אחותה של מיכל סלה ז"ל, לילי בן עמי, התייצבה היום (שני) בבית המשפט המחוזי בירושלים מול הנאשם ברצח, אלירן מלול. על דוכן העדים סיפרה בן עמי בדמעות על היכרותה עם מלול, על היחסים בין השניים ועל הרגעים האחרונים שבילתה עם אחותה. בעת שהובל מלול אל חדר הדיונים מוקף במאבטחים, קראה לעברו אחת הפעילות בעמותה שהוקמה לזכרה של סלה ז"ל: "חלאת אדם, שלא תראה אור יום". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מיכל היא אחותי הקטנה", אמר בן עמי בפתח עדותה. "כשהיינו קטנות הייתי מעירה אותה בכל בוקר, מכינה לה סנדוויצ'ים ולוקחת אותה לגן. היא ידעה שאני תמיד אהיה שם בשבילה ולהפך. היא שמרה על הילדים שלי כשהם היו קטנים, וכשהיא ילדה אני שמרתי על הבת שלה. בתקופת החיים האחרונה שלה היא גרה ממש קרוב אליי, שלוש דקות ממני. היינו אחיות שיעשו הכול אחת בשביל השנייה".

עוד סיפרה בן עמי: "כשמיכל הביאה את אלירן הביתה קיבלנו אותו כמו בן משפחה, כמו אח. היא ביקשה ממני שאעזור לו להתקבל לעבודה ושלחה לי את קורות החיים שלו. הייתי שולחת לו משרות ומנסה לעזור לו למצוא עבודה. עזרתי להם במעבר הדירה, היינו נפגשים בארוחות משפחתיות. שניהם ידעו שאני תמיד שם בשבילם".

מיכל סלה (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק)
מיכל סלה ז"ל | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק

"מעולם לא שמעתי את אלירן מרים את הקול", סיפרה על היכרותה עם מלול. "לא הייתי עדה למריבה שלהם. הוא עשה עליי רושם של בן אדם טוב שתמיד שמח לעזור. תמיד הוא היה מכסח את הדשא וזורק את הזבל, מיכל שלחה לנו בוואטסאפ המשפחתי תמונה שלו מחליף פנצ'ר וכתבה - תראו איזה מלאך. זה היה הרושם".

"אמרתי למיכל שאני רוצה להכיר את המשפחה שלו והיא ענתה לי 'אי אפשר'. שאלתי אותה למה, והיא אמרה לי תשאלי את אלירן. התעקשתי ובסוף היא אמרה לי 'אנחנו מתחתנים בשנה למות אמא שלו ואחים שלו כועסים על זה'. היא מאוד רצתה שאקבל אותו וניסתה לא להגיד שום דבר רע עליו בפניי. כן ידעתי שהיו להם מריבות קשות ויכול להיות שהם יתגרשו - אבל ידעתי את זה מאמא שלי כי מיכל עצמה לא שיתפה אותי".

"דיברנו בארוחה ואלירן אמר שהתוקף סובל יותר מהקורבן כי הוא מגיע מרקע קשה. הנחתי שהוא אומר את זה כי הוא עובד עם נוער בסיכון..." 

"הייתה פעם אחת שאני זוכרת שאמא שלי הגיעה נסערת ואמרה שהיא הייתה עדה למריבה מאוד קשה שלהם, והיא ראתה שהיה לו מבט מפחיד. היא סיפרה לי שהוא אמר למיכל 'אם את תעזבי אותי, אני אתאבד', והוא גם אמר לה שהוא ישאיר אותה עגונה אם היא תעזוב אותו. על זה היא ענתה לאלירן: 'לילי תעזור לי'".

בהמשך העדות ביקש פרקליטו של מלול מבן עמי לספר על הארוחה האחרונה שלהם יחד לפני האירוע. "נפגשנו לארוחה משפחתית, ומיכל והרוצח דיברו ביניהם", אמרה. "היא, כעובדת סוציאלית, סיפרה שהיא עובדת עם ילדים עם בעיות רגשיות והיא צריכה לבחור במי היא מטפלת: ב'קורבנות' או בילדים שפוגעים באחרים. על המצב שבו יש קורבן ויש אדם שהוא תוקף, אלירן אמר שהתוקף סובל יותר. אני עניתי לו: איך אתה משווה בין סבל של אחד לסבל של אחר, באונס האנס סובל יותר מהנאנסת?'. הוא ענה לי: 'כן, כי לתוקף יש רקע מאוד קשה והוא סבל בעבר. זה מה שגורם לו לעשות את זה והוא זקוק לטיפול'. הנחתי שהוא אומר את זה כי הוא עובד עם נערים בסיכון שיכולים אולי לעשות דברים כאלה".

"מיכל שלחה לנו תמונה שלו מחליף פנצ'ר וכתבה - תראו איזה מלאך. זה היה הרושם. היא מאוד רצתה שאקבל אותו וניסתה לא להגיד שום דבר רע עליו. רק מאימא שלי ידעתי שהיו להם מריבות קשות..."

בזמן שסיפרה בן עמי על הרגע האחרון שבילתה עם אחותה מיכל, עיניה החלו לדמוע: "בערב האחרון לחייה השתתפנו יחד בסדנה להעצמה נשית. מצב הרוח שלה ושל כל הנשים שם היה טוב כי זו הייתה סדנה כיפית. בסוף הסדנה היא אמרה למנחה 'אלירן ירצה גם ללכת לסדנה שלך - תעשי סדנה גם לגברים'. המשפט האחרון שהיא אמרה לי... היא הסתכלה על הפלאפון כשהאוטו עומד ואמרה: 'אלירן לא מצליח להרדים את הבת שלנו, אני חייבת לחזור הביתה'. אמרתי לה: 'אחותך ליאת יועצת שינה לתינוקות - דברי איתה'. יצאתי מהאוטו ונכנסתי לבית שלי".

"מיכל הייתה אדם שמח ומאושר, אהבה את עצמה ואת החיים", העידה בן עמי על אחותה. "היא בן אדם אהוב ואהוד. עשרה ימים לפני הרצח סיימה בהצטיינות תואר שני בעבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. אין לי ספק שבאותו הערב למיכל לא היה מושג. וכל אדם שמכיר את מיכל יגיד את אותו הדבר: למיכל לא היה מושג שיכולה להישקף סכנה לה או לבת שלה ובוודאי שהיא לא חשבה לפגוע בעצמה".

אלירן מלול שמואשם ברצח אשתו מיכל סלה‎ (צילום: פיטוסי , פלאש 90)
אלירן מלול בבית המשפט. ארכיון | צילום: פיטוסי , פלאש 90

בנובמבר 2019 הואשם מלול ברצח בנסיבות מחמירות של אשתו מיכל סלה ז"ל. בכתב האישום החמור שהוגש נגדו נכתב כי מלול "גרם למותה של המנוחה באכזריות מיוחדת, הבאה לידי ביטוי בתקיפתה בנוכחות בתה התינוקת, גרירתה ודקירתה באזורים נרחבים בפלג גופה העליון, תוך שהיא מנסה להתגונן בשארית כוחותיה". עוד נכתב כי מלול דקר את סלה באמצעות סכין מטבח לא פחות מ-11 פעמים.

בחודש יוני הגישו עורכי דינו של מלול תשובה לכתב האישום וטענו כי בליל האירוע הוא היה שתוי, ועל כן "אינו זוכר לפרטים את שאירע". עוד טענו עורכי הדין כי מלול עצמו הוא זה שהותקף בידי סלה: "בתחילת האירוע, בנסיבות של ויכוח שניטש בין הצדדים, נדקר הנאשם על ידי המנוחה מספר פעמים בצד ימין של גופו".

בן עמי הגיבה אז בחריפות לטענות ההגנה: "לא רק שהאדם הזה הוא רוצח אכזרי וקר רוח, אפילו בושה אין לו. בין אם היה שיכור או לא, אדם מן השורה היה מרגיש צורך לבוא, לדבר, לספר ולהציג את הגרסה. לעומת זאת, אדם ששותק שמונה חודשים - זה מראה על מהלך מחושב וקר. כשהוא יצא מהדירה הוא זרק גרסה לשכנים, שגם היא שקר".