"פתאום באו, נתנו לנו מכות וזרקו עלינו כיסאות": לאחר שבמוצ"ש האחרון התקבל דיווח במשטרה על קטטה בנמל יפו בין מספר צעירים - קטטה שהתרחשה על רקע להט"בופובי ושתיעוד שלה פורסם ברשתות החברתיות - המשטרה עצרה לחקירה קטין בן 16 בחשד למעורבות באירוע הקשה. בשיחה עם N12 מספר אחד המותקפים: "הכו אותנו וירקו עלינו, הם אמרו לנו שהם לא מקבלים הומואים אצל ערבים". בעל הספינה שהגן על המותקפים: "לא ראיתי שנאה תהומית כזו". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"הלכנו לנמל יפו, רצינו לעלות לשיט בספינה", מספר אחד המותקפים בשיחה עם N12. "ראו אותנו שם, אני וחבר שלי יושבים ופתאום התחילו לירוק עלינו. לא התייחסתי ואמרתי לחבר לא להתייחס ואז ראו שלא הגבנו, אז ירדו ורצו לריב איתנו".

בשיחה הוא מספר שהחבר שהיה איתו הוא בכלל לא בן זוג שלו ושלא התנשקו – ושהשניים פשוט הותקפו ללא כל סיבה: "פתאום באו, תפסו אותנו ונתנו לנו מכות. מה שצילמו ועלה לרשת קרה בסוף. בהתחלה נתנו לנו מכות מכות. זרקו עלינו כיסאות, שברו על החבר שלי יותר מ-10 כיסאות".

"מול כל האנשים אף אחד לא עזר לי, חוץ מאיציק (בעל הספינה), "אם לא היה הוא, אולי הייתי בלי עין, בלי כתף, אולי היו הורגים אותנו. הם אמרו לאיציק שהם לא מקבלים הומואים אצל ערבים, ואם היו בלוד היו הורגים אותנו. אז מה, הוא מתכוון לתת רק מכות או רצח? הגשנו תלונה במשטרה".

"כל הסיפור הזה שהתנשקנו הוא לא נכון. מתנשקים או מסטולים, מישהו יוצא מהבית מסטול או מתנשק מול ערבים? אם אני יודע שהם לא מקבלים את זה - אני אעשה את זה בכוונה? לא. אם היו הורגים אותנו היו מבסוטים".

אחד החשודים בתקיפה, תושב לוד, נעצר לחקירה בתחנת משטרת יפו ומיוחס לו חשד לעבירות של תקיפה חמורה ועבירות ממניעים גזעניים. בסיום החקירה הוא הועבר למעצר - ובית המשפט לנוער בבת ים נעתר לבקשת המשטרה והאריך את מעצרו עד יום חמישי. מהמשטרה נמסר כי חקירת האירוע נמשכת, זאת לאחר שנגבו עדויות ונאספו ראיות.   

בעל הספינה שנחלץ להגנת הצעירים: "התוקפים אמרו לי שאם יהיו הומואים אצל הערבים, הם יהרגו אותם"

איציק אבנרי, בעל ספינת טיולים בנמל, היה עד לאירוע כולו – ומתועד בסרטון כשהוא מגן על שני הצעירים שהותקפו. בשיחה עם N12 הוא משחזר את שאירע: "יש לי ספינת טיולים בנמל ובימים האחרונים היה חג של מוסלמים. לספינה שלי הגיעו רבים שחגגו, בהם גם שני חבר'ה שהיו יותר 'עדינים'. הם ירדו מהספינה אחרי הסיור ואז התחילה לעלות לספינה קבוצה נוספת. פתאום קלטתי יריקות לכיוון שלהם. מיהרתי להחזיר את הכרטיסים לאנשים שירקו ואמרתי להם שהם לא עולים לספינה".

תקיפת נערים בנמל יפו (צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
תקיפת הצעירים בנמל יפו | צילום: מתוך תיעוד שעלה ברשתות החברתיות, שימוש לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

איציק מספר ששוחח עם הצעירים שירקו ושאל אותם 'למה התנהגתם ככה?' והם אמרו: 'אנחנו ערבים ואלה הומואים. אצלנו הערבים לא יהיו הומואים, ואם יהיו הומואים כאלה - אנחנו נהרוג אותם'. אחד מהם אף הוסיף: 'אם היה חי אחד כזה בשכונה שלי בלוד, הייתי הורג אותו מזמן ולא נותן לו להמשיך לחיות'.

"ב-1:00 בלילה שני החבר'ה שירקו עליהם ישבו באזור של הרציף, פתאום ראיתי מכות ובעיטות באזור של הספינה", הוא מספר, "הפרדתי וחילצתי את השניים מהתוקפים, הכנסתי אותם למזח הפרטי שלי וסגרתי את השער. אז אחד מהם קפץ מהגדר, המשיך להכות אותם - ומנעתי ממנו. השני גם התחיל לתקוף – ואז בשביל לנטרל אחד, זרקתי אחר למים – ואחרי זמן קצר הם ברחו".

"כזו שנאה תהומית לאנשים אני לא זוכר, גם בצבא כשפעלנו נגד מחבלים", מספר איציק. "זו הייתה תקיפה בגלל שהם גייז, אם המשטרה או מישהו מנסים לעוות פה משהו אז שיידעו. כדאי שהמשטרה תטפל בנושא הזה מהר מאוד, במיוחד אחרי מה שקרה בברנוער".

מהאגודה למען הלהט"ב בישראל נמסר: "האגודה מלווה את קורבנות התקיפה ומספקת להם סיוע, כדי לשמור על ביטחונם ושלומם האישי ובהתאם לרגישות המקרה. התקיפה הזו צריכה להדליק נורה אדומה לכולנו. אם לא ייעשו צעדים קונקרטיים לשיפור מעמד הלהט"ב בחברה הערבית - זה עלול להיגמר הרבה יותר גרוע". 

"האלימות כלפי להט"ב בחברה הערבית איננה גזירת גורל, היא תוצאה של הזנחה, הכחשה והתעלמות המנהיגים הערבים והממשלה מציבור שלם שזקוק למענה ואינו מקבל אותו. אנחנו קוראים למשטרה להמשיך בחקירת האירוע באופן יסודי ולהביא למיצוי הדין המלא עם התוקפים הנפשעים".