דולפין שהותקף על ידי כריש צולם לראשונה בישראל: הדולפין ועליו צלקות שנוצרו בעקבות תקיפת כריש, אותר וצולם בחופי אשדוד על ידי חוקרים באוניברסיטת חיפה. המומחים מגדירים את המקרה כ"תופעה חדשה", שכן עד היום סברו כי בישראל לא מתרחשות תקיפות של דולפינים על ידי כרישים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"במשך 20 שנים שאני חוקר את אוכלוסיית הדולפינים בישראל עוד לא ראיתי עדויות לדולפין שהותקף על ידי כריש", אמר ד"ר אביעד שיינין, ראש תחום טורפי העל בתחנת "מוריס קהאן" לחקר הים, של בית הספר למדעי הים על שם ליאון צ'רני באוניברסיטת חיפה. "נמשיך לעקוב אחר אוכלוסיית הדולפינים במטרה להבין האם זהו אירוע תקיפה חריג - או תופעה חדשה".

במסגרת מחקר אקולוגי ארוך טווח של אוכלוסיית הדולפינים המקומית, קיימו חוקרי אוניברסיטת חיפה  והמרכז לחינוך וספורט ימי אשדוד, סקר דולפינים שגרתי מול חופי העיר. בנובמבר 2019 זיהו החוקרים דולפין שתויג במספר 1359, באורך של כ-3 מטרים. אולם כשזיהו אותו שוב לפני מספר שבועות, הם גילו להפתעתם צלקות משוננות על צידי גופו.

דולפין שהותקף על ידי כריש (צילום: ד"ר אביעד שיינין, תחנת מוריס קהאן לחקר הים)
הדולפין שהותקף, חופי אשדוד | צילום: ד"ר אביעד שיינין, תחנת מוריס קהאן לחקר הים

לאחר שהתעמקו בתמונות שצילמו, והתייעצו עם מומחים מהעולם, קבעו כולם כי מדובר בצלקות שמקורן בתקיפת כריש - ולמעשה, זהו התיעוד הראשון בישראל של דולפין חי שעבר תקיפת כריש. לדבריו של ד"ר שייניין, על פי ניתוח הצלקות ומיני הכרישים המתועדים באזורנו, חלק מהחוקרים מעריכים כי מדובר בתקיפה של כריש עפרורי שנע בין אורך של 3-4 מטרים או כריש ששזים אפור, שיכול להגיע לאורך של כ-5 מטרים. עם זאת, הדגיש, לא ניתן לקבוע בוודאות את מין הכריש התוקף מצורת הצלקת.

לדבריו של ד"ר שיינין, מחקרים בעולם לגבי שני מיני הכרישים האלו מצאו כי הם תוקפים וצדים דולפינים, אולם במשך 20 שנות מחקריו בישראל הוא לא ראה כל עדות לכך. "באזורים שבהם חיים כרישים גדולים כמו עמלץ או כרישי טיגריס אנחנו רואים דולפינים רבים עם סימני צלקות", הסביר. "העובדה שכאן בישראל לא זיהינו עד כה דולפין אחד עם צלקות הביאה אותנו לחשוב שאין, או כמעט אין, תקיפות כאלה. העדות החדשה מחייבת אותנו לבדוק האם מדובר במקרה בודד - או בתופעה חדשה".