הפרשה המטלטלת מגיעה לסיומה: כמעט חצי שנה לאחר הרשעתה בהתעללות בחסר ישע, בית משפט השלום ברחובות גזר הבוקר (ראשון) את דינה של ציפורה דוד: 12 חודשי מאסר בניכוי ימי המעצר שכבר ריצתה. תיעוד מעשייה הקשים נחשף לראשונה בחדשות 12. הורי התינוק לפני הדיון: "נלחמנו שנה וחודשיים, מקווים שייעשה צדק אחרי מסע העינויים שעברנו". השופטת אפרת פינק: "לקחתי בחשבון את נזקיה בעקבות הביוש ברשתות החברתיות". עו"ד ירון פורר, שמייצג את דוד הודיעו כי יערערו על גזר הדין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"הנאשמת נהגה באכזריות תוך הטלת אימה משמעותית", אמרה השופטת פינק בפתח השמעת גזר הדין. "הפגיעה בערכים המוגנים קשה ביותר, התנהגות בזויה כלפי תינוק חסר ישע תוך הפרה קשה של אמון ההורים בה. היא נהגה בו באלימות ואגרסיביות עד כדי התעללות בו: צעקות חוזרות ונשנות, התעלמות מסבלו, הכנסה אגרסיבית של מזון, מתן סטירות, הזזת התינוק באמצעות רגלה, איום על התינוק. ניכר כי מדובר בהתפרצות חזורת ואלימה כלפי התינוק, ללא תכנון, אך לא מדובר באירוע נקודתי. הסרטונים מדברים על פוטניצאל קשה לגרימת נזק וסבל לתינוק".

הפגנה נגד המטפלת ציפורה דוד (צילום: החדשות 12, החדשות12)
הפגנה נגד דוד, ארכיון | צילום: החדשות 12, החדשות12

"הטחת התינוק מספר פעמים על התינוק ומתן סטירות עלולה לגרום לו נזקים. ניתן רק להניח כי אירוע זה עלול להוביל לנזק נפשי ארוך טווח. אמו של התינוק העידה על קשייו של התינוק והטראומה של המשפחה".

השופטת פינק זקפה לזכותה של דוד את נטילת האחריות והבעת הצער. "הנאשמת פנתה להורים והביעה חרטה ומסרה כי לוקחת אחריות על מעשיה ומתנצלת. היא נעדרת עבר פלילי. היא לא תעסוק יותר במקצועה. מצבה הכלכלי בכי רע".

בהחלטתה התייחסה השופטת גם למחאה ההורים שהתקיימה לאורך חודשי המשפט. "במקרה הזה למרבה הצער המחאה נגד הנאשמת לא מצד ההורים עברה את גבול הלגיטימיות", קבעה. "הרושם שהתעורר הוא כי המוחים ביקשו לעשות בנאשמת משפט שדה. במדינה דמוקרטית בית המשפט הוא שגוזר את הדין ואל לפסוק בהתאם לרוח הציבורי הנושבת".

רגע לפני מתן גזר דינה התנצלה המטפלת שוב בפני המשפחה: "אני מאוד מצטערת. זה היה יום מאוד גרוע בחיי, אני מתנצלת בפני המשפחה וכל המעורבים בעניין".

דוד הודתה בעבר בסעיפי כתב האישום נגדה לאחר הודאתה, נוצרה מחלוקת בין הפרקליטות להגנה שניסו לגבש הסדר לגבי אילו סעיפים היא תורשע: בהתעללות, סעיף שמעיד על מעשים מתמשכים, או בתקיפה - שייחס לה הפעלת אלימות במקרה חד-פעמי.

עו"ד ירון פורר (צילום: יח"צ)
עו"ד ירון פורר | צילום: יח"צ

מפרטי כתב האישום שהוגש נגדה עולה כי דוד התעללה בתינוק כבן 11 חודשים בדרכים שונות, בעת שעבדה כמטפלת בבית הוריו וסבתו. דוד, בין היתר, סטרה לתינוק, צעקה לעברו שוב ושוב, הטיחה אותו על הספה והשטיח וכן הצמידה מגבת לפניו של התינוק תוך שהיא חונקת אותו. בהמשך, דוד הזיזה את התינוק עם רגלה ויצאה לעשן תוך שהיא מותירה את התינוק לבדו בבית.

בת אל ודורון רוגוב הורי התינוק שעבר התעללות (צילום: החדשות)
בת אל ודורון רוגוב, הורי התינוק שעבר התעללות | צילום: החדשות

השופטת פינק ציינה בהכרעת הדין בפברואר: "כתב האישום ייחס לנאשמת עבירה של התעללות. המחוקק לא הגדיר מהי התעללות, אך בית המשפט העליון קבע שורת מבחנים ובהם האם ההתנהגות מאופיינת בהשפלה, דיכוי וביזוי הקורבן, מידת פערי הכוחות, מידת חוסר הישע של הקורבן, התמשכות המקרים ועוד".

"הסלידה ואי הנחת נובעות מהאכזריות, הביזוי וההשפלה שהפגינה הנאשמת כלפי התינוק", הוסיפה. "למעשה, ניכר מתוך הסרטונים, כי התינוק מפחד מהנאשמת וחושש מפניה. לא ניתן להפריז בתיאור פערי הכוחות בין הנאשמת ובין התינוק, שהם גדולים ומשמעותיים ביותר".