נראה שלא הדאגה לפעוטות הקטנים וחסרי הישע, לא החשש מההורים, לא המצלמה בקיר ואפילו לא החוק -  לא הצליחו להרתיע את הסייעות ב"גן של טולי" ברמלה, ולגרום להן להעניק לבני השנה והשנתיים את החום והאהבה שהם זקוקים להם. במקום זה קיבלו הפעוטות, על פי התיעוד שהותר היום (רביעי) לפרסום, יחס מזעזע, משפיל ואלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בית משפט השלום בראשון לציון, התיר לפרסם את התיעוד הקשה ממצלמות האבטחה של הפעוטון ברמלה. לא מדובר בצילומים מיום אחד, אלא מחודש שלם - מה שמעיד לכאורה על יחס שיטתי ולא על פרץ זעם רגעי. 8 סייעות מהגן בניהולה של ליטל ברסי נעצרו עד כה, בנוסף לברסי עצמה ובן זוגה.

התעללות בפעוטון- מטפלת מכה בכפכף
מכה בראש עם כפכף | צילום: מצלמות אבטחה

לפני שהתיעודים הותרו לפרסום, הוריהם של הפעוטות צפו היום בסרטונים הקשים מתוך הפעוטון. ההורים ההמומים ראו את הסרטונים, ניסו לזהות את ילדיהם בין הפעוטות שתועדו - ותהו שוב: "איך לא שמנו לב?".

מאחורי המעצר עומדים הרגעים האלה, שתועדו במצלמות: זמן מפגש בגן, רוב הפעוטות יושבים על כיסאות, אחד מהם יושב על הרצפה. הסייעת מצליפה בפניו באמצעות חיתול ומצביעה על הכיסא, כשהוא ממרר בבכי היא תופסת אותו בכוח בחולצתו - ומטיחה אותו בעוצמה בכסא.

המעשה הזה רחוק מלהיות חד פעמי. לאורך הסרטון נראות הסייעות כמה פעמים כשהן אוחזות בכוח את הפעוטות בבגדיהם, ברגליהם או בידיהם ומטיחות אותם על הכיסאות. פעוט אחד נקשר לכיסא בחיתול בד. לעיתים נראים הפעוטות זועקים בבכי ולעתים נכנעים בשתיקה.

התעללות בפעוטון- מטפלת בועטת בראש
בשעת מנוחת הצהריים - בועטת בראשו של ילד | צילום: מצלמות אבטחה

גם בזמן שנת הצהריים המראות קשים: אחת הסייעות צולמה כשהיא משליכה את אחת הפעוטות על מזרן כאילו הייתה שק תפוחי אדמה, אחרת מטיחה בעוצמה פעוט שגלש אל מחוץ למזרן, סייעת נוספת מצליפה באמצעות שמיכה - ואחרת מכה פעוט בעזרת מגב שלפני רגע שימש לניקיון הרצפה. בתיעוד נוסף נראית אחת הסייעות בועטת בראשו של פעוט שוכב, שהעז להרים את ראשו מהמזרן. 

הסייעות בגן, כך נראה, מודעות למצלמה בחדר. אחת מהן נראית כשהיא לכאורה מישירה למצלמה מבט. אחת הסייעות מתועדת כשהיא עוברת בין הילדים, תוך שהיא מכה וסוטרת לאחד הילדים עד שהוא מאבד שיווי משקל, מועד ומתחיל לבכות. אותה סייעת, מסדרת את מזרני הגן בחדר, חובטת בפעוט עד שהוא מועד על פניו, ומיד ממשיכה לאסוף מזרנים.

התעללות בפעוטון- מטפלת בועטת בישבן
שגרה של אלימות: אחת הסייעות בועטת בישבנו של ילד בגן | צילום: מצלמות אבטחה

מזון על הרצפה

פעם אחר פעם חושפים הסרטונים איך הסייעות נהגו להשליך חפצים על ראשיהם של הפעוטות: חבילות מגבונים וכדור גומי שמכוונים היישר למטרה. בפעם אחרת הטלפון הסלולרי הופך לכלי נשק שמכוון ישר לראשו של פעוט. בתיעוד אחר, בלי לחשוב פעמיים, מסירה סייעת כפכף מרגלה ומטיחה אותו בראשו של פעוט. 

על פי התיעודים, סטירות לפנים הן דבר שבשגרה בקבוצת הפעוטות הזו. שוב ושוב הן מוטחות בפניהם, תוך כדי האוכל או סתם בזמן משחק. 

וזו לא רק האלימות - גם הזלזול בהקפדה על היגיינה תועד בבירור: כשהפעוטות יושבים במעגל, אחת הסייעות משתמשת באותו המגבון כדי לנקות את פניהם של כל הילדים. בארוחה משתמשת אחת הסייעות באותה הכפית כדי להאכיל את כולם. וכשרוצים לחלק חטיף לילדים? פעמיים לפחות תועדו מטפלות מפזרות את תוכן השקית על הרצפה, כשהפעוטות מרימים ואוכלים.

האב חשף את הסרטונים

הפרשה הקשה התפוצצה לפני כשבועיים לאחר שאחד ההורים שהתקין את מצלמות האבטחה בפעוטון, הרגיש שמשהו לא כשורה עם בנו. הוא החליט, כאחד מבעלי הרישיון של המצלמות, לצפות במתרחש בגן בחודשים האחרונים - אולם כשעשה זאת, חשכו עיניו.

ליטל ברסי, מנהלת הגן מרמלה‎
ליטל ברסי, מנהלת הגן - נעצרה בחשד למעורבות

לאחר הצפייה במחזות הקשים החליט לזמן אליו מיד את הורי הגן וחשף בפניהם את הזוועות. מיד לאחר מכן הגיעו ההורים אל תחנת משטרת רמלה והגישו תלונה כנגד הסייעות שתועדו בסרטונים. לא עבר זמן רב וחוקרי המשטרה שצפו בתיעודים זימנו לחקירה שתי סייעות - ואחריהן נקראו סייעות נוספות, חלקן בחשד לאי-דיווח.

בנוסף נעצרו גם בעלת הגן ליטל ברסי ובעלה. השניים חשודים כי תקפו את הפעוטות ולא דיווחו על מעשי האלימות. בהחלטה להאריך את מעצרה של בעלת הגן אמרה השופטת זהר דיבון סגל: "מצפייה ממושכת בסרטונים עולה תמונה מזעזעת של אלימות שהופעלה מצד ארבע סייעות בגן. בחלק מהמקרים עולה חשד שהגננת הייתה נוכחת ומודעת לאלימות - ולא עשתה דבר. חומר החקירה מבסס שהיה קשר שתיקה, והאלימות הפכה לשגרה של ממש".

החשד להתעללות בגן ברמלה: הגננת והסייעות החשודות
החשודות מהפעוטון

"מעצר מלחץ ציבורי"

פרקליטתם של הגננת ובעלה, עו"ד סוזי עוזסיני ארניה, טענה במהלך הדיון בהארכת מעצרם כי השניים "מכחישים את המיוחס להם וחשים כי מתבצע ציד מכשפות על גבם ואין להם כל ידיעה על פעילות עבריינית שבוצעה בגן". עוד הוסיפה עורכת הדין: "יש לאפשר לנו ללמוד את החומר ולמשטרה לחקור ולקיים את ההליך המשפטי באולם בית משפט ולא תוך העלאתם על המוקד בחריצת דין מוקדמת תוך חיסול חזקת החפות מלכתחילה".

עו"ד עדי כרמלי שמייצג את הורי הפעוטות הגיש מכתב בהול לתחנת המשטרה ברמלה שבו ציין: "מעיון בסרטונים עולה כי הסייעות החזיקו מיכל התזה בצבע כתום שקוף והשפריצו לעבר פרצופם של הקטינים חומר בלתי מזוהה, ומיד הקטינים פרצו בבכי". ההורים סבורים כי לא מדובר בהתזה של מים, אלא נוזל אחר. עו"ד כרמלי פנה אל קצין החקירות וביקש שהמשטרה תאתר את הכלי בו השתמשו ותחקור באיזה חומר מדובר.

עורך הדין עדי כרמלי
עורך הדין עדי כרמלי

"מדובר באירוע קשה ושיטתי. מצפייה בסרטונים עולה כי מדובר במסכת של אירועים קשים, אלימות קשה וברוטאלית כלפי קטינים חסרי ישע, תינוקות רכים", אמר כרמלי. "אנו מצפים ממשטרת ישראל שתפעל בנחרצות ובנחישות ותדאג למצות את הדין עם החשודות. אנו נהיה כאן כדי לפקח מקרוב על עבודת המשטרה ולוודא שהדין ימוצה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בשבוע שעבר כי ינחה הנחה לקדם חקיקה שתחמיר את הענישה במתעללים בפעוטות. "התעללות בפעוטות חסרי ישע היא פשע בלתי נסלח. שוחחתי עם השר המקשר בין הממשלה לכנסת אמסלם ויו"ר הקואליציה זוהר, והנחיתי לקדם באופן מיידי חקיקה שתחמיר את הענישה על הפשעים הללו. לא נקבל תופעה פסולה זו ונאבק בה בכל הכלים העומדים לרשותנו".