החקירה החדשה במעון ראש הממשלה: המשטרה פתחה בחקירה בחשד לעדות שקר של עובדות במעון לטובת רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו - כך פורסם היום (ראשון) לראשונה ב-N12. על פי החשד, הופעלו לחצים על שתי עובדות שנתנו תצהירים לטובתה של שרה נתניהו במשפט שירה רבן והן העידו עדות שקר. בכיר במעון ושתי עובדות נחקרו היום בפרשה. במהלך היום הודיעה המדינה לעורכת הדין נעמי לנדאו שמייצגת את רבן ולבית המשפט שהיא מבקשת להמתין עם סיכומי התיק בגלל חקירת המשטרה שנפתחה.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

החקירה נפתחה אחרי שאחת העובדות התוודתה בפני היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע פרגו, שמסרה עדות שקר - וזו העבירה את המידע לפרקליטות. במשטרה אישרו את הפרטים ומסרו: "ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433 מתנהלת חקירה שעניינה חשדות הנוגעים לעדויות ולתצהירים שמסרו שתי עובדות במעון ראש הממשלה במסגרת תביעה אזרחית".

שירה רבן, שרה נתניהו
שירה רבן ושרה נתניהו | עיבוד: פלאש 90

במשטרה ציינו כי החקירה מתנהלת באישור היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ובליווי ופיקוח של פרקליטות המדינה.

תגובת עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של שרה נתניהו: "בשבוע שעבר חשף ראש הממשלה את החקירות העברייניות שנוהלו במשטרה נגדו בחסות היועץ מנדלבליט. למחרת השמיעו בכירים במשטרה בחדשות 12 איום על ראש הממשלה שהם יתפרו לו תיק נוסף אם ימשיך לבקר אותם. היום הם מימשו את האיום. באופן חריג ביותר התערבה המשטרה בהליך אזרחי, ופתחה בחקירה פלילית בעוד תיק סרק תפור נגד רעיית ראש הממשלה".

"רק לפני כמה חודשים סירב היועץ מנדלבליט לפתוח בחקירה נגד התובעת ליאת בן-ארי לאחר שהעיתונאי אלי ציפורי פרסם הקלטה שמוכיחה שהיא מסרה תצהיר כוזב לבית הדין. מנדלבליט משעבד את משטרת ישראל לרדיפה אובססיבית ומגמתית של משפחת נתניהו בניסיון להפיל את ראש ממשלת ישראל. הציבור כבר הוכיח שהוא לא קונה את זה".

כהן, ארכיון
עו"ד יוסי כהן | צילום: פלאש 90/ יונתן סינדל

עו"ד איתמר בן גביר, שמייצג את העובדת במעון ראש הממשלה שנחקרת במשטרה, מסר: "העובדת נחקרה משעה 12 ועומדת מאחורי תצהירה. בדבריה לחוקרים אמרה בין היתר כי הם מחפשים את נתניהו ולכן מבקשים להשתמש בה כפיון. אני בעולם המשפט שלושים שנה ומעולם לא ראיתי את המשטרה חוקרת בגין עדות שקר. להב 433 באובססיה נגד ראש הממשלה ועובדי המעון משלמים את המחיר".

שירה רבן, העובדת לשעבר במעון ראש הממשלה, תובעת מהמדינה כרבע מיליון שקלים לאחר שעבדה במקום כחודש וטענה כי אשת ראש הממשלה התייחסה אליה "כאל שפחה". התביעה הוגשה נגד שישה גורמים שהיו מעורבים בהעסקת התובעת: שרה נתניהו, חברת "מוריה שירותי ניקיון אחזקה ושמירה", מדינת ישראל, יועצת ראש הממשלה לענייני חרדים רבקה פאלוך, ראש סגל משרד ראש הממשלה יואב הורוביץ, ואב הבית במעון ראש הממשלה אפי אזולאי.

שרה נתניהו מעידה בתביעה של שירה רבן
שרה נתניהו מעידה בתביעה של שירה רבן | צילום: מיכל צ'ין, החדשות 12

רבן סיימה לתת את עדותה לפני כשנה, אז הגישה את תצהירה לבית המשפט. "לא קל עבורי לתבוע את הגב' נתניהו או מי ממשרד ראש הממשלה וזאת בשל אמונתי ודתי והמגבלות המוטלות עלי כחלק מהעדה החרדית בירושלים", כתבה אז רבן. בתצהיר מפורט עימות פיזי בין השתיים, אשר לדברי רבן גרם להפסקת עבודתה.

רבן תיארה בתצהיר את העבודה במעון ראש הממשלה, תחת נתניהו, כך: "סביבת העבודה הפוגענית והבלתי נתפסת שהייתה לי כללה בין היתר: צעקות רמות, השפלות - 'את גוש של כלום'; 'את לא שייכת למשפחת נתניהו'; 'לו הייתי יודעת שאת כזאת נמוכה לא הייתי מקבלת אותך לעבודה' ועוד הטחות אשמה לא מבוססות ואף איומים מילוליים ופיזיים".

רבן אף טענה כי שרה נתניהו הנהיגה "נוהל קנסות" - והודיעה לה כי תידרש לשלם על נזקים: כמו כן לא הורשתה, כך לטענתה, ללכת לשירותים בקומה השנייה, לאכול, לשתות או לנוח. לטענתה, חרפות ועלבונות היו "עניין שבשגרה בקומה השנייה במעון ראש הממשלה". רבן אף תיארה את ניסיון התקיפה לכאורה מצד רעיית רה"מ.

לפני כחצי שנה העידה שרה נתניהו בפרשה בבית הדין לעבודה בירושלים ותקפה: "הכי קל כשלא עובדים זה לתבוע את שרה נתניהו, שירה רבן הגיעה בתור איזו שתולה בבית - אין לי ספק בכלל. כל מה שרבן אומרת זה שקר ממה ששמעתי בתקשורת. קל להלביש עליי. התקשורת עושה בכל מאודה לתבוע אותי, ואותם עובדים סוחטים את המדינה. לפני שבעלי היה ראש הממשלה הכל היה טוב ויפה". אחרי הדיון אמרה נתניהו: "הפכתי לתכנית ריאליטי - איך אפשר לחבוט בי".

התעמרות בעבודה והעסקה פוגענית

בחודש פברואר נחשף "במהדורה המרכזית" כי עובדת נוספת לשעבר במעון ראש הממשלה תובעת את שרה נתניהו ואת משרד ראש הממשלה. התביעה על סך 650 אלף שקלים הוגשה בגין התעמרות בעבודה, העסקה פוגענית, כאב, סבל ופגיעה בשם הטוב.

פועלים יחד נגד שקד. הזוג נתניהו
בנימין ושרה נתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

התובעת, עולה חדשה מצרפת בת 56, אם ל-5 וסבתא ל-7 עבדה במעון ראש הממשלה במשך 5 חודשים, עד נובמבר 2019. לתביעה שהוגשה באמצעות עורך הדין אופיר שמשון צירפה העובדת לשעבר, בין היתר, יומן אישי שהיא כותבת במשך שנים על חייה, ובו תיעוד מפורט על שעבר עליה במעון רה"מ.

"די, הצילו, בא לי למות, הבעיה שאין לי ברירה וכולם יודעים על זה", כתבה העובדת לשעבר ביומנה האישי שצורף לתביעה. "מתפללת שהכול יעבור ויקרה נס. השם, תעשה לי נס! אי אפשר לחיות כל יום עם פסיכופתית, מתה לעוף משם לפני שיהיה מאוחר".

רעיית רה
שרה נתניהו | צילום: פלאש 90, יונתן סינדל, חדשות

"שכחתי לזרוק את שקית הזבל של יום חמישי שנמצאת מאחורי הווילון למטה", תיארה העובדת את שאירעה לה באחד מימי העבודה במעון. "היא צרחה עליי, ביקשה שאלך להתקלח, שאלך הביתה. מה יהיה? כל פעם משהו חדש. אומרת שאני מלוכלכת, טיפשה ומושתלת. לא גברת נתניהו, אני לא טיפשה ולא מפגרת ולא מושתלת. אני אישה, אימא, שבאה לעבוד אצל ראש הממשלה שלנו".

 

השתתף בהכנת הידיעה: משה נוסבאום.