חאתם אבו קויידר, מנהל בית הספר הניסויי נווה מדבר בן 43, נפצע הלילה בינוני באירוע ירי שהתרחש בכפר אלזרנוג סמוך לכביש 25. אדם נוסף נפצע בתקרית והשניים פונו לטיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע. הורים לתלמידים בבית הספר סיפרו שהמנהל המצטיין קיבל איומים לחייו ואף פנה למשטרה בעבר. לפני כשלוש שנים הופיע אבו קויידר בכתבה ב"מהדורה המרכזית" על המנהלים המצטיינים במערכת החינוך. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי הורי בית הספר היסודי של אבו קיידר, "במשטרה ידעו על האיומים והוא הגיש תלונות אין ספור, והמשטרה לא עשתה כלום". לטענתם מדובר בסכסוך מוכר בין המנהל לבין קבוצה מסוימת בכפר, אשר נובע מהצלחתו של המנהל שנפצע.

אבו חיידר בכתבה על המנהלים המצטיינים מ-2017:

"ההצלחה שלו מפריעה לפלג השני בכפר", טענו הורים. "הקנאה מוציאה אותם מגדרם. כל השנאה מורכבת על עצם היותו מנהל מצליח. מוחו קודח 24/7 רק לטובת האוכלוסייה. מנהל שחולם בשש בבוקר בשבע החלום הופך למציאות. אין דברים כאלה".

סכסוך על ניהול בית הספר החדש

עוד סיפרו ההורים שאבו קיידר ניסה למנוע מאנשי הפלג השני להשתלט על ניהול בית ספר חדש: "הוא חשש מכך שאם הם ינהלו את בית הספר התיכון החדש, הם יהרסו את כל מה שהוא בנה בעשר אצבעותיו. הם מלמדים באלימות ולבריונות. מזה הוא חשש ולכן הוא מנע מהם לנהל, ומשם התחיל כל הסיפור".

מדינה בדרך להשבתה (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
סכסוך על רקע ניהול בית הספר החדש? | צילום: דוד כהן, פלאש/90

עו"ד נטלי אוטן, המייצגת את החשודים, מסרה: "מרבית החשודים בתיק טענו לאליבי, שכלל לא נבדק. עצם העובדה לפיה אירע אירוע חמור, אין בה כדי להצדיק התנהלות בעייתית של היחידה החוקרת והימנעות מבדיקת טענת האליבי, ובשלב זה ניתנה הארכת מעצר קצרה לבחינת טענותינו בהקשר זה. אנו מקווים גם שהמשטרה תשכיל לפעול במהרה ולהטיח את הראיות בפני החשודים".

עו"ד נטלי אוטן
עו"ד נטלי אוטן

הדיווח אודות התקרית התקבל במהלך הלילה והמשטרה סגרה את הכניסה ואת היציאה מהכפר ופתחה בסריקות במקום האירוע. אבו קויידר נותח בבית החולים סורוקה במהלך הלילה, והוא סובל ממספר פצעי ירי בגופו, המשמעותי שבהם הוא פצע ירי בחזה. הפצוע הנוסף, בן 65, סובל מפצע ירי בבטנו ומצבו בינוני. שניהם מאושפזים ביחידה לטיפול נמרץ כללי.

באוקטובר 2017 סיפר אבו קיידר במהדורה המרכזית על העבודה שעשה כדי לשפר את בית ספרו, שנמא בפזורה הבדואית בנגב. "לא היה לנו חשמל עד לפני שנתיים", הוא מתאר בכתבה. בית ספרו התחרה בתוכנית "יוצרים שינוי" פעמיים, וניצח 400 בתי ספר אחרים. בעקבות ההצלחה ב-2016 הוא נסע עם התלמידים שלו לשנגחאי וב-2017 טבסו למדריד. גם את "פרס החינוך" היוקרתי הוא קיבל על עבודתו.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בתקופה האחרונה הוגשו במשטרה תלונות הדדיות בין הפלגים השונים באזור על רקע סכסוך מתמשך סביב איוש משרת ניהול בית הספר. מיד עם קבלת התלונות, המשטרה פתחה בחקירות וביצעה את כל הפעולות הנדרשות במטרה להגיע לחקר האמת, זאת למרות קשיים רבים ושיתוף פעולה מוגבל. מטבע הדברים לא נפרט אודות חקירות מתנהלות, אולם נציין כי אנו רואים בחומרה אירועי אלימות וירי באשר הם, ונבצע את כל פעולות החקירה הנדרשות גם בנוגע למקרה הירי שאירע הלילה בממלא מקום מנהל בית הספר. הכל במטרה למצות את הדין עם המעורבים".