באחד הימים בתחילת חודש ספטמבר, תושבי תל אביב ראו מחזה מוזר במיוחד: בשעה 14:30 נראו עשרות אנשים רצים לכיוון כיכר רבין. רבים מהם תהו לעצמם האם השמועות שהגיעו אליהם אמיתיות וקיוו שיתמזל מזלם ויצליחו לשים את ידם על השלל המבוקש. התושבים המופתעים נדהמו אפילו יותר כשגילו מה הסיבה למחזה המוזר – רחפן שהגיע בטיסה מעל הכיכר והטיל שקיות מלאות בקנאביס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אלא שבין אותם עשרות הייתה גם קבוצה מצומצמת של אנשים שידעו בדיוק על מה מדובר – חברי קבוצת הטלגרם "הרחפן הירוק". בהודעה שנשלחה בקבוצה שניות לפני תחילת החלוקה נכתב: "הגיע הרגע אחים יקרים שלי, ההתרגשות בשיאה. זה ציפור? זה מטוס? לא זה הרחפן הירוק. מחלקים לכם קנאביס חינם מהשמיים".

רחפן מצניח שקיות קנאביס בכיכר רבין (צילום: דוברות המשטרה)
רחפן מצניח שקיות קנאביס בכיכר רבין | צילום: דוברות המשטרה

בשבועות שלאחר האירוע ההוא בתל אביב, אנשי "הרחפן הירוק" חילקו עוד מספר פעמים שקיות קנאביס בערים שונות ובאותה הדרך. כעת, חודש לאחר ההטלה הראשונה, מאיר קדוש, האיש שעומד מאחורי הפעלת הרחפן המחתרתי מספר ל-N12, בפעם הראשונה בפנים גלויות, מה עומד מאחורי המיזם שלו ומדוע הוא עושה זאת. קדוש עצמו אגב מסרב להודות שהוא אחד מהמייסדים של "הרחפן הירוק": "אני אחד ממאות אחים שרוצים לעזור לחולים". 

"אנשים לא יודעים מה לעשות עם הכמויות - אז תורמים"

"היוזמה הזאת נולדה כי פונים אליי מדי יום לעזרה מאות חולים שנאנקים מכאבים וסובלים יום-יום שעה-שעה משלל של מחלות", הסביר. "אומרים שהמדינה לא נותנת להם רישיונות לקנאביס רפואי, אז אני וחברים שלי שעומדים מאחורי 'הרחפן הירוק' רוצים לעזור להם".

קדוש החל לספר כיצד החל המיזם המחתרתי שלו. "קניתי בכספים שלי זרעי קנאביס והתחלתי לחלק לאנשים שזקוקים לצמח לריפוי", שיחזר. "אנשים החלו לגדל קנאביס בבתים ולא ידעו מה לעשות עם הכמויות שצמחו, אז הם פנו אליי ויחד איתם אנחנו תורמים את זה לאותם חולים".

לדבריו של קדוש, מפעם לפעם הוא מגיע בעצמו ופוגש חולים שזקוקים לעזרה. "אני מסייע להם, נותן להם זרעים ושמן קנאביס, הכל במטרה לעזור ולסייע להם, עושים הכל במטרה להקטין במעט את מכאוביהם הבלתי נסבלים. לא מעניין אותנו רישיון לקנאביס. מספיק שנשמע שמדובר באדם חולה שזקוק לקנאביס ונגיע לעזור להם".

רחפן מצניח שקיות קנאביס בכיכר רבין (צילום: דוברות המשטרה)
רחפן מצניח שקיות קנאביס בכיכר רבין | צילום: דוברות המשטרה

קדוש התייחס גם לאירועי הטלת שקיות הקנאביס עצמן."אנחנו מנסים להתרחק מהמראות של צעירים שמגיעים לאזור ההטלה", סיפר. "הם רכובים על קורקינטים ממונעים, חוטפים את שקיות הקנאביס, ובפועל משיגים את המבוגרים שבאמת זקוקים לזה לריפוי והתמודדות עם המחלות שלהם".

עם זאת, לדבריו של קדוש הוא יעדיף שאותם נערים יעשנו קנאביס מאשר יפלו לסמים או אלכוהול. "אם כבר מעשנים שיעשנו ירוק טבעי ולא ייפלו ויסניפו גז קצפות, 'נייס גאיי' ואלכוהול", טען והסביר: "הכל זה מבורא עולם ואנחנו השליחים שלו, זאת השליחות שלנו. זה נס שהצמח הזה גדל ומרפא אנשים. אם הצמח הזה הציל את החיים של הילדה שלי שסובלת מאפילפסיה, אני מוכן לאבד את החירות שלי כדי שעוד ילד אחד יחיה בכבוד ולא יסבול".

נטל שמן קנאביס בכנסת – והורחק
צילום:

זאת לא הפעם הראשונה שקדוש עומד ב"אור הזרקורים": במהלך דיון שהתקיים לפני כשנתיים בכנסת ישראל, בסוגיית המעקב אחר רפורמת הקנאביס, שתה קדוש שמן קאנביס. עוד קודם לכן, ביקש קדוש את רשות הדיבור בדיון: "כבר שנה שאנחנו מטופלים בקנאביס רפואי. שנה שהילדה שלי לא מפרכסת בזכות שמן הקנאביס. הילדה שלי לא מקבלת שום תרופה חוץ משמן הקנאביס. הצמח הזה יכול לגדול בכל מקום וכל פינה. אם תגעו ברישיון של הילדה שלי ובזן שעוזר לה, אני מבטיח שאני אגדל אותו בעצמי ואני אפתח מעבדה".