הפרקליטות הגישה הבוקר (שני) כתב אישום נגד שני בכירים בחברת "רמי לוי שיווק השקמה תקשורת בע"מ" - מנהל החברה אופיר אטיאס ואחראי האבטחה שלמה גו'ליאן. השניים מואשמים שניצלו לרעה את מאגר הנתונים שהיה בידי החברה, מכוח שיתוף הפעולה עם חברת "פלאפון", במטרה "לבלוש ולחקור אודות אנשים" לצרכים עסקיים ואישיים. ביחידה המרכזית של המשטרה בירושלים שניהלה את החקירה הדגישו: "מאגרי המידע הנמצאים בידי חברות התקשורת רגישים במיוחד - מאפשרים להתחקות אחר כל קשריו של אדם ואף אחר מיקומו הגיאוגרפי". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

לפי כתב האישום שהוגש הבוקר לבית המשפט השלום בירושלים, אטיאס וגו'ליאן ביצעו בין השנים 2011-2016 מאות בדיקות במאגר המידע של החברה בניגוד לחוק, המחייב הוצאת צו שיפוטי בכל שימוש בו. לפי אחת הדוגמאות, מנהל החברה אופיר אטיאס ביצע בדיקה במערכת במטרה למצוא מספרי טלפון של אנשים שונים, בעקבות פריצה לביתו. 

במקרה אחר, ביצע אחראי האבטחה שלמה גו'ליאן בדיקה במערכת בנוגע למספרו של אדם מסוים, בשל תביעה שהגיש נגד חברת "רמי לוי". במקרה נוסף, ג'וליאן בדק במערכת את מספרם של עיתונאים מסוימים, בעקבות כתבה שלילית שפרסמו על החברה.

"אתה תכיר צד שלי שאתה לא מכיר" (צילום: יח"צ)
צילום: יח"צ

כתב האישום מפרט מקרה נוסף בו בוצעו בדיקות נוספות במערכת לעובדת חברת בת של "רמי לוי", על רקע החשד שהיא פועלת להקמת ועד עובדים. "הבדיקות נערכו שלא למטרה לשמה הוקם המאגר ושבגינה נמסר המידע ומבלי שהתקבלה הסכמתם של הנבדקים", נכתב בכתב האישום, "תוך הפרת חובת סודיות שנקבעה בדין לגבי ענייניו הפרטיים של אדם ובאופן המהווה בילוש או התחקות אחרי אדם, העלולים להטרידו, ובניגוד להוראות הדין בדבר שימוש במאגר מידע".

בשנת 2011 קיבלה חברת "רמי לוי" רישיון ממשרד התקשורת למתן שירותי רדיו טלפון נייד, ובהתאם לכך חתמה החברה הסכם עם חברת "פלאפון תקשורת בע"מ". במסגרת ההסכם קיבלה חברת "רמי לוי" גישה למערכות הפעלה שונות - ובהם מערכת המתעדת נתוני תקשורת ומאפשרת להפיק פלטי שיחות ואיכונים. המערכת נועדה למנוע הונאות, והפקת נתונים ממנה שלא למטרות המאגר - מחייבת צו מבית משפט.

מנהל חברת רמי לוי אופיר אטיאס ואחראי האבטחה שלמה גו'ליאן מואשמים "שניצלו לרעה את המערכת על מנת להתחקות, לבלוש ולחקור אודות אנשים, בלי שידעו או הסכימו לכך ותוך פגיעה קשה בפרטיותם". השניים השתמשו במערכת בהזדמנויות רבות, "באופן שהפך לדפוס פעולה חוזר לבירור עניינים שונים שאותם ביקשה הנהלת החברה או ביקשו הם לברר באמצעות מאגר הנתונים שהופקד בידם", כך לפי כתב האישום.