אם זה לא היה עצוב, אפשר היה לחשוב שמדובר במתיחה: אביטל בן דוד, תושבת הצפון, גילתה לפני כחצי שנה לתדהמתה כי במשך 17 שנים הוכתם שמה בשוגג כמי שהורשעה בעבירות סמים והחזקת נשק. אם לא די בכך, נטען אף כי בן דוד ריצתה 45 ימי מאסר בפועל בעקבות עבירות שייחסה לה בטעות המשטרה. כעת היא ופרקליטתה, עו"ד בלהה מצגר מפירמת עורכי הדין MMG, מגבשות תביעה נגד המשטרה על פגיעה אנושה בשמה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"לפני כשישה חודשים, במהלך דיון משפטי של בעלי, הצעתי עצמי כערבה ואחראית עליו לצורכי מעצר בית", שחזרה בן דוד בשיחה עם N12. "כמקובל נשאלתי לגבי עברי הפלילי והצהרתי שלמעט תקרית אחת במהלך שירותי הצבאי שבה עישנתי סמים אין לי כל עבר. התובע המשטרתי ביקש את פרטיי על מנת לאשר את עובדת היעדר הרישום הפלילי שלי ולאחר מספר דקות הטיח בי כי מאז שנת 2007 יש לי עבר פלילי וכי אף ישבתי במאסר 45 ימים בגין עבירות של שימוש וצריכת סמים, אחזקת סכין ועבירות נוספות".

"בתמימותי השבתי שאולי הוא טועה וכי אולי הקליד פרטים לא נכונים", המשיכה בן דוד. "בו ברגע, השופט פסל אותי כחלופת מעצר לבן זוגי. מיד עם סיום הדיון פניתי למשטרה וביקשתי את גיליון הרישום הפלילי שלי. למרבה הפתעתי נרשם כי בשנת 2007 נרשמה הרשעה על שמי ונגזר עליי מאסר בפועל של 45 ימים ותנאי".

בן דוד תיארה את תחושותיה הקשות כשגילתה ששמה הוכתם על לא עוול בכפה: "אני עד היום בשוק מהטעות הזאת. איך אף אחד לא שם לב? ככה להכתים שם של בן אדם? כל החיים שלי נהרסו והרישיון שלי נלקח. אני המומה מהמצב, איך התרחשה הפאדיחה הזאת? 17 שנה לא עשיתי כלום בחיים שלי בגלל הפאדיחה הזאת. איך זה קורה דווקא כאן במדינת ישראל שמתיימרת להיות מדינה מתקדמת כל כך? פשוט בושה". בן דוד אף הציגה ל-N12 את הרישום הפלילי השגוי מול זה המתוקן.

רישום פלילי שגוי, אביטל בן דוד
הרישום הפלילי השגוי שגילתה בן דוד
עו
עו"ד בלהה מצגר | צילום: גיל נחושתן

פרקליטתה של בן דוד, עו"ד בלהה מצגר מפירמת עורכי הדין MMG, מסרה כי "מסכת הייסורים שעברה מרשתי בגלל המקרה הקפקאי הזה חסמה את כל האפשרויות העומדות לרשותה, החל בשלילת רישיון הנהיגה שלה ועד מגבלות שונות בתחום התעסוקתי".

"נדמה כי טעות אדמיניסטרטיבית פשוטה הרסה את חייה של אישה שאין לדעת כיצד היה מהלך חייה משתנה לו לא היה הכתם הזה מלווה אותה", הוסיפה עו"ד מצגר. "כעת אנו מגבשים כתב תביעה נגד מדינת ישראל ונגד המשטרה על פגיעה אנושה בשמה הטוב, בחופש העיסוק ובחופש התנועה שלה".

ממשטרת ישראל נמסר: "לא נוכל להתייחס למקרה היות והמרשם הפלילי הנו מסמך חסוי ולא ניתן להעביר את תוכנו או מידע המופיע בו לגורם שאינו מוסמך לכך על פי חוק המרשם הפלילי. הנושא הועבר לבדיקה וטופל בהתאם".