13 שנה אחרי ההרשעה ברצח, דיון התקיים היום (חמישי) בבית המשפט המחוזי בתל אביב סביב הפרשה שבה הורשע ויקטור גואטה ברצח יצחק שוורץ ז"ל. המשפט החוזר התקיים על רקע התפתחות משמעותית בחקירה, וקודם למשפט נראה היה שיש היתכנות לכך שהוא יזוכה. אלא שבדיון אמר השופט שהשופטים החליטו פה אחד כי הוא לא יזוכה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך הדיון התפרץ עורך דינו של גואטה, ירום הלוי, לעבר השופטים וגם גואטה צעק לעברם: "אתם רמאים, ביזיון". בסיום הדיון אמר ל-N12: "זו פעם שלישית שרצחו אותי, לא התייחסו לשום ראיה שמזכה אותי". אחיו של הרוצח המורשע איים על השופטים ואמר: "צוחק מי שצוחק אחרון". הוא הוצא מן האולם ועוכב לחקירה. 

גואטה טען לאורך כל השנים הללו שהוא מעולם לא רצח את שוורץ, ולמרות שורת העדים נגדו, הוא חף מפשע. 

בשנת 2004 הגיש בית המשפט המחוזי בתל אביב כתב אישום נגד גואטה בגין רצח יצחק שוורץ, ושלוש שנים אחרי זה, הוא נשלח אותו למאסר עולם. למרות שהכחיש כל העת את המיוחס לו, בשנת 2009 דחה בית המשפט העליון את ערעורו. הרשעתו הסתמכה על ידי עדויות בלבד ולא על ממצאים פורנזיים.

עו"ד הלוי (צילום: חדשות 2)
עורך הדין ירום הלוי | צילום: חדשות 2

בשנת 2015, עם התפוצצות פרשה 512 שבמהלכה נעצרו שורת עבריינים בכירה, אחד מעדי המדינה הפתיע את החוקרים בנוגע לרצח אחר של דורון סרוסי. שם התברר בתוך חומרי החקירה, שהיו 13 קלטות שהקולטו במסגרת הפעלת מדובב, ושם דובר גם על הרצח שבגינו הורשע גואטה. בעקבות זאת התברר כי הפרקליטות לכאורה הסתירה ראיות והקלטות של מדובבים שבין היתר – לטענת גואטה – הוכיחו כי הוא חף מפשע. בפרקליטות הגיבו שלא מדובר בהסתרת חומרי חקירה אלא בטעות לא מכוונת, והיא גלגלה את האחריות לעבר המשטרה.

בסופו של דבר עורך דינו ירום הלוי עתר לבית המשפט העליון, וביקש את 13 הקלטות האלה בטענה שגואטה זכאי. למרות זאת, כאמור השופטים הרשיעו את גואטה וטענו שהעדויות שנמסרו במשפט הראשון היו מהימנות.

"קיים פער עצום בין מה שאירע במשפט לבין הכרעת הדין", אמר עו"ד הלוי. "קיים פער עצום בין פיברוק התיק שהוכח בראיות שאין חזקות מהן, לבין שליחת הנאשם שוב למאסר עולם במקום ראש צוות החקירה שתפר לו את התיק. אגיש ערעור לבית המשפט העליון וכולי תקווה שהתוצאה תשתנה שם".