בעלי ממון רב, שוחררו לפני חודש וחצי בתנאים מגבילים לאחר שהפקידו ערבות בסך 300 אלף שקלים כל אחד - ונאסר עליהם לצאת מהארץ. לאחר עתירות התקשורת, בוטל צו איסור הפרסום שהוטל על פרטי הפרשה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

החשד נגד האחים דיין, מהמשפחות העשירות והדיסקרטיות בישראל, מתמקד במאות מיליוני שקלים שלכאורה הגיעו אל האחים מנאמנות זרה שהוקמה ב-2001 על ידי תושב זר לא מוכר מצרפת בשם ז'ק מלכה, שהינו חמו של איציק דיין. ב-2015, הנאמנות, ששני האחים רשומים כנהנים בה, חתמה על הסדר מול רשות המיסים. אך זה תקופה התעורר חשד אצל הרשות כי הנאמנות הינה פיקטיבית, דבר שהוביל לחקירה סמויה. אחת התהיות שהעלו אנשי רשות המיסים הינה כיצד שולם מס של שני מיליון שקל בלבד, למרות שנכנסו לנאמנות מחו"ל 182 מיליון אירו. ב-9 בנובמבר החקירה הפכה לגלויה, והשניים נעצרו.

"הנאמנות היא פיקציה"

כחלק ממסמכים שהותרו כעת לפרסום נחשף גם פרוטוקול דיון שהתקיים בבית המשפט בנוגע להארכת מעצרם. במהלך הדיון הציגו נציגי רשות המיסים, אבי אוחיון ויוני דוד, את תמונת המצב בחקירה. אוחיון: "עולה תמונת מצב לפיה החשודים אמיר ואיציק דיין - שני אחים מאחת המשפחות העשירות בישראל - רימו את רשות המיסים בכך שהציגו מצג שווא, לפיו נכסיהם הרבים בגובה מאות מיליוני שקלים מוחזקים בנאמנות ע"י תושב צרפתי, כיום בן 91, אשר מתכחש לכך בכל תוקף, וכל זאת להתחמק מתשלומי מיסים בישראל בגובה של עשרות מיליוני שקלים. לאחר מאמץ רב של היחידה למיסוי בין-לאומי ברשות המיסים, ובשיתוף פקיד שומה חולון ופקיד שומות חקירות ת"א והרשות לאיסור הלבנת הון, תוך חקירה סמויה בישראל ומחוצה לה, הפכה הבוקר החקירה לגלויה".

עו"ד חיים גבאי, אחד משני באי כוחם של הדיינים, הסביר שמאז 2015 יש לנאמנות הסדר מול רשות המיסים והיא מגישה דוח מדי שנה לרשות המיסים, ושאל האם הדוח הזה לא נבדק. לשאלה זו השיב דוד כי "בשנת 2015, כשהוגש דוח הנאמנות, בעצם "גיירו" סכום של מיליארד שקל, כ-182 מיליון אירו, והם הלבינו את זה. בעצם הם יכולים למשוך כסף ללא מס בסכום של 182 מיליון אירו כאשר על כל זה הם שילמו שני מיליון שקל מס. שורש הבעיה שהכול - הנאמנות, היא פיקציה. היא גוירה בזיוף. מאז התחילו לבדוק את הנאמנות באמצעות אמנות בין-לאומיות, והתחיל להצטבר לנו חומר שבעצם מראה לנו שכל הנאמנות הזו היא פיקציה".

עו"ד חיים גבאי שאל את דוד במהלך הדיון האם הוא מודע לכך שלנהנים - האחים דיין - אין בכלל מילה בנאמנות הזאת, כחלק מטענת ההגנה כי האחים דיין אינם יכולים לשנות כלום בנאמנות, ןכי הם "פאסיביים". דוד השיב כי "זה לא משנה מכיוון שהכול פיקציה, ויש לי ראיות שהם הבעלים האמיתיים של כל החברות".

במהלך הדיון העלה עו"ד נתי שמחוני את אחת מטענות ההגנה של אמיר דיין, לפיה החקירה הפלילית החלה בשל סכסוך בינו לבין פרודתו. שמחוני שאל את נציג רשות המיסים: "אתה לא בדקת את הנאמנות בשנת 2015 בגלל חוסר בכוח אדם. כל שנה מוגשים לו דוחות, והוא גם לא בודק את הנאמנות, ויש לך מידע מהמיסוי הבין-לאומי - זה יהיה מוגזם לומר שהמידע הוא בגין ריב משפחתי ואתם נופלים לכלל טעות ותופסים צד?".

על כך השיב יוני דוד: "יכול להיות שהקטליזטור שלח לבדיקה בגלל הסכסוך המשפחתי, יכול להיות. אבל בסופו של דבר יש לנו ראיות חיצוניות, לא מהגרושה או מהפרודה, אני לא יודע מה המצב עכשיו, אבל יש לנו ראיות חיצוניות".

המעצר ה"שקט" - והדיל עם רשות המיסים

שמם של האחים נאסר עד כה לפרסום, מכיוון ועורכי דינם, חיים גבאי ונתי שמחוני, הגיעו להסכם עם רשות המיסים. לפיו, הם יסכימו לשהות יומיים במעצר, ללא ערר על המעצר, ובתמורה הרשות תסכים להוצאת צו איסור פרסום על שמם ועל פרטי הפרשה למשך 45 ימים - פרק זמן חריג ביחס למעצרים דומים.

מעורכי הדין נתי שמחוני וחיים גבאי נמסר: "אמיר ואיציק דיין הינם אנשי עסקים מכובדים שמעולם לא דבק בהם כל רבב. הנושא הנבדק ברשות המיסים - שהולדתו בסכסוך גירושין - הינו מורכב והאחים דיין יוצגו, בהקשרו, על ידי מיטב המומחים. בשל כך, ראוי היה כי הנושא ייבחן במישור האזרחי בלבד. אמיר ואיציק פועלים בשקיפות ובשיתוף פעולה מלא מול רשות המיסים ובטוחים כי בסיום החקירה יתברר כי לא נפל כל דופי בהתנהלותם".