בית משפט השלום בתל אביב דן היום (שני) באישור הסדר הטיעון בפרשת העלמת המסים של ציפי ובר רפאלי. הדיון התקיים בנוכחות עשרה אנשים בלבד ובתחילה ללא נוכחות התקשורת, מטעמי בריאות. במסגרת הדיון, ציפי רפאלי ובתה בר הודו בשורת עבירות מס והורשעו. מסיבה שאינה ברורה, השתיים לא ישבו על ספסל הנאשמים. במהלך הדיון פרצה האם ציפי בבכי ובתה בר אמרה בדיון שהיא מתחטרת: "חרטה עמוקה, כנה ואמיתית". גזר הדין יינתן בעוד חודש וחצי, ב-8 בספטמבר.

הסדר הטיעון המלא עם משפחת רפאלי

בר וציפי רפאלי הגיעו לבית המשפט בתל אביב לתחילת הדיון. בכניסה לבית המשפט מספר אנשים צעקו: "בר, אוהבים אותך". ציפי רפאלי בכתה במהלך הדיון ועורכי דינה ציינו: "היא משלמת מחיר כבד". 

"המעמד קשה לי מאוד", אמרה ציפי רפאלי לשופטים. "אני לוקחת אחריות על מעשיי ואני מבקשת מבית המשפט לכבד את ההסכם שלנו עם הפרקליטות ביחס אלי ולבתי, לשים את זה מאחורינו".
 
גם בר פנתה לשופטים ואמרה:

"מאוד לא מתאים לי להיות פה. אני מתחרטת על מעשיי ויכולה להגיד שהייתי בת 20 וקצת, היום אני במקום אחר, אני מתנהלת אחרת עם העסקים שלי ואני מבקשת לשקול זאת בהחלטתך". 

הסנגורית של בר, עורכת הדין רותי ליטבק, אמרה: "ענישה של 9 חודשי מאסר בעבודות שירות וקנס 2.5 מליון שקלים היא ענישה משמעותית ומכאיבה. היא הולמת את העבירות והנסיבות של ביצוען ונסיבותיה האישיות. איזון ראוי בין נסיבות העבירה שנעברו ללא כוונה להתחמק מתשלום מס ובין הנסיבות האישיות של הנאשמת".

משפחת רפאלי בבית המשפט (צילום: יריב כץ, החדשות 12)
משפחת רפאלי בבית המשפט | צילום: יריב כץ, החדשות 12

עורכי הדין של המשפחה הציגו לבית המשפט מכתבים מאנשים שנעזרו בציפי או נתמכו על ידה. בין היתר כתב פצוע צה"ל זיו שילון: "ציפי שאני פגשתי היא אישה שונה ממה שראיתי בתקשורת. היא אישה שהעשייה למען האחר היא חלק ממנה".

"בנוגע לאישום הנחות הסלב, היא הראשונה למיטב ידיעתי שעמדה לדין בגין עניינים אלו למרות שהיא לא היחידה שקיבלה הנחות מסוג זה", אמרה הסנגורית. "לצד הקושי והכאב הכרוך בהליך הפלילי שמרחף מעל ראשה 5 שנים, בר שאבה תמיכה מהאנשים הקרובים לה שהרשו לה להיות חלק מחייהם כשהם היו במצוקה. חלק מהם ביקשו לפנות לבית המשפט הנכבד כדי לספר עליה דברים שמעולם לא התפרסמו. הגשנו לבית המשפט את הדברים, יש לי במשרד קלסר שלם של תרומות שלא יודעים עליהם. היא נמצאת היום במקום אחר גם מבחינת האחריות שהיא לוקחת על ניהול עסקיה".

משפחת רפאלי בבית המשפט (צילום: יריב כץ, החדשות 12)
ציפי רפאלי בבית המשפט | צילום: יריב כץ, החדשות 12

נציג הפרקליטות אמר בדיון לאחר ההרשעה וההודאה: "התשלום שהן צריכות לשלם עומד על עשרות מיליוני שקלים". בהמשך ניסה להסביר את מבנה הסדר הטיעון: "חלקה של ציפי בעבירות הוא גדול יותר. היא זו שתכננה וניהלה, לכן היא הואשמה בסעיף החמור יותר ובר בסעיף המקל יותר". 

"המעשה הפלילי של בר הינו מרמה כלפי פקיד שומה", המשיך נציג הפרקליטות. "מדובר במעשים מתוכננים ושיטתיים שבוצעו לאורך זמן המסר שצריך לצאת מהתיק הזה הוא שאסור לרמות את פקיד השומה, חובה למסור לו את כל המידע ואסור למסור מידע כוזב".

"רבים מעברייני המס הם אנשים שיראו כנורמטיביים, אשר לא ישלחו יד לכיס הזולת, אך אינם נרתעים משליחת יד לכיס הציבורי. לכך מחיר - בענישה", הצהיר התובע.

"לקחנו בחשבון את הראשוניות באכיפה של מה שמכונה הנחות סלבס. השיקול המרכזי להגעת להסדר הוא הודאת הנאשמות ולקיחת האחריות".

תחילה נאסר על התקשורת להיכנס לאולם והדיון התנהל בנוכחות 10 אנשים בלבד וללא כתבים. בהמשך, בעקבות תלונות על איכות הקול וטענות באשר להתנהלות הדיון, חלק מכלי התקשורת הורשו להיכנס לאולם.

ציפי רפאלי ובר רפאלי (צילום: Moshe ShaiFLASH90, סטודיו mako)
ציפי ובר רפאלי, ארכיון | צילום: Moshe ShaiFLASH90, סטודיו mako

לפי הסדר הטיעון המוצע, ציפי רפאלי צפויה להיכנס לכלא ל-16 חודשים. לאחרונה התגלתה אצל ציפי בעיה רפואית חמורה, שבעקבותיה אף אושפזה לפני כשלושה שבועות. בעקבות זאת, היא שוקלת לבקש חנינה במטרה להימנע ממאסר. בנוסף, מתכוונת רפאלי להציג חוות דעת רפואיות שיתמכו בבקשתה. בר ואמה הגישו בקשה לבית המשפט בה ביקשו למנוע התקהלויות סביבן במהלך הדיון היום, בשל מה שהוגדר "מצבה הרפואי".

על פי כתב האישום, בשנים 2009 עד 2012 חילקה בר רפאלי את חייה בין ישראל לארה"ב והפיקה הכנסות משמעותיות מעבודותיה בחו"ל בסך 24,964,862 שקלים. לבר רפאלי הייתה טענה מול רשויות המס בישראל כי היא תושבת חוץ שמתגוררת בארה"ב, שאינה חייבת בדיווח ובתשלום מס בישראל. אימה, ציפי רפאלי, פעלה כדי להסתיר את הקשר של בר לישראל - במטרה להתחמק מתשלום מס בישראל.

כך פעלה רפאלי האם:

- בשנת 2009 הביאה לכך שבחוזה השכירות של דירה במגדלי YOO שנשכרה על מנת שתשמש את בר רפאלי למגוריה בישראל, צוין כי שוכר הדירה הוא דור רפאלי, אחיה של בר רפאלי, ולא צוין שמה של בר.

- בעת שהותה של בר בישראל בשנת 2010, ציפי הביאה לכך שבחוזה השכירות של דירה במגדלי W צוין כי שוכרת הדירה היא ציפי רפאלי, ולא צוין שמה.

- בשנת 2011 ציפי רפאלי חתמה על חוזים לרכישת זכויות במקרקעין בפרויקט "בלו", אשר נועדו למגוריה של בר רפאלי בישראל בעתיד.

על פי אישום נוסף שבו מואשמת ציפי רפאלי, בשנים 2007 עד 2014 היא קיבלה עמלות בסך 2,509,169 שקלים בגין פעילותה בחו"ל כסוכנת של בר, ישירות מהחברות שהעסיקו את הדוגמנית. לבקשת ציפי רפאלי, במהלך השנים 2012-2007 ו-2014, ועל מנת להתחמק ממס בגין עמלות אלו, הסוכנויות העבירו את העמלות לחשבונות בנק בחו"ל על שמה של בר רפאלי או חשבונות של חברות בשליטתה, או לחשבונות זרים אחרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות