בארצות הברית, שוטר דורך למוות על גרונו של גבר שחור בשם ג'ורג פלויד, ובירושלים - שוטרי מג"ב יורים למוות באיאד אל חאלק. את שני המקרים האלו אתם מכירים, אבל כנראה שלא בטוח ששמעתם על מהדי אל סעדי. זה קרה עשר דקות ממרכז הבילויים הסואן של תל אביב, מרדף משטרתי שמסתיים בירי של צעיר ערבי, לא חמוש - למוות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מהדי אלסעדי, שנורה למוות בידי שוטר לפני שלוש שנים ביפו, לא היה עבריין. הוא היה צעיר יפואי ששוטרי התחנה הכירו. באותו הלילה לפנות בוקר רכבו מהדי אלסעדי וחברו על אופנועיהם, כוחות משטרה גדולים הוזעקו בדיוק באותו הזמן אחרי שיריות נורו לעבר איטליז מקומי.

תיעוד הירי ממצלמות אבטחה
תיעוד הירי ממצלמות אבטחה

כוחות גדולים הוזעקו למקום בנסיון לתפוס את היורה, כשמהדי וחברו חלפו במקום חשבו השוטרים כי השניים קשורים לאירוע הירי. מהדי וחברו ברחו מהשוטרים. אביו של מהדי, ג'מאל אלסעדי מספר: "הוא היה בשלילת רשיון, אז הוא רצה לברוח מהם, הם ישר התחילו להגיד שהוא היה מעורב בירי הזה, של הקצבייה. והוא לא היה שייך לכלום. אז הוא ברח מהם".

אחד השוטרים קפץ על מהדי, ניסה לעצור אותו, השתמש בטייזר, מהדי חטף את הטייזר מהשוטר ונמלט. בעת שניסה להימלט מהמקום, אחד השוטרים החל במרדף רגלי, וירה 6 כדורים לעבר מהדי. הוא מת במקום, חברו נפצע.

"ירי רשלני, אדם שנהרג - והתיק נסגר?! יש דברים שאי אפשר להסביר"

המחלקה לחקירות שוטרים פתחה בחקירה. בסיומה הוחלט שלא להעמיד לדין פלילי את השוטרה היורה. פרקליט המדינה אז, שי ניצן שקיבל את ההחלטה ציין חרף זאת שהירי היה רשלני.

עו"ד עמית חדד המייצג את המשפחה מעיד: "יש דברים שאי אפשר להסביר אותם. כשקוראים את ההחלטה, ואני קראתי אותה שוב ושוב ושוב ושוב, ירי רשלני, אדם נהרג - והתיק נסגר?"

עורך הדין עמית חדד
עו"ד עמית חדד המייצג את משפחת אלסעדי | צילום: רפאל מזרחי

לפני 5 חודשים הגישה משפחת אלסעדי ערעור על סגירת התיק כנגד השוטר היורה. במהלך איסוף החומר, נדהמו עורכי הדין לגלות את ההקלטה הזאת מרשת הקשר של המשטרה. כך נשמע שוטר בזירת הירי, אחרי שמצא את גופתו של מהדי על הכביש: "אתה רוצה לשמוע משהו מצחיק? יש לי את מהדי אלסעדי עם חוטים של טייזר בתוך הגוף שלו ופציעת ירי".

השוטר בקשר כשהוא מוצא את גופתו של מהדי
השוטר בקשר כשהוא מוצא את גופתו של מהדי

המשפחה ועורכי הדין היו בתדהמה כששמעו את ההקלטות, אביו של מהדי - ג'מאל, היה מזועזע: "לא עניין של ערבי או יהודי, הוא ארב לו, מכיר אותו בפנים, ומכיר אותו אישית איך שהוא אומר בקשר שאומר לו שזה דבר מצחיק, זה הצחיק אותם. עשו מזה מסיבה".

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות דיווח על אירוע ירי לפני כשלוש שנים, כוחות משטרה הגיעו למקום והבחינו בחשודים שמנסים להימלט בנהיגה פרועה תוך סיכון חיי אדם. השוטרים ביצעו מרדף במהלכו השוטר פגש במנוח שנחשד בירי וניסה לעוצרו. אז תקף המנוח את השוטר, פגע בראשו עם קסדה, פצע אותו ונמלט עם אקדח הטייזר שלו, והשוטר ביצע לעברו ירי שהוביל למותו".

"האירוע הועבר מיד לחקירת מח"ש ונמצא שהשוטר פעל בהתאם להוראות החוק ולפיכך התיק נסגר באישור פרקליט המדינה. בחינה משמעתית נוספת העלתה אף היא כי הירי לעבר החשוד בוצע כדין. למרות האמור, התבטאויותיו של שוטר אחר ברשת הקשר אינן עולות בקנה אחד עם הנורמות והערכים המצופים משוטר בארגון ואלו ייבדקו", תגובת המשטרה.