שופט העליון מני מזוז פרסם אתמול (חמישי) צו זמני למניעת הארכת כהונתו של ממלא מקום פרקליט המדינה דן אלדד, שכהונתו מסתיימת הלילה. מזוז גם הורה על מניעת ממלא מקום אחר עד למתן החלטה אחרת. היום החליט שר המשפטים אמיר אוחנה לקרוא לביטול ההחלטה - ולפסילת השופט מזוז מהדיונים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההחלטה של בג"ץ התקבלה על רקע עימות מתמשך בין מנדלבליט, שלא תמך במינוי הזמני של אלדד לתפקיד, לבין אלדד עצמו. הצדדים מנסים להגיע להבנות ולפיהן אלדד יחזור לנהל את המחלקה הכלכלית, אך הסיכויים לכך לא גבוהים. 

היום החליט אוחנה להגיש בקשה לפסול את השופט מזוז - ולבטל את צו המניעה להארכת כהונת אלדד. אוחנה יצא להגנת אלדד בעימות מול מנדלבליט: "אני דוחה מכל וכל את הטענות שהעלה כלפיו היועץ המשפטי במכתב המפורסם שאני רואה בו שפיכת דם והלבנת פנים, על לא עוול בכפו. כולי תקווה שדן אלדד יאבק על שמו הטוב, שהוכתם על ידי היועץ המשפטי לממשלה על לא עוול בכפו, ויקבל על עצמו את הארכת התפקיד. אתן לו את כל הגיבוי הדרוש לשם כך. משפטית וציבורית".

השופט מני מזוז, ארכיון
שופט העליון מזוז. ארכיון | צילום: יוסי זילברמן

השר נגד השופט: "החלטה שערורייתית"

עוד תקף בחריפות את מזוז: "בין יתר ההחלטות השערורייתיות שיצאו תחת ידיו של ביהמ"ש העליון בימים האחרונים, החליט השופט מני מזוז, שביד המקרה כל העתירות נגד החלטותיי במשרד המשפטים הגיעו לידיו, להוציא צו המונע את הארכת מינויו של דן. השופט מזוז הגדיל ועשה ונתן סעד שכלל לא התבקש לו על ידי העותרים: צו המונע את מינויו של כל מועמד אחר עד לדיון בעתירה, אותו קבע לעוד שבועיים".

אוחנה כינה זאת "ואקום תפקודי במערכת המשפט מעשה ידיו של ביהמ"ש העליון. בלי דיון, בלי נימוקים". לדבריו, "מדובר בשופט היחיד המכהן בבית המשפט העליון שהתבטא באופן מפורש נגדי, באמירה פומבית בכנס חיפה למשפט ציבורי לפיה זה בעייתי ששר המשפטים לעומתי למערכת (ואולי הבעיה היא שהמערכת לעומתית לשר המשפטים? אולי זהו הסדר ההיררכי הנכון?)".

עוד טען: "טוב היה עושה השופט מזוז אם היה פוסל עצמו מלדון בסוגיה שבה בעצם הכריע כבר מראש, בפומבי ובאופן ברור ומובהק (ומנוגד לחוק האמור). טוב היה עושה השופט מזוז אם לא היה מתבטא בפומבי נגד שר המשפטים ומכהן, ומשעשה זאת – היה פוסל עצמו מלדון בעתירות נגדו. ולו לשם מראית פני הצדק. החלטתי לצאת למאבק משפטי".

אביחי מנדלבליט
היועמ"ש מנדלבליט | צילום: פלאש 90

בתחילת השבוע דיווחנו כי אלדד פנה למבקר המדינה מתניהו אנגלמן בנוגע לבדיקה שהוא מבצע בעניינו של היועמ"ש. בשבוע שעבר הגיעה המתיחות בין השניים לשיא כשאלדד חשף כי הוא עורך בדיקה לגבי מעורבותו של מנדלבליט בפרשת הרפז. עוד לפני כן שיגר היועמ"ש מכתב חריף ובו כתב כי מ"מ הפרקליט אינו מתאים לתפקיד. 

אמיר אוחנה בטקס חילופי פרקליט המדינה
שר המשפטים אוחנה | צילום: יהונתן ולצר, TPS

המכתב ששיגר אז מנדלבליט הוביל לעימות חריף בצמרת מערכת המשפט. אלדד הגיב בחריפות לטענות של היועמ"ש נגדו, טען שהיועץ חותר נגדו לאחר שנודע לו שהוא בוחן מידע בעניינו והוסיף: "מהיום הראשון למילוי המקום עשה אביחי מנדלבליט כל דבר אפשרי על מנת לחבל בעבודתי, ולהפריע לתפקודי התקין. כעת הוא מלין על תוצאות התנהלותו שלו". השר אוחנה יצא להגנתו של אלדד: "מערכת המשפט מתעקשת לחרב את מעט האמון הציבורי שעוד נותר בה".