"הוא משך אותי בשערות, ישב עליי, חנק אותי עד שנהייתי כחולה. זה לא נגמר לעולם אצל אישה מוכה, זה הגורל שלה. או שהיא מתה או שהבעל המכה מת": גם היום (שלישי), כמעט שנתיים לאחר האירוע הקשה שעברה, זוכרת ל' היטב את התופת שעברה לעיני ילדיה הקטנים בביתה, רק בגלל שלא הסכימה להגיש לבעלה דאז את ארוחת הצוהריים. בתיעוד שהגיע לידי N12 והוגש למשטרה בצירוף תלונה קשה, נראה בעלה של ל' תוקף אותה נמרצות בעת שהיא יושבת לתומה בסלון ביתה ואוכלת.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האירוע הקשה התרחש בזמן ששניים מחמשת ילדיהם הצעירים של בני הזוג ישבו בסלון הבית וצפו בטלוויזה. בתיעוד נראה בעלה של ל' משליך את צלחת האוכל שלה, מכה אותה ומפיל אותה על רצפת המטבח. שם במשך דקות ארוכות הוא חובט בה וגורם לה לחבלות ופצעים רבים. גם ילדיה של ל' שניסו להפריד בין השניים לא גרמו לבעלה המכה לחדול מהתקיפה האלימה, ורק לאחר דקות ארוכות הצליחה ל' לחמוק מבעלה. היא נעלה את עצמה בחדר השירותים וכעבור זמן קצר נמלטה מהבית.

באמצעות עורך דינה, שלומי בלומנפלד, פנתה ל' ל-N12 עם התיעוד המזעזע. זאת, בחודש שבו נרצחו שלוש נשים על ידי בני זוגן - מאסטוול אלאזה מחולון, טטיאנה חייקין מבת ים, ומאיה ווישניאק מהיישוב אורנית. מערכת N12 בחרה שלא לפרסם את הסרטון הקשה.

גבר הכה את אשתו בצפון לעיני ילדיהם
תיעוד מהאירוע בביתה של ל'

תלונתה של ל' בצירוף הסרטון הוגשה למשטרה לפני זמן רב, אולם היא או עורך דינה לא עודכנו עד היום על התקדמות בחקירה, וזאת למרות התיעוד הקשה וחרף עשרות פניותיהם למשטרה. לאחר פניית N12 למשטרת ישראל, התברר אמש שתיק התקיפה הקשה נסגר ברקע הליך גירושין בין השניים. במשטרה מסרו שההחלטה לסגור התיק נבעה מהיעדר תשתית ראייתית מספקת, אולם לאחרונה החליטה התביעה המשטרתית לפתוח את תיק החקירה מחדש.

 "הוא העיף לי את הצלחת על הקיר והחל להכות אותי באגרופים, הילדים ניסו להפריד אבל גם הם חטפו. הוא משך אותי בשערות, ישב עליי, חנק אותי עד שנהייתי כחולה. אם הילדים לא היו זורקים חפצים הוא היה רוצח אותי"

בשיחה עם N12 שחזרה ל' את האירוע הקשה. "זה היה ביום שישי", סיפרה. "הכנתי לי ארוחת צוהריים, אחד הילדים שלנו ישב בסלון, ואז הוא הגיע הביתה. הוא התיישב מולי ואמר 'תשימי לי גם אוכל', אז עניתי לו 'אסיים לאכול ואגיש לך'". לדברי ל', בעלה לא אהב את התשובה הזאת, התרומם לכיוונה בצורה מאיימת ודרש "את תקומי עכשיו ותגישי לי אוכל". היא הוסיפה ותיארה: "עניתי לו 'רגע, דקה, תן לי לסיים לאכול', ובתגובה הוא העיף לי את הצלחת עם האוכל על הקיר. הבן שלי שהיה קרוב מאוד נבהל מהרעש. אני זוכרת שאמרתי לו 'אתה בסדר? מה קורה לך?!?'".

לדבריה של ל', בשלב זה החל בעלה לתקוף אותה נמרצות לעיני שניים מילדיהם המשותפים. "הוא החל להכות אותי באגרופים", שחזרה. "חיבקתי את הילד שהיה כמו 'מגן אנושי' בתקווה שזה יעצור אותו מלהכות אותי, אבל זה לא עזר, הוא המשיך להרביץ לי". ל' הוסיפה כי בן נוסף של השניים ששמע את קולות המהומה שהתפתחה בפינת האוכל הגיע כדי להפריד, אך ללא הועיל: "הילדים ניסו להפריד בינינו, אבל גם הם חטפו. הוא משך אותי בשערות, ישב עליי, חנק אותי, נהייתי ממש כחולה. הוא כמעט רצח אותי. אם הילדים לא היו זורקים עליו חפצים כדי שיפסיק להכות אותי - הוא היה רוצח אותי באותו יום".

מאיה ווישניאק, שנרצחה לפי החשד ע
שלוש נרצחות בחודש האחרון. מאיה ווישניאק ז"ל היא אחת מהן

"אמרתי לו שאני מתכוונת להתקשר למשטרה", המשיכה ל'. "והוא בתגובה אמר 'אם תתקשרי למישהו אני ארצח אותך ואת הילדים'. לאחר מכן הצליחה לחמוק מבעלה האלים ונעלה את עצמה בשירותים. "הוא ניסה לפרוץ אותם, ולא הצליח", סיפרה. "רק כשהתרחק מהדלת ניצלתי את הרגע וברחתי מהבית לכמה שעות. בזמן הזה הוא ניסה להתקשר אליי ולאיים עליי שלא אתקשר למשטרה 'כי הילדים איתו בבית'". לדבריה, אחרי שלוש שעות היא שבה לביתם: "דאגתי לילדים, אין לו מחסומים ואין לו חוקים".

ל' מספרת כי גם אחרי שהתגרשה מבעלה היא ממשיכה להישמר מפניו. "בכול יום אני בודקת את הרכב שלי לפני שאני יוצאת לנסיעה, כי אני חוששת ממנו שיפגע בי", הסבירה. "זה בן אדם מאוד אלים. הוא בעל עסקים, איש עם קשרים, מוכר בעיר, ואם יש לו בעיות או חובות, אני הייתי הופכת להיות שק האגרוף שלו".

לאחר האירוע החליטה ל' להגיש תלונה במשטרה נגד בעלה האלים. היא הגיעה אל התחנה כשבידה תיעוד מהתקיפה, שצולם במצלמה נסתרת שהוצבה בסלון הבית ומציג חלקים משמעותיים ממנה. ואולם, הגשת התלונה לא סייעה ל' אלא פתחה עבורה מסע של ייסורים. "בתחנת המשטרה החוקרים שאלו אותי: למה בעלך עשה לך את זה?", סיפרה. "במקום שייתנו לו תחושה של קורבן, במשטרה נתנו לי תחושה של אשמה".

"תחושה של אכזבה ענקית ממערכת אכיפת החוק. איפה המערכת שאמורה להגן עליי? זה לא נגמר לעולם אצל אישה מוכה, זה הגורל שלה, או שהיא מתה או שהבעל המכה מת".

על התמהמהות המשטרה בחקירה הוסיפה: "זו תחושה של אכזבה ענקית ממערכת אכיפת החוק. איפה המערכת שאמורה להגן עליי? אני רואה נשים שחיות במקלטים לנשים מוכות, ואני יכולה לומר לך למה כולן חוזרות לבסוף לבעלים המכים שלהן - כי אין מי שיעזור להן. הרווחה לא עוזרת, המשטרה לא עוזרת, מערכת המשפט רחוקה מלעזור, אין באמת מי שעוזר לאישה מוכה. זה לא נגמר לעולם אצל אישה מוכה, זה הגורל שלה, או שהיא מתה או שהבעל המכה מת".

סנגורה של ל', עו"ד שלומי בלומנפלד, מסר: "מרשתי סבלה מהתעללות פיזית קשה שהובילה לא אחת להפנייתה לחדרי מיון ולטיפולים רפואיים בעקבות הכאתה. הווידאו שתיעד את האירוע הנדון מציג בצורה מחרידה את רמת האכזריות, שבה לנגד עיניהם של הילדים המשותפים בועט האב בראשה של האם, חונק אותה ומטיח אותה על הרצפה בפראות. בעשרים שנותיי כסנגור פלילי וכמי שטיפל במאות מקרים משני צידי המתרס של עבירת תקיפה, מעולם לא נתקלתי במקרה שבו מובא תיעוד חד משמעי וחי של עבירת התקיפה ולמרות זאת המשטרה לא פעלה מיידית ונחרצות כדי להביא למעצרו של התוקף ולהגנה על חיו של הקורבן".

עו
עו"ד שלומי בלומנפלד | צילום: באדיבות המצולם

"משטרת ישראל ידועה בפעילותה הנחרצת למיגור האלימות במשפחה, אלא שכאן מסיבות שאיני יכול להבין או להסביר, חיה מרשתי בסכנת חיים מוחשית ויום יומית כשביד המשטרה היכולת לעצור את הטירוף לאור הראיות שהעברנו לה. אם יש דבר מפחיד באמת בפרשה הזו הרי שהוא הסיכוי הסביר שמרשתי תהפוך מאמא לחמישה לעוד ידיעה בעיתון שכותרתה - 'הכתובת היתה על הקיר'. כבר יותר מ-18 חודשים מונח חומר ראייתי מוצק בידי המשטרה ואיש אינו טורח להשיב לפניותיי הרבות באשר לסטטוס התיק ואופן הטיפול בו. אני רוצה לקוות כי מדובר בטעות שתתוקן לאלתר וכי אין כל מניע נסתר אחר. במידה והתיק ימשיך להתנהל באופן שבו הוא מתנהל כעת, נשקול פניה לערכאות גבוהות יותר עד למיצוי הדין עם הבעל האלים".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מדובר בתלונות הדדיות אשר הוגשו על ידי בני הזוג הנמצאים בהליך גירושין. במסגרת התלונה הועבר על ידי המתלוננת תיעוד של האירוע אשר אירע כשנה לפני הגשת התלונה. עם השלמת החקירה, התיק נסגר בשל העדר תשתית ראייתית מספקת והמתלוננים עודכנו כמקובל (כאמור תלונות הדדיות של שני בני הזוג). בעקבות ערר שהוגש ובחינתו על ידי התביעה המשטרתית, הוחלט לפתוח את תיק החקירה מחדש".

עו"ד בלומנפלד מסר את התייחסותו לתגובת המשטרה: "מהתגובה המחרידה של המשטרה הזדעזענו לגלות כי התיק נסגר, ובעילה הזויה של היעדר תשתית ראייתית. סגירת תיק שכזה לאור הראיה החמורה היא ללא כל ספק עילה לחקירה פנימית של כל שוטרי משטרת טירה שהיו מעורבים בתיק. הטענה כי חסרה תשתית ראייתית, היא טענה שמביישת את הטוען אותה לאור מה שרואים בבירור בסרטון, ואני כאזרח במדינת ישראל וגבר מתבייש שמשטרת ישראל מעזה להעלות טענה שכזו לאור הנראה בסרטון החושף אלימות קשה שאינה משתמעת לשתי פנים".

"קיימות רק שתי אפשרויות להסביר את התופעה, שכול אחת מהן מפחידה בפני עצמה: או שמדובר במשטרה רשלנית, או שמדובר במניעים זרים, וכפי שציינתי מה משתי האפשרויות גרועה יותר. באשר לטענה כי מדובר בתלונות הדדיות הרי שזו טענה תלושה לחלוטין, כידוע כל אזרח בישראל רשאי להגיש על כל אזרח תלונה בכול עת, עם זאת, במקרה שלפנינו מונח וידאו המתעד את הפגיעה הפיזית האיומה במרשתי ועל כך אין חולק. איני יודע למי וכיצד נשלחה הודעת סגירת התיק אך ידוע לי מעל לכל ספק כי מעולם לא הוגש כל ערר על החלטה זו עליה למדנו היום באמצעות N12, ונבקש את הודעת הסגירה על פי דין. מעולם לא הוגש על ידי ערר, מאחר ומעולם לא נתקבלה החלטה על סגירת התיק".