המשטרה עצרה 5 חשודים תושבי ירושלים, בשנות ה-20 וה-30 לחייהם, בחשד שביצעו בדיקות קורונה פיראטיות ברחבי הארץ וגרפו לכיסם עשרות אלפי שקלים. כך הותר היום (רביעי) לפרסום. חלק מהחשודים - מתנדבי מד"א שלפי החשד ניצלו את מעמדם ואת גישתם לערכות הבדיקה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הפרשה הותרה לפרסום בתום חקירה סמויה שניהלה היחידה המרכזית של מחוז ירושלים במשטרה. החקירה נפתחה בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה מהנהלת מד"א על חשד שעלה לביצוען של בדיקות קורונה באופן פיראטי לאזרחים, ע"י מתנדב הארגון - בעבור תשלום.

מהחקירה עולה כי החשודים - חלקם מתנדבים נוספים במד"א ובעלי מעבדות בישראל וברמאללה - הגיעו למקומות שונים בישראל וגם לנתב"ג, על מנת לבצע בדיקות קורונה: על פי החשד, הבדיקות נעשו כך שיניבו תוצאות שליליות, כדי שהאנשים שעברו את הבדיקות יוכלו להציג את תוצאותיהן השליליות ולצאת מן המדינה כאוות נפשם.

לאחר ביצוע הבדיקות הפיראטיות, נהגו החשודים להעביר את הבדיקות למעבדה בשטחי הרשות הפלסטינית ולמעבדה פרטית בירושלים, וזאת לפי החשד במטרה שתוצאותיהן של הבדיקות לא יגיעו למאגר של משרד הבריאות ובכך להשאירן אנונימיות. התוצאות הועברו באופן פרטני ל"לקוחות".

מד"א: "מקרה חמור וחריג, הופסקה פעילותם בארגון של המעורבים"

במסגרת החקירה, המשטרה עצרה עד כה 5 חשודים: מעצרם של 4 הוארך ב-3 ימים בבית משפט השלום בירושלים. "מדובר בחשודים שלקחו לידיהם את בריאות הציבור תוך זלזול בחשיבותן של בדיקות קורונה תקינות, שכל מטרתן הנה למנוע את ההדבקה, ולסייע לאזרחי המדינה לעבור את המגפה במינימום אבדות בנפש, כל זאת מתוך בצע כסף", נמסר מהמשטרה. "נגד החשודים אנו מתכוונים לפעול במלוא החומרה על מנת למצות עמם את הדין".

ממד"א נמסר כי "לפני מספר שבועות עלו חשדות על התנהלות פלילית לכאורה של כמה מתנדבים הקשורה באיסוף דגימות לזיהוי קורונה. מד"א פנה עם המידע הראשוני אל המשטרה, עוד טרם פרסום הפרשה, ודרש פתיחת בדיקה לבירור העובדות. במהלך חקירת המשטרה התברר כי ישנם מספר מעורבים שנחשדים במעשים הפליליים אשר על פי החשד לכאורה לקחו את החוק לידיים ועשו דין לעצמם".

"יובהר כי מדובר במקרה חמור וחריג ביותר הדורש מיצוי מלא של הדין עם המעורבים", הוסיפו במד"א. "אנו מודים למשטרת ישראל על התגובה המהירה והחקירה המאומצת לאיתור החשודים. פעילותם בארגון של המעורבים הופסקה בתיאום עם המשטרה ואנו ננקוט נגדם בכל ההליכים הנדרשים על פי חוק. אנו מחזקים את ידיהם של עשרות אלפי עובדי ומתנדבי מגן דוד אדום העושים בנאמנות ובמסירות לילות כימים למען בריאותם של אזרחי ישראל".