סוף (זמני לפחות) למאבק האסירים מארגוני הפשיעה, שהפתיע את שב"ס: כמאה אסירים בכמה בתי כלא החלו השבוע במחאה נרחבת. הערב (שלישי) הודיע שב"ס כי הסתיימה שביתת הרעב, שנועדה לשנות את מדיניות ביקורי המשפחות והפגישות עם עורכי דין ולהפסיק את הפיקוח והאיסור על שיחות טלפון למנויים מסויימים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כמה עשרות אסירים שבתו רעב, ובהם גם כאלה שהפסיקו לשתות. בין השאר מדובר באסירים מבתי הכלא רימונים, שקמה, ניצן וקישון. מדובר בהתארגנות חסרת תקדים של כמה ארגוני פשיעה מובילים ובהם הארגונים של יצחק אברג'יל, עודה קוטייר, משפחת חרירי, אבי רוחן ועוד.

למרות הקואליציה הנרחבת, המאבק תם: "כלל האסירים שהכריזו על שביתת רעב חזרו לאכול", נמסר משב"ס. "שירות בתי הסוהר ימצה את הדין עם מפירי הסדר והמשמעת בתוך מתקני הכליאה וימשיך לפעול במקצועיות ובמסירות להגנה על ביטחונם של תושבי המדינה".

הקואליציה של ארוגני הפשע חשפה כשל מודיעיני של ממש בשב"ס, כיוון שלא הייתה שום התרעה או מידע מוקדם על התארגנות וחבירה בין הארגונים השונים, שפעמים רבות נאבקים אחד נגד השני. בשב"ס הביעו חשש שבשלב הבא של המאבק יורו ראשי ארגוני הפשיעה לאנשיהם שמחוץ לכלא להתנכל לסוהרים ולקצינים.

שביתת הרעב חסרת התקדים של ראשי ארגוני הפשע 

ראשי ארגוני הפשע המוגדרים כמסוכנים והגדולים ביותר בישראל ובהם: יצחק אברג'יל, אבי רוחן, בני שלמה, קוטייר עודה, ניבי זגורי הובילו את המהלך. במסגרת מחאתם, הם החזירו את מוצרי החשמל ומוצרים אחרים שאושרו להם לשימוש על ידי שירות בתי הסוהר, ואף ביקשו להיות מועברים לצינוק ביוזמתם. ל-N12 נודע כי גם העבריינים ריקו שירזי, אסי אבוטבול, מוטי חסין, ואיציק בר מוחא, נמנו בין שובתי הרעב. 

מתקן כליאה (צילום: sky news)
עשרות אסירים כבר החלו לשבות רעב במחאה | צילום: sky news

הצעד החריג נעשה לטענתם משום שהם מוחזקים בתנאים קשים שבמסגרתם מונעים מהם ביקורי משפחות ושיחות עם עורכי דינם. שירות בתי הסוהר מאפשר לאותם האסירים לערוך שיחות עם עורכי דינם מדי פעם ובאופן שרירותי. לטענתם, מדובר ב"תנאים מזלזלים" שהם לא יכולים לסבול יותר ופוגעים בזכויותיהם הבסיסיות שמגיעות להם על פי חוק. עוד הם טוענים כי דרישותיהם אינן חורגות מעבר למה שהחוק מתיר להם.