המשטרה נערכת ל"אתגר" נוסף ברחובות ירושלים: משטרת ירושלים אשרה למפגיני בלפור לקיים מחר (מוצאי שבת) תהלוכה ברחובות העיר. בעקבות בקשה שהגישו המארגנים, הוחלט לאפשר להם לצאת בתהלוכה מכיכר פריז דרך רחובות המלך ג'ורג' והלל ובחזרה לכיוון כיכר פריז. ההחלטה - לאחר שבג"ץ דחה עתירה נגד קיום ההפגנה. במשטרה נערכים לאבטח גם מחאות בגן צ'ארלס קלור בתל אביב ובקיסריה מחר בערב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

להלן הסדרי התנועה הצפויים, בהתאם למסלול התהלוכה: המשטרה תחסום לתנועה את הרחובות קינג ג'ורג', הלל, מנשה בן ישראל ואגרון. כמו כן צפויים להיחסם רחובות נוספים המובילים לרחובות אלו וכן ייתכנו שיבושי תנועה באזור מרכז העיר.

במשטרה הדגישו כי הם "פועלים לאפשר את קיום התהלוכה תוך שמירה על בטחון המשתתפים, אולם לא יתאפשר לאף אדם להפוך אותה למפגן אלימות כלפי שוטרים, אזרחים או רכוש. התפרעויות אלימות והפרות סדר, יטופלו באפס סובלנות ובנחישות".

המשטרה נערכת בכוחות גדולים מאוד לאבטח מחר את ההפגנה, שאליה צפויים להגיע אלפים רבים. שוטרים – במדים וסמויים – יאבטחו גם מחר את כל הרחובות שמובילים לאזור ההפגנה ברחוב בלפור ואחר כך את התהלוכה הצפויה. במשטרת ירושלים נערכים לאפשרות שגם מחר ינסו גורמים קיצוניים, ובהם פעילים של ארגון "לה פמיליה", להגיע למגע עם קבוצות של מפגינים ולהתעמת איתם.

"נוכח העובדה שמספר מחאות בתקופה האחרונה הפכו להפרות סדר וכללו אלימות של מפגינים וכלפיהם, המשטרה נערכת עם כוחות ואמצעים גם לכך", נמסר היום. "המשטרה לא תאפשר לאף אדם להפוך את המחאה למפגן אלימות כלפי שוטרים, אזרחים או רכוש. התפרעויות אלימות, הפרות חוק וסדר וונדליזם יטופלו בנחישות ויאכפו בהתאם".

מתוך 14 חשודים - 13 ישוחררו

עוד קודם לכן הודיעה המשטרה כי תבקש לשחרר את רוב החשודים שנעצרו אתמול בעימותים במתחם התחנה בדרום ירושלים. 14 החשודים שנעצרו במתחם משתייכים לארגון "לה פמיליה" ומתוכם תבקש המשטרה להותיר רק אחד במעצר. החשד שמיוחס לו: יידוי אבן. 

הבוקר תביא המשטרה לבית המשפט את 14 החשודים שנעצרו במהלך הלילה בגין הפרת הסדר הציבורי. מהמשטרה נמסר כי 13 מהם יובאו לדיון בבקשה לשחררם בתנאים מגבילים, "כמחציתם קטינים ששוחררו בתום חקירתם וזומנו לבית המשפט". שני עצורים נוספים, שנחשדו בהתקהלות אסורה, שוחררו.

עו"ד ארז בר צבי, שייצג מטעם הסניגוריה הציבורית שנייים מהחשודים בהשתתפות בהתקהלות אסורה, מסר: "לא ברור מדוע המשטרה השאירה צעירים, ללא עבר פלילי, לילה שלם אזוקים בידיהם ורגליהם בתחנת המשטרה, מבלי שיש נגדם שום חשד סביר. אנו מברכים שבית המשפט הבין שמדובר במעצר שווא והורה על שחרורם".

בג"ץ דחה עתירה שהגישו דיירים הגרים בשכנות לראש הממשלה נתניהו נגד ההפגנות בשכונת רחביה סמוך למעון ראש הממשלה, ונקודתית נגד ההפגנה המתוכננת למוצאי שבת. בהחלטת בג"ץ נכתב: עם כל ההבנה למצוקותיהם של המבקשים אין הצדקה למתן צו ביניים, ודאי לא בשים לב למועד ההפגנה המדוברת.

במקביל למחאה שהתקיימה אמש ליד המעון בבלפור, כמאה פעילי "לה פמיליה" הפגינו נגדם סמוך ל"מתחם התחנה" בבירה. חלקם התפרעו, יידו אבנים, תקפו עיתונאים ושברו מצלמה. "באנו להראות מהי הדרך האמיתית של 'לה פמיליה', לא כמו שאומרים בתקשורת", אמר ל-N12 אחד מחברי הארגון כשהוא רעול פנים בתחילת ההפגנה.

לה פמיליה
לה פמיליה | צילום: N12

עוד הזהיר" "אף אחד לא יחרבן על הסמלים שלנו, מי שירים דגלי אש"ף בהפגנה שלא קשורה לעצמאיים או ליוקר המחיה מבחינתי הוא בוגד ואויב". דקות לאחר מכן כמאה פעילים של הארגון הקיצוני התגודדו במתחם התחנה בבירה וקראו: "שמאלני זה בן זונה, מוות לשמאלנים". לפי דיווחים מהמקום, חלקם גם רדף אחר אוטובוס שפועל בשכונות מזרח ירושלים תוך קריאות: "שיישרף לכם הכפר".

כוחות משטרה עצרו חשודים שהפרו את הסדר הציבורי ויידו אבנים. בשעה 23:00 הודיעה המשטרה כי הפגנת הארגון הפכה ללא חוקית ופתחה בגל מעצרים. באותה השעה כרזה המשטרה כריזה דומה גם למפגינים נגד נתניהו, ומרביתם התפזרו. לאחר שהסתיימה המחאה, מהמשטרה נמסר כי 16 נעצרו בסך הכל בשני המוקדים - מתחם התחנה וכיכר פריז הסמוך לרחוב בלפור. החשודים נעצרו בחשד להפרת הסדר הציבורי, תקיפת מפגינים ותקיפת שוטר.

עוד לפני ההפגנות אתמול, המשטרה הודיעה שלא תאפשר תהלוכה כמו זו שהייתה מוקדם יותר השבוע ברחובות תל אביב: "קיומה של תהלוכה בלתי מתואמת מסכנת את שלומו ובריאותו של הציבור, חושפת את הציבור לסכנות ומייצרת אתגרים של סוגיות אבטחה, סדר ציבורי ומשמעויות של שלום הציבור כמו גם בריאותו בכל הנוגע לנגיף הקורונה", נמסר מהמשטרה - שקראה למפגינים בכל הארץ לציית להנחיות משרד הבריאות.

המשטרה נחושה לעצור את האלימות: "ישראל במצב של כאוס חברתי" 

במשטרה הוסיפו: "אנחנו ערים לקריאה של פעילי ארגון 'לה פמיליה', שמתכוונים להגיע להפגנה. אנחנו ערוכים לכך בכל היבטי ההיערכות ובהם כוחות גדולים, כוחות סמויים ואמצעים טכנולוגיים. לא נמנע גם מהם את חופש המחאה, אך נדע לזהות ולהוביל אותם למקום שאנחנו נרצה שבו יהיו".

"אני נחוש לאפשר לכל אזרח את זכויותיו הדמוקרטיות בגבולות החוק. אני מדגיש כי המשטרה אינה גוף פוליטי, היא נקייה משיקולים זרים ופועלת למען הציבור ולטובת הציבור כולו", אמר מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן. 

שלשום דווח כי במשטרה חוששים מהמצב הנפיץ שהחברה הישראלית נמצאת בו בימים אלו. גורם בכיר במשטרה אף הצהיר כי "ישראל נמצאת במצב של כאוס חברתי" ועל כן ממלא מקום המשטרה ניצב מוטי כהן הורה לרכז מאמצים ולעצור את "רף האלימות שהולך וגובר".

כהן הנחה להעמיד את כל האמצעים הנדרשים כדי לבלום את האלימות. בין היתר, הופעלה אמש יותר פעילות סמויה בקרב המפגינים, כמו גם אמצעים טכנולוגיים המאפשרים מעקב אחר פעילים פרובוקטיביים. כמו כן המשטרה גם תגברה משמעותית את כוח האדם. "צריך להעלות דרמטית את הפעילות", הבהיר מ"מ המפכ"ל בשיחה סגורה.