הפרשה שלא נגמרת – בדרך לתפנית נוספת? הבוקר (שלישי) דן שוב בית המשפט העליון בבקשתו של רומן זדורוב למשפט חוזר. השופט חנן מלצר, המשנה לנשיאת העליון, זימן את הצדדים פעם נוספת – כחודשיים לאחר הדיון הסוער הקודם, שעסק בטענת זדורוב לראיה חדשה לטובתו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

השופט חנן מלצר שאל את נציגת המדינה "מה קורה כשהראיות החדשות מעוררות ספקות לגבי הרשעת שווא? רוצה הגורל שזה המקרה בתיק הזה, זה לא שחור ולבן?". הנציגה, תובעת מהפרקליטות, השיבה כי "לא די לעורר ספק" והשופט מלצר ביקש ממנה להגיש לו דוגמאות כאלו מהפסיקה.

בהמשך העיר השופט מלצר כי "יש בתיק הזה הצטברות של בעיות שכמעט ולא עלו בעבר" והיא השיבה: "זה תיק עם המון קשיים והמון מורכבות. זה היה ידוע. שופטים בשתי ערכאות נתנו את דעתם בדיוק בשעה הזו, היה שופט שנותר בליבו ספק אבל שני שופטים סברו אחרת (פסק הדין של דעת המיעוט של השופט יורם דנציגר בערעור של זדורוב בשנת 2017). השאלה היא האם הקשיים הובאו בחשבון או לא הובאו בחשבון".

עוד הצהירה נציגת הפרקליטות: "קשיים אדוני ימצא, שאלות ללא מענה הוא ימצא". מלצר השיב: "יש 3-4 סוגיות שיש בהן ראיות חדשות אבל לכאורה יש בהן ראיות חדשות שהן מכוונות לחזק את הספקות ועל זה מסתובבת הבקשה למשפט חוזר".

זדורוב, שהורשע ברצח הנערה תאיר ראדה ז"ל בקצרין בדצמבר 2006, הגיש לפני כחמישה חודשים בקשה למשפט חוזר ולשחרור מיידי, בעקבות דברים שאמר לאחרונה מנהל המכון לרפואה משפטית חן קוגל בהרצאת זום לסטודנטים. הקלטת ההרצאה נחשפה לפני שבועיים במהדורה המרכזית.

באותה הרצאה קוגל התייחס לפרק הזמן שבו גוף האדם ממשיך לדמם לאחר המוות ובאילו מצבים יכול לצאת דם מהגוף. ד"ר קוגל קבע שגופה יכולה לדמם במשך חמש דקות, כיוון שלאחר מכן כבר אין לחץ דם ולא יכול לצאת דם מהגוף.

אחד הסטודנטים שאל את ד"ר קוגל שאלה במהלך ההרצאה - וכיוון לאחת הראיות שמופיעות בתיק הרצח של תאיר ראדה ז"ל - וזה מה שד"ר קוגל השיב לו:

ד"ר קוגל: "בואו נדבר על חבלות חדות, בסדר? האם אתם רואים כאן את החבלה החדה הזאת? יש כאן סכין שתקועה ואתם רואים שהדם זורם כלפי מטה. בסדר?"

סטודנט: "יש לי שאלה. בהכרח יזיזו את הגופה, היא תדמם?" 

ד"ר קוגל: "אם דימום חיצוני נניח בצוואר או ברגל, אין חלל שבו הדם יצטבר, אז אם אין חלל, גם אם תזיז את הגופה, אלא אם כן תהפוך אותה ממש.. אבל אם תזיז את הגופה לא ייצא דם, כי אין לה דם בתוך הגופה...בתוך הגוף. והדימום הוא כבר היה חיצוני, הכול יצא כבר החוצה. אתה מבין?"

הסטודנט: "רגע, אבל עכשיו יש את המשפט הזה.. של אה..תאיר..ראדה זיכרונה לברכה. הם טוענים שהיה דימום בתוך התא לאחר המוות"

ד"ר קוגל: "טוב, תראה, אני לא יכול להתעסק רק בתיק הזה בגלל איזשהו הסכם ניגוד עניינים דרקוני שאני חתום עליו. אני נתתי חוות דעת להגנה בתיק הזה בזמנו, עבור רומן זדורוב, אז אני לא יכול להתעסק עם התיק הזה. אסור לי להגיד למרות שחבל, אבל אני רק יכול לומר שמה שתופס לגבי העניין הכללי שאני אמרתי לך, תופס גם לעניין פרטי, בסדר? שאסור לי להתייחס אליו"

סטודנט: "רגע, היא לא דיממה לאחר המוות?"

ד"ר קוגל: "אתה אדם אינטליגנטי, אני לא יכול להתייחס"

במהלך המשפט שהתנהל נגד זדורוב, התגלו שלוש עקבות נעל שהיו טבועות בדמה של תאיר ראדה ז"ל. אחת על מושב האסלה, השנייה על מיכל ההדחה - והשלישית על הקיר שמפריד בין התאים בשירותים. אין מחלוקת בין הפרקליטות להגנה שהעקבות האלה לא שייכות לזדורוב. בפרקליטות טענו שהן שייכות ל"מחלץ אלמוני", אבל בפועל, המחלצים הראשונים הגיעו רק כעבור כמה שעות לאחר הרצח.

מתוך הרצאתו של ד"ר קוגל, אפשר להבין שהדם הטרי שנמצא על עקבת הנעל, שייך למישהו אחר שאינו זדורוב אלא לאדם שהיה שם, בזירת הרצח, לפני המחלצים הראשונים. לכן, אומר פרקליטו של רומן זדורוב, עו"ד ירום הלוי, המסקנה היא שזדורוב לא רצח את תאיר ראדה, אלא מישהו אחר.

לפני חודשיים, בדיון הקודם בעליון, התרחשו כמה עימותים. עו"ד הלוי אמר בדיון: "א.ק היא הרוצחת". בתגובה נזף בו השופט חנן מלצר ואמר: "אדוני ידייק בדברים. אדוני טוען שהיא הרוצחת. אני יודע שרק בית משפט קובע מי רוצח, אחרי הליך פלילי". 

בהמשך התעמת הלוי גם עם נציגת הפרקליטות וצעק: "אל תקטעי אותי, אל תקטעי אותי. הפרקליטות יודעת שזדורוב חף מפשע. חף מפשע". משפחתו של זדורוב וכמה מתומכיו שישבו באולם הריעו בעקבות אמירתו של הלוי - ומאבטחים התערבו והפסיקו את מחיאות הכפיים.