פרקליטות מחוז ירושלים הגישה הבוקר (שלישי) כתב אישום נגד אליעזר רומפלר, חבר קהילת "לב טהור", בגין עבירות התעללות בקטינים שביצע בקנדה. כתב האישום מפרט שתי עבירות של התעללות בקטינים, בהם הנאשם היכה במכות חזקות שני תלמידים בבית הספר בו ניהל בזמן שקהילה שהתה בקנדה. "רומפלר היה אחראי על ועד הכשרות, הוא הרעיב אנשים, ואסר עלינו לאכול כמעט הכול. הוא אסר על שימוש בתרופות, גם במקרים בהם היה צורך דחוף בהן, אלא באישור וחתימה שלו", סיפר ישראל עמיר, שסיפור בריחתו מהכת תועד ושודר בתוכנית "עובדה" בדצמבר האחרון.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"קהילת 'לב טהור' הינה קהילה חרדית קיצונית אשר מונה עשרות משפחות, ואשר נעשה ונדה ברחבי העולם מתוך מטרה להיעלם מידן של רשויות המדינה", כך נפתח כתב האישום. "הקהילה הוכרזה על ידי בית המשפט ככת פוגענית, וזאת לאור כך שבמסגרת הקהילה נהוג להעניש קטינים ובגירים בצור קשה ואכזרית".

על פי כתב האישום, במקרה ההתעללות הראשון, רומפלר חשד באחד מתלמידיו שגנב כסף מקופות הצדקה. כעונש למעשי התלמיד, "הנאשם ואחרים הפשיטו אותו מבגדיו, כך שהוא נשאר רק עם תחתונים. לאחר מכן הושכב על שולחן שהיה במקום, והנאשם הורה לאחד המלמדים לקשור את רגליו לשולחן על מנת שלא יזוז". לאחר מכן, "החלו הנאשם, ומלמד נוסף, להכות את התלמיד באמצעות חגורה ובאמצעות מקל, במשך מספר שעות, והכל תוך שהתלמיד בוכה, צועק לעזרה ומבקש מהם להפסיק". כתוצאה מהמכות הרבות שקיבל, התלמיד לא יכול היה לעמוד על רגליו "והוא נזקק לנשיאה על ידי שניים שלקחו אותו לביתו".

אנשי לב טהור בגואטמלה, מבקשים מקלט באירן
חברי כת "לב טהור" בגואטמלה | צילום: רויטרס

במקרה התעללות נוסף, בדומה למקרה הראשונה, רופמלר חשד בתלמיד ששיקר על כך שהוא צריך משקפיים. "בעקבות כך כינסו הנאשם והמלמדי האחרים את תלמידי בית הספר של הקהילה ואמרו להם כי יש ביניהם תלמיד ששיקר והוא צריך להתוודות על כך, אך אף אחד מהילדים לא ענה", מסופר בכתב האישום. "לאחר מכן הופשט מתלונן ס' מבגדיו, כך שהוא נשאר רק עם מכנסיים וחולצה, והשכיבו אותו על שולחן שהיה במקום. לאחר מכן החלו שניים מהמלמדים להצליף במתלונן בגבו ובישבנו במשך כשעה, והכל תוך שהנאשם כמנהל בית הספר והמלמדים האחרים צופים במעשה".

רומפלר הגיע לבית המשפט ללא עורך דין שמייצג אותו, על כן ימונה לו פרקליט מהסנגוריה הציבורית. הפרקליטות הגישה בקשה להמשיך את עיכוב היציאה של הנאשם מהארץ עד לתום המשפט, והשופטת נענתה לבקשה והאריכה את הצו עד ל"מתן החלטה אחרת".

ישראל מאיר בוייאר שלפי החשד הוחזק בידי כת לב טהור
ישראל עמיר, בזמן שהיה בכת

תלונה נגד רומפלר הגיש ישראל עמיר בן ה-19, גיבור סרטה של לימור פנחסוב על הבריחה מכת לב טהור, ששודר ב"עובדה" בדצמבר. עמיר, שצפוי להיות עד מרכזי במשפט, היה רק בן 14 כשאביו הבריח אותו ואת שאר בני משפחתו מהארץ לכת לב טהור. יחד עם הכת נדד מקנדה לגואטמלה, וכמו כל ילדי הכת, היה נתון למשטר ברזל שכלל עונשי מלקות אכזריים, חוקי צניעות וכשרות קשוחים במיוחד, ופיקוח על כל דקה מסדר היום. בגיל 19, אחרי שנים של נתק, הוא יצר קשר עם דודיו בישראל והצליח להימלט מהכת.

אנשי לב טהור בגואטמלה, מבקשים מקלט באירן
אנשי לב טהור בגואטמלה, מבקשים מקלט באירן | צילום: רויטרס

"רומפלר היה אחד מהמנהיגים הבכירים בכת וחלק מההנהגה הרוחנית" סיפר עמיר שבזמן שהותו בכת שימש כמזכירו. "הוא היה אחראי על ועד הכשרות, הוא הרעיב אנשים, ואסר עלינו לאכול כמעט הכול. הוא אסר על שימוש בתרופות, גם במקרים בהם היה צורך דחוף בהן, אלא באישור וחתימה שלו". לטענת עמיר, רומפלר היה אחראי גם על סדר היום הקפדני של אנשי הכת. "הוא היה אחראי על המעקב אחרי אנשים" אומר עמיר. "הוא חיבר את מסמך סדר היום אותו היינו צריכים למלא, והיה זה שהנחה את המשגיחים את מי להעניש".