‎ראשי ארגוני הפשע המוגדרים כמסוכנים והגדולים ביותר בישראל ובהם: יצחק אברג'יל, אבי רוחן, בני שלמה, קוטייר עודה, ניבי זגורי ועשרות נוספים, פתחו היום (ראשון) בשביתת רעב בשורת בתי כלא ברחבי הארץ. במסגרת מחאתם, הם החזירו את מוצרי החשמל ומוצרים אחרים שאושרו להם לשימוש על ידי שירות בתי הסוהר, ואף ביקשו להיות מועברים לצינוק ביוזמתם. ל-N12 נודע כי גם העבריינים ריקו שירזי, אסי אבוטבול, מוטי חסין, ואיציק בר מוחא, נמנים בין שובתי הרעב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצעד החריג נעשה לטענתם משום שהם מוחזקים בתנאים קשים שבמסגרתם מונעים מהם ביקורי משפחות ושיחות עם עורכי דינם. שירות בתי הסוהר מאפשר לאותם האסירים לערוך שיחות עם עורכי דינם מדי פעם ובאופן שרירותי. לטענתם, מדובר ב"תנאים מזלזלים" שהם לא יכולים לסבול יותר ופוגעים בזכויותיהם הבסיסיות שמגיעות להם על פי חוק. עוד הם טוענים כי דרישותיהם אינן חורגות מעבר למה שהחוק מתיר להם. 

יצחק אברג'יל (צילום: Flash90)
יצחק אברג'יל | צילום: Flash90
ריקו שירזי (צילום: פלאש 90)
ריקו שירזי | צילום: פלאש 90
עודה קוטייר (צילום: צילום פרטי)
עודה קוטייר | צילום: צילום פרטי
בני שלמה (צילום: חדשות 12)
בני שלמה | צילום: חדשות 12
ניבי זגורי (צילום: ישראל יוסף)
ניבי זגורי | צילום: ישראל יוסף

עורכת הדין שני מורן, שמייצגת את אחד האסירים אמרה ל-N12: "לא ייתכן ששב"ס ימנע מאסירים מלשוחח עם עורכי דינם. לא ייתכן ששב"ס יחליט מי מהאסירים יקבל 'פרס' לשוחח עם עורכי דינו ומי 'ייענש' בכך שייאסר עליו שיחה כזו. על שב"ס לקיים בחינה מחודשת של תנאי האסירים".

חסין, יודה בקשירת קשר לחבלה חמורה (צילום: פלאש 90, חדשות)
מוטי חסין | צילום: פלאש 90, חדשות

אסי אבוטבול (צילום: פלאש 90)
אסי אבוטבול | צילום: פלאש 90

תגובת עו"ד שני מורן: "לא בכדי, מאות אסירים בבתי סוהר שונים בארץ פתחו במחאה על תנאי כליאתם. מדובר באסירים שחלקם מנהלים משפטים, חזקת החפות עומדת לזכותם, והם מוחזקים שנים ארוכות בתת תנאים, תוך הגבלות קשות ומניעת זכויות אדם בסיסיות כלאחר יד. כך, בחסות 'מידעים מודיעיניים', עליהם אין כל ביקורת רצינית ומשמעותית, פועל שב"ס למניעת קשר בין האסירים לילדיהם הקטינים, מניעת קשר עם בנות זוגם, התערבות בוטה ומיותרת בקשר מול עורכי דינם, וזאת לאורך שנים ארוכות. כמו כן, ניתן טיפול רפואי לקוי, חוסרים במוצרי הקנטינה, תזונה לא הולמת - וזהו רק קצה הקרחון באשר להתנהלות שב"ס".

עוד הוסיפה עו"ד מורן כי "האסירים מבקשים לומר כי הגיעו מים עד נפש, ואין מקום לפגיעה כה קשה בתא המשפחתי ובזכויות אדם, ודאי ללא כל עילה מוצדקת, תוך טענות סרק למידע מודיעיני, אשר אין בו די על מנת לפגוע באופן כה בוטה וקשה בזכויותיהם". ‎

איציק בר מוחא (צילום: Yonatan SindelFlash90)
איציק בר מוחא | צילום: Yonatan SindelFlash90
_OBJ

תגובת עו"ד נעמה אלחדד שמייצגת גם היא חלק משובתי הרעב: "המחאה של כלל האסירים צודקת ונובעת מתת התנאים שבהם מוחזקים אסירי ההפרדה, שהם גרועים יותר מהתנאים שלהן זוכות החיות שבספארי. בית המשפט העליון קבע לא אחת שחומות הכלא אינן יכולות להפריד בין האסיר לכבודו, והגיעה העת שרשויות בתי הכלא יפנימו זאת ויישמו את פסיקת בתי המשפט, במיוחד כשמדובר בנושאים כל כך אלמנטריים, כמו הזכות לדבר בטלפון, להיפגש עם המשפחות וכו'".

תגובת עו"ד יניב דניאל המייצג את אסי אבוטבול: "אסי נמצא כבר 14 שנים בהפרדה. מלבד האסיר יגאל עמיר זו התקופה הארוכה ביותר בה שהה אסיר בתנאי הפרדה בכל מדינת ישראל. הלה מוחזק בתת תנאים, ללא טלפונים למשפחה וביקורים מוגבלים. לאחרונה, שב"ס החמיר את התנאים כנגד אותם אסירים ומחאתם מוצדקת; כולי תקווה כי שב"ס ישמע את פניותיהם ויטיב עמם".

תגובת שב"ס: "בהמשך לפרסומים בכלי התקשורת, נכון לכעת, אין דיווח על שובתי רעב בקרב אסירים פליליים. במידה ויהיו התפתחויות נעדכן".‎