כמעט שנה עברה מאז שנגנבו עשרות פריטים יקרי ערך מהגלריה הירוקה בדרזדן שבגרמניה - אחד ממקרי השוד הגדולים והמתוחכמים בהיסטוריה. השודדים פרצו בלילה דרך חלון חד צדדי, ניפצו עם גרזן את חלון הראווה, גנבו תכשיטים מעוטרים במאות יהלומים בשווי של מיליארד אירו – ונמלטו מהמקום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

למרות שהאזעקה הופעלה והשומרים שאבטחו את המוזיאון ראו את הפריצה, הם לא עשו דבר ורק הזעיקו את המשטרה - שהגיעה אחרי שהפורצים כבר ברחו. כאן נכנסה לתמונה גם חברה ישראלית שגויסה למאמץ החקירות; קבוצת המודיעין העסקי CGI שבראשה עומדים צביקה נווה, וראש השב"כ לשעבר יעקב פרי, שהצטרף אליה אחרי שעזב את החיים הפוליטיים.

"מיד לאחר היוודע השוד קיבלנו פנייה מחברת עורכי דין באירופה, שביקשה שאנחנו נעשה בדיקה של סדרי האבטחה שהיו במוזיאון", הסביר יעקב פרי. "אני לא יכול לקחת את הקרדיט שאנחנו פיצחנו, אני יכול להגיד שסייענו. כבר בחקירות הראשונות הסתבר לנו קרוב לוודאי שלפורצים היה שיתוף פעולה פנימי. אחד מעובדי הביטחון במוזיאון כנראה שיתף פעולה עם הפורצים".

שוד התכשיטים הגדול בגרמניה (צילום: החדשות12)
שוד התכשיטים הגדול בגרמניה | צילום: החדשות12

זו הייתה פריצת הדרך הראשונה, עד שקיבלו בחברה הצעה מפתיעה ברשת האפלה, DARKNET, מאדם שהזדהה כאחד השודדים בגלריה בדרזדן. "קיבלנו הצעה לקנות שתי אבנים", סיפר פרי. "אבן אחת הוא ביקש עליה 9 מיליון אירו ועל האבן השנייה 12 מיליון אירו - והוא הדגיש שהם מוכנים למכור את הגניבה הזאת תמורת ביטקוין. במקביל, העברנו את כל החומר שקיבלנו לתובע הכללי בדרזדן".

"שיתפנו איתם פעולה כאילו אנחנו נבוא ונקנה את אותה גניבה", שחזר פרי. "עשינו מין מפה שמקיפה את האזורים שבהם הם ביקשו לבצע את הרכישה, וגם אותם העברנו לתביעה הגרמנית. לא הייתה לזה המשכיות, אבל אנחנו יכולים לאבחן שבאזורים שאנחנו הצבענו עליהם נעצרו אותם בני משפחת פשע גרמנית שמיוחס להם השוד".

ארבעה חודשים אחרי המידע שהעבירה קבוצת CGI - נעצרו שלושה חשודים שמשתייכים למשפחה עבריינית שמתגוררת בפאתי ברלין. עכשיו רק נותר למשטרה בגרמניה להצליח לשים את ידה על עשרות התכשיטים העתיקים והיקרים בעולם.