כוחות משטרה ומג"ב הוזעקו הערב (רביעי) לבית ביישוב גבעת זאב הסמוך לירושלים בשל חתונה שהתקיימה שם בניגוד להנחיות. השוטרים שהגיעו למקום הבחינו בעשרות אנשים חוגגים באירוע ומפרים את התקנות. בתיעוד שהגיע מהמקום נראים השוטרים עוצרים את אחד מהאנשים ששהו בבית כשפניו מדממות בעקבות עימות פיזי עם הכוח. כעת החתונה נמשכת. 

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הכוחות הבחינו בעשרות החוגגים שוהים בבית ובחצר בניגוד לתקנות של משרד הבריאות, ולמרות בקשת השוטרים לעזוב את המקום חלקם סירבו ולכן בוצעו מעצרים. בתוך כך, חלק מהנוכחים החלו להתגודד סביב השוטרים וניסו למנוע מהם לאכוף את ההנחיות.

הם השליכו לעבר השוטרים חפצים ותקפו את השוטרים. בעימות האלים בין השוטרים למספר נוכחים ובמהלכו נפצעו שלושה: שני חוגגים ושוטר. חשוד אחד נעצר. בעלת הבית קיבלה קנס כספי בסך של 5,000 שקלים. המשפחה שחגגה בחתונה מונה 13 ילדים, והחתן והכלה מתגוררים סמוך זה לזו. לטענת החוגגים הם לא חרגו ממגבלת 1,000 ה-מטרים.

בתגובה לאירוע מסר ח"כ יעקב ליצמן: "אני מזועזע ונדהם מול התיעוד הקשה מחתונה שנהרסה הערב לקול בכי האורחים ובעלי השמחה, בשל אלימות משטרתית קשה. לצד החובה לשמירה על ההנחיות, אין לקבל התנהגות מחפירה כזו של השוטרים במקום. מדובר באיבוד עשתונות, תוך הפעלת כוח מופרז בחוסר חמלה וללא התחשבות מינימאלית. השר לבטחון הפנים אמיר אוחנה, אם אמון הציבור במשטרה חשוב לך, תמנה מיידית קצין חוקר לאירוע הקשה והמיותר הזה. לא נוכל לשתוק מול מראות מדממים ובלתי אנושיים אלו, ואין לעבור על כך לסדר היום”.

בתיעוד ממצלמת הגוף של אחד השוטרים שהשתתפו במעצר נראים החוגגים מתעלמים מקריאות השוטרים ואחת החוגגות ביקשה מהשוטרים להמתין רבע שעה. החוגגים מתבקשים להפסיק את האירוע וחלקם עוברים על ידי השוטר תשאול. בהמשך הסרטון נראית שוטרת אומרת לנוכחים: "אני לא רוצה להרוס לכם את החתונה. רק המשפחה הגריעינית נשארת מי שלא מהמשפחה הגרעינית שיעזוב את המקום עכשיו".

בשיחה עם N12, אמו של החתן אמרה: "אני רוצה שהתמונות ידברו בעד עצמם, שיראו מה השוטרים עשו פה. לא עברנו על שום הנחיות. חתונה מאוד קטנה, רק אחים ואחיות. הילדים שלי והילדים של הצד השני. לא יותר מעשרים איש. היינו עשרה בתוך הבית, הילדים שלי והצד השני גם".

אורי פולק, אביו של החתן מסר בתגובה. "היינו רק עשרים איש בחתונה על פי התקנות. השוטרים התעצבנו כי אשתי אמרה להם רק להוריד את המצלמה זה מה שהדליק את השוטרים. הכל היו חוקי. הגיעי 10 שוטרים ואנשי מגב הרביצו לבן שלי הרביצו לו פוצצו אותו מכות. הרסו לני את החתונה. אני בקופת חולים עכשיו כי נפצעתי  ואנחנו פעלנו על פי התקנות".

יו״ר ש"ס, השר אריה דרעי גם התייחס לאירוע האלים ואמר: ״שוחחתי כעת עם ראש הממשלה נתניהו על האירוע הקשה בחתונה בגבעת זאב. אמרתי לו כי מדובר במקרה חמור ביותר שבו שוטרים פורצים לבית עם רובים ופוצעים אנשים. דרשתי בדיקה יסודית ע"י גורם חיצוני. רה"מ הבטיח לבדוק את האירוע עוד הערב". 

במשטרה הסבירו כי תחילה, הגיעו שתי שוטרות ואחרי שהותקפו הם הזניקו את הכוחות הנוספים. " במכלול השיקולים והאיזונים האם להתעקש לפזר את האירוע ולצאת משם עם הרבה יותר פצועים הוחלט לעזוב את המקום", הסבירו במשטרה. "האכיפה בוצעה וניתן קנס לבעלת המקום".

גם הפרויקטור, פרופסור רוני גמזו, התייחס לאירוע בגבעת זאב: "המשטרה נמצאת במשימה מורכבת וקשה במטרה לשמור על ההנחיות ועל בריאות הציבור. לא ניתן לקיים אירועים כמו חתונה בהתקהלות המונית מבלי לסכן את הציבור. אומנם צריך לנהוג באיפוק אבל בנחישות על מנת למנוע הדבקה ותחלואה". בנוסף, עוד נטען כי העצור שתקף ונפצע היה שיכור.

פרויקטור הקורנה פרופ' רוני גמזו (צילום: פלאש 90, אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
הפרויקטור גמזו | צילום: פלאש 90, אוליבר פיטוסי, פלאש 90

מ"מ מפכ"ל המשטרה התייחס גם כן לאירוע: "שוב אנו עדים לתקיפת שוטרים שמבצעים את תפקידם כלפי מי שמפר את החוק ברגל גסה. לצערי במקום שישמע גינוי חריף כלפי אלו המפרים את התקנות ופוגעים בשוטרים האוכפים אותן, יש מי שבוחרים להשתלח בשוטרים ולהכפישם. אני מגבה ומחזק את ידיהם של השוטרים הפועלים למען שמירת שלום הציבור ובריאותו, ומגנה את כל מי שמנסה לפגוע בהם ובפעילותם לאכיפת החוק. אני שב וקורא לציבור כולו לגלות אחריות ולשמור על החוק".

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "‏צפיתי בכאב רב בתמונות מפיזור החתונה בגבעת זאב, והן אכן תמונות קשות ומצערות. הן קשות ומצערות לציבור, וקשות ומצערות למשטרה. אבדוק את האירוע באופן אישי ומעמיק. לא אחרוץ דין לפני שמלוא הפרטים יהיו בפני. ביקשתי מהמשטרה לקבל את כל המידע הרלוונטי במהירות ונוציא אותו לציבור בהקדם".