הותר לפרסום: ראש העירייה והשר לשעבר החשוד בקבלת שוחד הוא יעקב אדרי, שעומד בראשות עיריית אור עקיבא, ושכיהן בעבר כח"כ ושר מטעם הליכוד וקדימה. בית המשפט האריך היום (שלישי) את מעצרו ב-6 ימים. בדיון אמר השופט כי "ממצאים שנתפסו היום ודברים שאמר בחקירה מחזקים חלק מהחשדות נגדו - קיים חשד סביר בעוצמה גבוהה נגד החשוד". השר לשעבר אמר לפני תחילת הדיון בעניינו: "קשה לי עם זה". הוא לא היה מוכן להתייחס לשאלה מי מבקש לכאורה להפליל אותו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עצורה נוספת בפרשת השחיתות היא אורלי יחזקאל, לשעבר מנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל, שבראשו עמד אדרי. גם מעצרה הוארך ב-6 ימים. בדיון הארכת המעצר השופט ציין כי יחזקאל הייתה יד ימינו של אדרי. כיום היא בעלת חברה לשרותי יח"צ ומשמשת כלוביסטית.

החשודים בפרשה נעצרו הבוקר לאחר חקירה סמויה שנמשכה כשנה. מדובר בכמה פרשיות משנה, שיעקב אדרי חשוד במעורבות בכולן. במוקד החקירה: חשד לקידום והטיית מכרזים בתחומי הרשות על ידי בעלי עסקים, שעל פי החשד שילמו שוחד ובתמורה - נבחרי הציבור היטיבו עמם. על פי ממצאי החקירה הסמויה, אדרי חשוד בהטיית המכרזים בתמורה לשוחד שקיבל.

ביחידה הארצית לחקירות הונאה ביקשו מבית המשפט להאריך את מעצרו של ראש העיר ושל שלושה חשודים נוספים: אורלי יחזקאל ושני אנשי עסקים החשודים שנתנו שוחד וטובות הנאה בעבור קידום והעדפה שלהם במכרזים ברחבי העיר.

"אבקר את הדיירים". אדרי, ארכיון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
השר לשעבר יעקב אדרי | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חקירתו של אדרי יצרה תקרית מביכה בעיר. הבוקר הגיע שר החינוך יואב גלנט לטקס חלוקת מחשבים בבית ספר באור עקיבא - והופתע לגלות שראש העיר אדרי לא הגיע למקום למרות שהיה אמור להשתתף באירוע. בהמשך הובהר ללשכת גלנט כי אדרי נדרש להגיע ל"פגישה פתאומית ודחופה".

חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה פשטו מוקדם יותר היום על משרדי עיריית אור עקיבא. במקביל לפשיטה על המשרדים והחרמת מסמכים ומחשבים במקום, נעצרו ארבעה חשודים ותשעה נוספים עוכבו לחקירה – בהם גם ראש העיר יעקב אדרי.

יעקב אדרי בן ה-69 (יחגוג החודש יום הולדת 70) כיהן בעבר כשר בארבעה משרדים וכח"כ מטעם הליכוד וקדימה. התפקיד הבכיר ביותר שבו כיהן היה שר הבריאות (ינואר עד מאי 2006), השר לקליטת עלייה (יולי 2007 עד יולי 2008) והשר לפיתוח הנגב והגליל (מינואר עד מאי 2006 ומיולי 2007 עד מרץ 2009). אדרי גם היה השר המקשר בין הממשלה לכנסת ממאי 2006 ועד יולי 2006. עוד שימש כסגן השר לביטחון הפנים וכסגן יו"ר הכנסת: הוא כיהן כנבחר ציבור בכנסת במשך עשר שנים.‎

הוא עלה לארץ בגיל תשע ממרוקו, שירת בחיל הים וסיים תארים במדעי המדינה (תואר ראשון) ומנהל ציבורי (תואר שני). הוא עמד בראש עיריית אור עקיבא מ-1989 ועד היבחרו לכנסת ב-2003, ובאוקטובר 2013 זכה שוב בבחירות לראשות העירייה.