לאחר המעצר אתמול (שלישי) של הגננת והסייעות מהפעוטון בחולון בחשד להתעללות בילדי הגן, הבוקר אותרו על קירות המבנה כתובות נאצה "תישרפו בגיהנום – מפלצות". בנוסף, מספר ביצים הושלכו לעבר הפעוטון. המשטרה פתחה בחקירה. מעצרן של שש החשודות הוארך היום בחמישה ימים בבית המשפט השלום בתל אביב. הורי הילדים הגיעו לדיון ובמקום פרצה מהומה כשההורים תקפו בצעקות את בעלה של אחת מהסייעות החשודות. אחד מההורים קרא לעבר עו"ד ששי גז, שמייצג את מנהלת הגן: "היא לא ראתה כלום? היא עיוורת? הכל היא יודעת. היא חיבלה במצלמות". הורה אחר צעק: "אישה זבל, שטן".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אתמול המשטרה עצרה לחקירה את מנהלת הפעוטון ו-5 סייעות בחשד להתעללות בפעוטות. הסייעות והמנהלת הכחישו בתוקף את המיוחס להן. "יש יותר מ-50 סרטונים", ציין נציג המשטרה במהלך הדיון. "עולה חשד ממשי לדחיפות, סטירה, חניקה, האבסה, מכות, בעיטות, צרחות והשלכות". עוד צוין כי הסרטונים מתעדים את המקרים במהלך החודשים יולי ואוגוסט השנה.

נציג המשטרה הוסיף כי לפני כשנה דובר על מקרה אלים אחר באותו פעוטון: "הייתה תקרית לפני כשנה, יש מקרה חמור נוסף בעבר שבגינו לא הוגשה תלונה". לדבריו, "מהחקירה עד כה עולה תמונה של שיבוש ראיות, עולה תמונה של קשר שתיקה, עולה תמונה של התעללות בפעוטות חסרי ישע. יש סתירות ואי דיוקים בגרסה שמסרה בעלת הפעוטון ביחס לסרטונים בתיק".

השופט: "ראינו מקרים חמורים יותר"

בתום הדיון החליט השופט עללא מאסרווה להאריך את מעצר כל החשודות בחמישה ימים. השופט גם אמר כי האינטרס הציבורי מאפשר את פרסום שמן, אך ההחלטה עוכבה לצורך ערעור.

על מנהלת הפעוטון אמר השופט: "הטענה שלפיה לא ידעה על המתנהל בפעוטון כאשר קיימות עדויות שמלמדות על קשר שתיקה ולצד אותו סרטון המלמד על פעולה אלימה מצידה עצמה, אינני יכול להציב אותה ברף שונה מהרף שמיוחס לחשודות האחרות". עוד ציין כי באחר הסרטונים נראית מנהלת הפעוטון "מבצעת מעשים המזכירים את מעשי הסייעות".

על התנהלות הסייעות אמר: "מדובר בשירות רע ובפגיעה קשה באוטונומיה של אותם קטינים שהיו תחת אחריותן". עם זאת, הדגיש: "תיאמר האמת - ראינו מקרים חמורים יותר, קרי גנים שפועלים בצורה אלימה הגובלת בסדיזם. עם זאת על מקרה מסוג זה, בית המשפט לא יכול להישאר אדיש הגם שנראו מקרים חמורים יותר". בשל החשש לשיבוש הליכי חקירה, הורה על המשך המעצר.

עימות בין ההורים לסנגורה של הגננת (צילום: N12)
עימות בין ההורים לסנגורה של הגננת | צילום: N12
התעללות בגן בחולון (צילום: דוברות המשטרה)
התעללות בגן בחולון | צילום: דוברות המשטרה

עו"ד דורית גיטרמן, המייצגת את אחת הסייעות, אמרה בתום הדיון: "הלקוחה שלי כופרת בכל החשדות המיוחסים לה. לטענתה אין לה יד ורגל בדבר. צר לנו שבנסיבות האלה הגענו למקום הזה. אני סמוכה ובטוחה שהיא הולכת להשתחרר בקרוב מאוד".

סנגורה של אחת הסייעות החשודות טען בדיון כי בחקירה לא הוטחו בה הראיות על חלקה במעשים. נציג המשטרה הודה כי אכן היא נחקרה רק רבע שעה. השופט אישר: החקירה שלה הייתה כללית.

טענה נוספת של אחד מהסנגורים בפני השופט: "הראיות זה הסרטונים - או שיש או שאין. אם הייתה אימא היא צריכה להסביר למה שלחה את הילד שוב לפעוטון אם היה כל כך נורא". הסנגור גם טען כי הסייעת שהוא מייצג הייתה בכלל בחופש בימים שתועדו במצלמות. בתגובה, נציג המשטרה הציג לבית המשפט סרטון בו נראית החשודה נוהגת באלימות כלפי הפעוטות.

התעללות בגן בחולון (צילום: דוברות המשטרה)
ביצים הושלכו לעבר הגן | צילום: דוברות המשטרה

הסנגור של הסייעת התעקש שהיא לא נראית בסרטון, והשופט השיב לו: "זה מולי, אני רואה אותה. מה אעשה - היא נמצאת שם. יש כמה סייעות שנראות אחרת, כל אחת עולם ומלואו, זה לא תיק של זיהוי. אני רואה אותה".

נציג המשטרה ציין: "המעורבות ידעו על המתרחש והן קשרו יד אחת כדי שהדברים לא יצאו החוצה עד שהוגשה התלונה". בהמשך הוסיף: "הן עשו יד אחת להסתיר את מעשיהן ולגבות אחת את השנייה".

עוד טען הסנגור כי אין ראיה לכך שהסייעת סטרה לאחד מהילדים. "יש הבדל בין דחיפה למכה - אם הייתה סטירה הייתי עוצר ואומר לפרוטוקול שאני לא מייצג אותה". לאחר צפייה בתיעוד, בית המשפט קיבל את עמדתו שלא מדובר בסטירה. נציג המשטרה: "מקבל את התיקון - לא חוזר בי מעבירת האלימות".

מהדיון עולה כי אחת החשודות מנהלת את הפעוטון במשך 20 שנה. המשטרה לא מייחסת לה עבירת אלימות כלפי הילדים, אך טוענים כי היא ידעה מהמתרחש ואף ניסתה לשבש מהלכי חקירה בכך שניסתה להסתיר ואולי אף למחוק את התיעודים ממצלמות האבטחה. עורך דינה ששי גז טען: "היא מסרה גרסה מלאה, היא נתנה את הסרטונים, לא נמחק פה שום דבר".

בתוך כך, חשד לפרשת התעללות נוספת בגן ילדים בחיפה. "המשטרה פתחה בחקירה עם קבלת דיווח ראשוני בדבר חשד כי גננת באחד הגנים בעיר נוהגת באלימות כלפי ילדים כבני שנתיים", נכתב בהודעת המשטרה. "החקירה בראשיתה ובהתאם לבחינת הממצאים והעדויות, תזומן הגננת לחקירה ככל שיידרש בתחנת חיפה".

מנהלת הפעוטון: "לא ניסיתי חלילה למחוק סרטונים"

לאחר שמנהלת הפעוטון הכחישה שניסתה למחוק את התיעוד ממצלמות האבטחה, גל לוי, האם שחשפה את מקרה ההתעללות בגן, סיפרה הבוקר בראיון לירון אברהם בגל"צ: "באתי בערב שביקשתי את המצלמות ואני רואה את בעלת הגן ובחור צעיר עם לפטופ נוסעת לכיון הגן. תיעדתי הכל - זה אצלי".

בשיחה עם N12, הסייעות הכחישו בתוקף את המיוחס להן. "הבת שלי עובדת איתי בגן, שני הנכדים שלי בגן, מעולם לא הרמתי יד על אף ילד - לא מבינה מה אני עושה כאן", טענה אחת מהסייעות העצורות. סייעת נוספת סיפרה: "איך ייתכן שאומרים לי שאני התעללתי בתינוקות? הבן שלי בעצמו בגן. טיפלתי בכולם כמו הבן שלי. אני בשוק. אני בטראומה. בחיים שלי לא נעצרתי".

אימהות לילדים מהפעוטון בגוש דן ועורך דינן עדי כרמל (צילום: החדשות 12, החדשות12)
אימהות הילדים לצד עו"ד עדי כרמלי שמייצג אותן | צילום: החדשות 12, החדשות12

מנהלת הגן הכחישה שניסתה למחוק את התיעוד המפליל ממצלמות האבטחה. "כשההורים ביקשו ממני לצפות בסרטונים אמרתי להם שאני לא יודעת להתעסק עם המצלמות, והם לקחו את המצלמות למומחה. לא ניסיתי חלילה למחוק סרטונים. ילדים זה אהבת חיי", אמרה.