פרוטקשן גלוי וממוסד – לעיני כל: בערד מתקיים בימים אלה מכרז להקמת אתר הטמנה מורחב לפסולת. במהלך סיור מקדים במקום, הפתיע אדם שעבר במקום והצהיר: "אני בעל השטח, אני בעל הקרקע". דרישתו ל"הסכם" – כלומר כסף – מהקבלנים נאמרה לעיני נציג העירייה. חלק מהקבלנים במקום נרתעו, ועשויים שלא להגיש הצעה בשלל החשש שדורש הפרוטקשן יפגע בהם או ברכושם. בעירייה הבהירו כי ההנחייה לנציגים היא שלא להתעמת: כך זה נשמע.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הדברים נאמרו בחודש שעבר, בסיור לקראת הגשת ההצעות להקמת אתר ההטמנה. נציגי חברות גדולות מאוד הגיעו, שמעו את דברי נציג העירייה – ומיד אחריו עלה צעיר בדואי שהבהיר להם מי בעל הבית ולמי צריך לשלם קודם. 

בהקלטה שהגיעה לידי N12 נשמע האדם מצהיר: "קוראים לי סעיד, בעל השטח. העירייה אמרה את דברה, עם כל הכבוד - אני בעל השטח, אני בעל הקרקע. כל מי שיבנה בקרקע בהטמנה, לפני שהוא דורך בשטח הוא צריך להגיע להסדר איתי, לא עם העירייה. עם כל הכבוד, אני מכבד את העירייה ואין בעיה אבל אם מישהו מגיע לשטח הוא צריך לפנות אליי. אני האבא של השטח, אני בעל השטח, אני בעל הקרקע אז לפני שאתם נכנסים שהכול יהיה ברור. לפני שתיכנס אתה צריך לפנות אליי. אחרי שנסגור את הדברים, השטח פתוח לעבודה".

דמי חסות, שלרוב נגבים מאחורי הקלעים ולאחר מעשה, נדרשו כאן בגלוי עוד לפני הצעות המחיר. האיש הבהיר לכל מתמודד שהוא צריך לעבור קודם כל דרכו. נציג העירייה, לפי התיאורים מהשטח, כמעט ולא הגיב לדברים. יועץ לעירייה אמר, לטענת אחד הקבלנים: "מי שחושש, שלא ייגש".

אחד המשתתפים בסיור הקבלנים סיפר: "לחבורה שלנו הצטרפו כמה צעירים בדואים, חשבנו שהם מייצגים חברה שרוצה להשתתף במכרז, ורגע אחרי שנציג העירייה סיים את דבריו והסביר את פרטי המכרז, אחד הצעירים האלו עלה לדבר אחריו והסביר לקבלנים שישכחו מהעירייה ושהוא שולט בשטח. חלק מהקבלנים השתתקו ונבהלו. בשבוע הבא אמורים להגיש את ההצעות, ונראה לי שחלק גדול כלל לא יתמודדו במכרז ויעדיפו לוותר לאור האיום". 

מעיריית ערד נמסר בתגובה: "תלונתו של הפונה נבחנה על ידי העירייה והוא נענה באופן מסודר לפיה לא נמצא כי דברים שלכאורה נאמרו על ידי נציגי העירייה או מי מהנוכחים בסיור מטעם העירייה- אכן נאמרו. כמו כן, ככלל, נציגי העירייה מונחים שלא להתעמת עם מי מהמשתתפים בסיור קבלנים, ואין באמירה כזו או אחרת כדי להעניק בעלות לכל אדם הטוען אחרת".

"ככל וביד הטוען טענות בדבר המכרז, יתכבד ויפנה לבית המשפט המוסמך ויעלה שם טענותיו. דבר אשר למותר לציין לא נעשה עד היום, וזאת למרות שבמקום מופעל האתר מזה שנים רבות. זאת ועוד, הטענה לבעלות שטוען מן- דהוא על השטח מושא המכרז, לא יכולה לדור בכפיפה אחת או לגבור על המענה שניתן מטעם העירייה".

"ככל ומי מהמציעים או המשתתפים בסיור הקבלנים מרגיש מאויים מכל סיבה שהיא ע"י אדם כזה או אחר, מצופה כי יפנה לתחנת המשטרה ויגיש תלונה. עיריית ערד איננה הגוף האמון על אכיפת עבירות פליליות. יחד עם זאת, וככל ויתברר כי ההליך המכרזי זוהם, העירייה לא תהסס לערב את גורמי אכיפת החוק".