"הערצתי אותו, הוא היה כמו אח גדול שלי": בעת חתונה משפחתית שהתקיימה לפני כשנתיים, מצאה עצמה נ', אז בת 18, כשהיא מעורפלת בתא השירותים של אולם האירועים כשמעליה רוכן בן דודה המבוגר ממנה ב-18 שנים. על העובדות האלה אין מחלוקת, אך מכאן הגרסאות סותרות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

על פי טענותיה של נ' היא נאנסה באותו אירוע, אך בן הדוד טוען שהשניים קיימו יחסי מין בהסכמה. הקרב המשפטי שהחל מעט אחרי הגשת התלונה הסתיים לפני שעה כשהפרקליטות החליטה לסגור את התיק. אבל שורת מחדלים לכאורה וטענותיה של נ' מעלים חשש כי החקירה לא התנהלה כראוי: "פעם אחר פעם מנסים להפיל אותי. היו שם עדים שלא נחקרו, רצו שארים ידיים".

חומר הראיות שהגיע לידי N12 כולל מסמכים, עדויות ותיעוד מתוך מצלמות האבטחה. בתיעוד נראית הצעירה נכנסת כשהיא מתנדנדת לתא חדר השירותים. כחצי שעה לאחר מכן, אשתו של בן הדוד נכנסת למקום ומוצאת אותה מעורפלת בתא הסגור ליד עם בעלה. בהמשך נראה אדם שנושא את הצעירה על ידיו אל מחוץ לתא – ובמקום מתפתחת מהומה בין בני המשפחה.

משם פונתה נ' לחדר המיון בבית החולים קפלן ברחובות כשהיא מחוסרת הכרה. על פי עדויות מתיק החקירה, רגליה של הצעירה הוכתמו בדם וכך גם תחתוניה. בבית החולים נלקחה ממנה בדיקת דם.

חקירת אונס
חקירת אונס

"התחתונים שלי היו אצל קרוב המשפחה בכיס - הייתה צריכה להידלק ישר נורה אדומה", היא אומרת. נ' לא פגשה עובדת סוציאלית ולא עברה בדיקת אונס כנדרש. "חיברו לי עירוי ושחררו אותי הביתה".

"כשנכנסתי בבוקר למחרת למקלחת קיבלתי את הפלשבק הראשון", היא מספרת. "אני זוכרת שהייתי בשירותים וזוכרת אותו לידי. אני זוכרת בדיוק מה הוא לבש ואיך הוא התקרב אליי. אני זוכרת שעצמתי עיניים. אמרתי לו 'די, תפסיק כואב לי' - ומפה אני כבר לא זוכרת כלום".

חקירת אונס
חקירת אונס

לאחר מכן החליטה נ' להתלונן והמשטרה פתחה בחקירה. אולם הפרוטוקולים שנביא כאן חושפים לכאורה מחדלים בהתנהלות המשטרה. למרות שהפרוטוקול מחייב ליידע נפגעת עבירת מין כי היא רשאית להיחקר על ידי חוקרת, הדבר לא נאמר לה וכל החקירות נעשו על ידי גברים. 

"קיימת בעבר יחסי מין?", היא נשאלה בניגוד להנחיות שאוסרות על שאלות בתחום העבר המיני של נחקרת. היא נשאלה גם מה לבשה באירוע ובעייתי עוד יותר – עד להיכן היא הגיעה. רצף השאלות הבעייתיות לא הסתיים – היא נדרשה להשיב מדוע לא צעקה 'הצילו', זאת אחרי שבחקירתה חזרה על כך שאמרה במהלך האירוע "די, תפסיק".

עו
עו"ד רוני אלוני סדובניק

פרוטוקול החקירה חושף כי עדים מרכזיים, כמו הרופא שטיפל בצעירה במיון בערב האירוע לא הובאו לתת עדות. גם עובד הניקיון שנכח באולם האירועים לא זומן לתת עדות – על אף שתועד מנקה את השירותים בזמן המקרה. כך גם אדם נוסף שנמצא באזור בעת המקרה.

הצעירה עתרה לבג"ץ נגד סגירת התיק ובפרקליטות הודו בפני השופטים כי לא התייעצו עם מומחים בשאלה האם נ' הייתה במצב של מתן הסכמה לקיום יחסי מין, כשחצי שעה לאחר האירוע היא איבדה את הכרתה מהרעלת אלכוהול.

"הוא רצח לי את הנשמה - הפרקליטות טעו"

בדיון האחרון בבג"ץ הורו השופטים לפרקליטות לשקול את החלטתה מחדש, אולם בפרקליטות השיבו שלא שינו את דעתם. הדיון בנושא עדיין מתנהל והצדדים ממתינים להכרעת בית המשפט.

"מעצבן לראות שהוא חי כרגיל, ללא פחד מעונש", אומרת נ'. "הוא רצח לי את הנשמה. אני לא אותה בחורה שהייתי בעבר. אני מקווה שבית המשפט העליון יראה בכך שבפרקליטות טעו".

_OBJ

עורכת הדין רוני אלוני סדובניק, שמייצגת את נ', אמרה כי "המשטרה סוגרת תיקים מחוסר ראיות, לא כי חסרות ראיות אלא כי הם פשוט לא מחפשים". לדבריה המשטרה לא התייחסה לכך שזירת האונס נוקתה במהירות ולא אספו עדויות מבית החולים.

"הם משאירים ראיות זרוקות בכל מיני מצלמות אבטחה", אומרת עורכת הדין. "לא התייחסו לעובדה שירכיה ותחתוניה היו מגואלים בדן ולא ערכו לה בדיקת אונס. זה חמור מאוד, אבל לצערי לא נדיר".

גם באיגוד מרכזי הסיוע זועמים על התנהלות רשויות החוק. "מחדלי החקירה של המשטרה במקרה זה מזעזעים", אמרה מנכ"לית האיגוד אורית סוליציאנו. "העובדה שצעירה עברה טראומה כה קשה וכשבאה להתלונן נתקלה במחדלים איומים היא פשוט בלתי נתפסת. כיצד יתכן שלא עברה בדיקת אונס, איך זה שתחתוניה לא נלקחו לבדיקה, כיצד העזו השוטרים לשאול אותה על עברה המיני, על אורך שמלתה ועל כך שלא צעקה ואיך יתכן שלא נלקחו עדויות מהזירה?"

תגובות

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "מדובר בטענות מופרכות המעידות על היעדר הבנה בסיסית בעולם החקירות ואנו דוחים אותן על הסף. בניגוד לנטען, חקירת המקרה נוהלה ביסודיות ובמלוא הרגישות הנדרשת תוך בדיקת כל הפרטים והמידע הרלוונטי במטרה להגיע לחקר האמת".

"חוקרי המשטרה ביצעו את כל הבדיקות ופעולות החקירה הנדרשות, לרבות גביית עדויות רבות, איסוף ראיות, בחינת כלל הפרטים והגרסאות של המעורבים והעדים למקרה, כולל ההתרחשות שקדמה לו וזו שהייתה לאחריו. במהלך החקירה עצרה המשטרה את החשוד במעשה, ועם סיומה הועבר התיק לעיון והחלטת הפרקליטות כמקובל".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "לאחר בחינת מכלול הראיות בתיק הוחלט כי אין די ראיות בתיק זה כדי להקים סיכוי סביר להרשעה כנדרש בהליך הפלילי על מנת להגיש כתב אישום. התיק נבחן 3 פעמים, לרבות על ידי דרגים בכירים בפרקליטות, וגם בעקבות בקשת השופטים, ועדיין לא נמצא שיש מקום לשנות את ההחלטה".

תגובת עורכי דינו של קרוב המשפחה, ששי גז ועידן שני: "תיק זה נסגר הן ע"י פרקליטות מחוז מרכז והן ע"י פרקליטות המדינה, לאחר שהמתלוננת ניסתה פעם אחר פעם להחיות את תלונתה - אך לשווא. חומר הראיות בתיק מצביע באופן חד משמע  כי מדובר בתלונת שווא שנועדה לטשטש את שבאמת אירע.  מניעיה של המתלוננת ברורים ועולים מחומר החקירה אך אין זה המקום לפרט מעבר לכך".

בבית החולים קפלן בחרו שלא להגיב.