הבשורה למעשנים - שינוי המעמד החוקי של הקנאביס בדרך: ועדת השרים לחקיקה אישרה היום (ראשון) שני חוקים לאי ההפללה של צרכני הקנאביס, כפי שפורסם אתמול לראשונה ב-N12. בוועדה אושרה הצעת החוק של ח"כ שרן השכל (ליכוד) וזו של רם שפע (כחול לבן), והן יועלו להצבעה טרומית כבר ביום רביעי הקרוב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

השר יעקב ליצמן התנגד, ומנגד השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ושר התקשורת יועז הנדל תמכו. השר רפי פרץ תמך בהצעת השכל אך התנגד לחוק של שפע. בראשות ועדת השרים לענייני חקיקה עומד שר המשפטים אבי ניסנקורן.

לאחר שהצעות החוק אושרו היום בוועדת השרים, עליהן לעבור קריאה טרומית ולאחר מכן עוד שלוש קריאות במליאת הכנסת וכן דיונים בוועדה הרלוונטית. השכל הודיעה כי בכוונתה לקדם את הליך החקיקה במהירות המרבית, בתוך חודשים ספורים בלבד.

על פי המתווה המתגבש, שפורסם לראשונה ב-N12, תותר צריכה עצמית של קנאביס לישראלים מעל גיל 21, כל עוד הם אינם עובדים בתפקידים ביטחוניים. נהיגה תחת השפעת קנאביס תהיה אסורה ותוקם קרן הסברה שתפעל במסגרות חינוכיות להצגת הסכנות ולמניעת התמכרויות.

שרן השכל ורם שפע אחרי אישור חוק הקנאביס‎
ח"כ השכל וח"כ שפע חוגגים את הצלחתם

אחת הבשורות הגדולות והתקדימיות עבור ציבור צרכני הקנאביס באם יעבור החוק, תהיה התרה של הקמת חנויות למכירת קנאביס על הגבלות שתקבע הממשלה. כל ההגבלות הקבועות בחוק לפרסום של טבק יהיו תקפות גם בנוגע לפרסום של מוצרי הקנאביס השונים.

בפוסט בפייסבוק כתבה השכל: "היום, לראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל, מתחיל באופן רשמי הליך החקיקה שלי, שיוביל לאסדרת שוק הקנאביס בארץ. אחרי 5 שנים של מאבק, ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק שלי לאי-הפללה והיא תעלה להצבעה ביום רביעי במליאת הכנסת. הדרך לכאן הייתה לא פשוטה ומלאה במאבקים פוליטיים ותקשורתיים רבים, אך לבסוף הנחישות וההתמדה השתלמו. אני גאה להביא בשורה ליותר למיליון צרכני קנאביס ועשרות אלפי חולים".

ח"כ רם שפע מסר: "אני שמח ונרגש לפרוץ עוד שלב בדרך החשובה להבאת לגליזציה מוסדרת ואחראית במדינת ישראל. שמח שגם ממשלת ישראל מבינה היום את החשיבות ונרתמה למהלך הגדול הזה". עוד אמר: "הרבה חולים ומשתמשי קנאביס יוכלו לנשום בקרוב לרווחה: ישראל סוף סוף מצטרפת למדינות ליברליות כמו הולנד וקנדה ועושה צעד גדול נוסף בדרך ללגליזציה מלאה של קנאביס. אני גאה להיות ממובילי המהלך בכנסת ואעשה הכול שהפעם הוא יושלם בהצלחה".

אמטרדם (צילום: Nati Shohat/Flash90)
קופי שופס - כמו באמסטרדם | צילום: Nati Shohat/Flash90

השר רפי פרץ הבהיר את עמדתו: "הקלות על החולים - כן, שער לעולם הסמים לבני נוער - לא. תמכתי בועדת השרים לחקיקה בחוק של ח"כ שרן השכל לאי הפללה, אי אפשר שעל כל טעות של נער ייפתח תיק פלילי שיהרוס לו את החיים. עם זאת, התנגדתי לחוק הלגליזציה של ח"כ רם שפע. דרשתי לוודא שהמדינה לא מפקירה את בני הנוער לעולם של סמים".

לדבריו, "זה מתחיל במריחואנה ונגמר בסמים קשים יותר. אפשר וצריך ויש לנו חובה להקל על חולים הזקוקים לקנאביס רפואי אבל על המדינה לבנות מנגנון שלא יאפשר זליגה לבני נוער. לאור דרישתי החוק יחזור לדיון בוןעדת השרים לפני קריאה ראשונה בכדי לוודא שמירה על הדור הצעיר ובניית מנגנוני הגנה".